Prezydent Filipin chciał ominąć korki, więc poleciał helikopterem na koncert

Ferdinand Marcos Jr, prezydent Filipin, jest krytykowany za udanie się na koncert grupy Coldplay prezydenckim helikopterem.

Publikacja: 22.01.2024 11:07

Manila jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast świata

Manila jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast świata

Foto: AFP

Koncert odbywał się w północnej części stolicy Filipin, Manili. Prezydent poleciał na koncert helikopterem, by uniknąć korków, które są codziennością w filipińskiej stolicy.

Dlaczego prezydent Filipin poleciał helikopterem na koncert?

W mediach społecznościowych wielu internautów z Filipin oskarżyło prezydenta o marnowanie pieniędzy podatników. Internauci pisali też, że zwykli mieszkańcy Manili, którzy nie mogą liczyć na skorzystanie z helikoptera, muszą mierzyć się z korkami codziennie w czasie jazdy po mieście.

Tymczasem ochrona prezydenta Marcosa Jr. wyjaśnia, że okolice hali Philippine Arena, gdzie odbywał się koncert, "doświadczyły bezprecedensowego napływu 40 tys. osób chcących uczestniczyć w koncercie, co skutkowało niespotykanymi komplikacjami w ruchu na trasie".

Prezydencka ochrona przekonuje, że sytuacja na drodze „stwarzała potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa prezydenta”.

25,5 minuty

Tyle czasu zajmuje średnio w Manili przejechanie 10 km

Jednakże aktywista Renato Reyes nazwał decyzję o udaniu się prezydenta na koncert helikopterem „poważną obrazą milionów Filipińczyków dojeżdżających do pracy”. Jak dodał Manila zajmuje pierwsze miejsce na liście najbardziej zakorkowanych miast świata.

- Mamy do czynienia z wyniszczającym kryzysem transportu zbiorowego, który sprawia, że dojazdy dla zwykłych ludzi są koszmarem – powiedział.

Czytaj więcej

Prezenter radiowy został zastrzelony w swoim domu podczas transmisji na żywo

W czasie koncertu Coldplay frontman grupy, Chris Martin, żartował na temat korków w Manili i dziękował publiczności za wytrwałość i dotarcie na koncert.

Stolica Filipin jest najbardziej zakorkowanym miastem świata

W rankingu TomTom Traffic Index za 2023 rok Manila została uznana za najbardziej zakorkowane miasto spośród 387 miast z 55 krajów świata. Przejechanie 10 km zajmuje w stolicy Filipin średnio 25 minut i 30 sekund - wynika z tego zestawienia.

Niektórzy wracali uwagę, że lot Marcosa Jr. helikopterem na koncert stoi w sprzeczności ze staraniami grupy Coldplay, by ich koncerty wiązały się z jak najmniejszymi emisjami CO2. Według strony internetowej grupy Coldplay wykorzystuje energię odnawialną w trakcie swoich koncertów, a także korzysta z pojazdów elektrycznych i paliw alternatywnych „kiedy tylko jest to możliwe”.

„Wszystkie wysiłki jakie Coldplay i ich ekipa wkładają w promowanie zrównoważonego rozwoju w czasie trasy koncertowej, szukanie sposobu, aby dało się to zrobić tutaj, na Filipinach, tylko po to by ten d... poleciał helikopterem prawdopodobnie opłaconym przez... zgadnijcie” - napisał w serwisie X jeden z użytkowników.

Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny
Polityka
Władimir Putin dostał potwierdzenie, że jest prezydentem
Polityka
Argentyna zakupi używane F-16 od Danii. Mają 40 lat
Polityka
Gruzja wprowadza kontrowersyjne prawo "inspirowane Rosją"
Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia