Sejmowa komisja śledcza ws. Pegasusa raczej bez PiS

Trzecia i być może najważniejsza sejmowa komisja śledcza, która ma zbadać sprawę Pegasusa, została uchwałą Sejmu powołana w tym tygodniu. Ale do wyboru członków komisji jeszcze nie doszło. W środę politycy koalicji rządzącej złożyli wniosek o wykreślenie kandydatur zgłoszonych przez klub PiS: Jana Kanthaka, Sebastiana Kalety, Michała Wójcika i Janusza Cieszyńskiego.

Publikacja: 18.01.2024 23:16

- Nie będziemy wymieniać kandydatów, bo nie ma żadnych powodów, żeby to robić – powiedział Jarosław

- Nie będziemy wymieniać kandydatów, bo nie ma żadnych powodów, żeby to robić – powiedział Jarosław Kaczyński, pytany o członków komisji ds. Pegasusa.

Foto: PAP/Marcin Obara

Politycy koalicji tłumaczyli, że przedstawiciele klubu PiS byliby „sędziami we własnej sprawie". W czwartek rano wnioskami zajęło się prezydium Sejmu, które skreśliło wszystkie cztery kandydatury. – Zostały przyjęte zastrzeżenia dotyczące wszystkich czterech zgłoszonych kandydatów, a więc rusza nowa tura – powiedział w czwartek w Sejmie marszałek Szymon Hołownia. Jak zastrzegł, klub PiS otrzyma pismo w tej sprawie i wtedy cała procedura ruszy ponownie.

Co na to wszystko PiS? Stanowisko Jarosława Kaczyńskiego nie pozostawia wątpliwości. – Nie będziemy wymieniać kandydatów, bo nie ma żadnych powodów, żeby to robić – powiedział w czwartek w Sejmie Kaczyński.

Komisja śledcza w sprawie Pegasusa. Kto w niej zasiądzie?

Koalicja rządząca zgłosiła do komisji kandydatury Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Witolda Zembaczyńskiego, Marcina Bosackiego. Polska 2050 wskazała Pawła Śliza, a Lewica – Tomasza Trelę. Konfederację ma reprezentować Przemysław Wipler. Na szefową komisji typowana jest Magdalena Sroka z klubu PSL. Ostatecznie miejsca w komisji przynależne do klubu PiS – co przyznał sam Hołownia – mogą na koniec całej procedury powoływania członków zostać przydzielone innym klubom.

Czytaj więcej

Apel o wymianę kandydatów PiS do komisji ds. Pegasusa. Odpowiedź Kaczyńskiego

Tak jak już pisała „Rzeczpospolita”, koalicja rządząca liczy na komisję ws. Pegasusa – na to, że uda się ujawnić mechanizmy jego nielegalnego wykorzystania i stosowania przeciwko politykom dawnej opozycji. Jednymi z przesłuchiwanych polityków mają być – według wstępnych zapowiedzi – m.in. Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński.

Koalicja rządząca wzmacnia też działania w parlamencie, które mają rozliczyć PiS. W czwartek powołała specjalny zespół ds. rozliczeń, którego szefem został poseł KO Roman Giertych. W czwartek w Sejmie najważniejszym wydarzeniem było uchwalanie budżetu. W kolejnym tygodniu ustawą budżetową zajmie się Senat, a później (po rozpatrzeniu poprawek Senatu) trafi do prezydenta – jeszcze przed końcem stycznia. Politycy koalicji są absolutnie pewni, że ryzyka przekroczenia tego terminu nie ma.

Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE – eurosceptycyzm w wersji light
Polityka
Gibała: Chcę pokazać, że w Krakowie nadszedł koniec epoki boomerów
Polityka
Marek Migalski: Toksyczne związki lewicy
Polityka
Łukasz Warzecha: Kradzież czasu i wysiłku