Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności. Minister Sienkiewicz pozostaje na stanowisku

Posłowie większością głosów odrzucili wniosek Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza.

Aktualizacja: 17.01.2024 17:08 Publikacja: 17.01.2024 16:50

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności. Minister Sienkiewicz pozostaje na stanowisku

Foto: PAP, Leszek Szymański

Za wotum nieufności wobec Bartłomieja Sienkiewicza zagłosowało 194 posłów.

Przeciwko oddało głos 241 posłów

Wstrzymały się 2 osoby.

Po głosowaniu PiS zawnioskowało o przerwę i posiedzenie Konwentu Seniorów, a także o głosowanie za objęciem stanowiska wicemarszałkini Sejmu przez  posłankę Elżbietę Witek.

- Jeśli ten wniosek nie zostanie spełniony, PiS nie będzie uczestniczyć w głosowaniu nad odwołaniem Krzysztofa Bosaka — oświadczył Mariusz Błaszczak.

Sejm odrzucił wniosek o przerwę.

Prawo i Sprawiedliwość o „metodach rodem z GRU”

Prawo i Sprawiedliwość żądało zdymisjonowania Bartłomieja Sienkiewicza w związku z podjętymi przez niego działaniami związanymi z mediami publicznymi.

Tuż po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał dotychczasowe rady nadzorcze i zarządy TVP, Polskiego Radia i PAP i powołał nowe rady nadzorcze, które wyłoniły nowe władze mediów. Tego dnia wyłączono też sygnał TVP Info, przywrócony po kilku dniach.

Po zawetowaniu przez prezydenta ustawy okołobudżetowej, w której znalazły się 3 mld złotych dla mediów publicznych, Sienkiewicz postawił media publiczne w stan likwidacji.

Czytaj więcej

PiS chce odwołać Sienkiewicza. Błaszczak o "pułkowniku", "GRU" i "Jamesie Bondzie"

Działania ministra doprowadziły do wielodniowych protestów polityków PiS i zwolenników tej partii przed siedzibami mediów, a także do okupowania ich siedzib przez kilku posłów Prawa i Sprawiedliwości.

- - Tak należy nazywać sienkiewiczowskie metody przejmowania TVP, Polskiego Radia i PAP. Niby pracował pan w służbach specjalnych niepodległej Polski, ale metody ma pan rodem z GRU — mówił prezentujący wniosek poseł Mariusz  Błaszczak

Prawo i Sprawiedliwość we wniosku o wotum nieufności zarzuca Sienkiewiczowi nielegalne przejęcie mediów publicznych i podejmowanie działań na podstawie uchwał sejmowych, podczas gdy zmiany w mediach można przeprowadzać wyłącznie ustawami.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu zaopiniowała wniosek PiS o wotum nieufności wobec Sienkiewicza negatywnie.

Ostre wystąpienie premiera Donalda Tuska

- Byłem przekonany od samego początku, że pan Bartłomiej Sienkiewicz nie potrzebuje mojej pomocy ani opieki w dniu, gdy PiS postanowił złożyć wniosek o wotum nieufności — mówił premier.

Donald Tusk komentując wniosek o wotum nieufności wobec Sienkiewicza szczególny nacisk położył na zarobkach „funkcjonariuszy mediów publicznych” za rządów Prawa i Sprawiedliwości, mediów, które stały się główną tubą propagandową rządów Zjednoczonej Prawicy i „szczujnią” przeciwko opozycji.

- Ci którzy osiem lat temu rzucili się z taką pasją na sądy i media, jak w wielu miejscach na świecie, rzucili się po to, by władza mogła kraść. Po to im były sądy, aby władza mogła kraść bezkarnie i po to im były media publiczne, by ludzie się o tym nie dowiedzieli — mówił m.in. Tusk.

Czytaj więcej

Tusk do PiS: Nisko upadliście. Musieliście płacić tym, którzy dobrze mówili o Kaczyńskim
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną