Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 09:24 Publikacja: 09.01.2024 21:23
Prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego
Foto: tv.rp.pl
Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wciąż są posłami?
Wszystko wskazuje na to, że tak, a to z tej przyczyny, że konstytucja stanowi w artykule 99 ust. 3, iż ten, kto został skazany prawomocnie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, traci bierne prawo wyborcze. Ale kodeks wyborczy, żeby zapewnić pełną ochronę przedstawicieli narodu, którymi są posłowie, przewiduje procedurę, która zakłada, że kiedy to się stanie i kiedy jest pewność, o kogo chodzi, wtedy marszałek Sejmu ma obowiązek mandat wygasić. Zainteresowany poseł może się odwołać do Sądu Najwyższego. I teraz Sąd Najwyższy powinien sprawdzić, czy nie ma tutaj jakiegoś formalnego błędu, formalnego uchybienia. Ale – co jest bardzo ważne – marszałek powinien wystąpić w roli pośrednika, bo poseł odwołuje się do Sądu Najwyższego za pośrednictwem marszałka Sejmu. Więc jeżeli poseł napisze: Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych za pośrednictwem marszałka Sejmu, to marszałek nie może tam zmienić nawet kropeczki w tym, co poseł napisał. Z kolei rozpoznający sprawę Sąd Najwyższy nie może powiedzieć, że poprzednie sądy się pomyliły, dlatego że prezydent ma przecież prawo abolicji indywidualnej. Marszałek Sejmu nie może recenzować tego, co Sąd Najwyższy postanowił, ma to wykonać. W związku z tym, że Sąd Najwyższy stwierdził, że postanowienie marszałka o wygaszeniu mandatów było nieważne, to te mandaty dalej pozostają.
„Jak zmieniła się Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Tempo rozliczania rządów PiS staje się zarzewiem sporów w koalicji. Adrian Zandberg w mediach społecznościowych przypomniał jednak, że Polaków bardziej niż polityczne rozliczenia interesują rosnące ceny, kolejki do lekarzy i codzienne problemy, które bezpośrednio wpływają na ich życie. „Rozliczeniami człowiek się nie naje” – podkreślił.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy” Marek Woch poinformował, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku.
Pozbawienie tzw. neosędziów możliwości kandydowania do nowej Krajowej Rady Sądownictwa jest niezgodne z konstytucją – uważa prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.
W obrocie funkcjonują koty Schrödingera, czyli nieważne, ale skuteczne decyzje administracyjne. Przypominam o tym w związku z dyskusją o legalności pozbawienia stanowiska Dariusza Barskiego, do niedawna prokuratora krajowego.
Prezes PiS będzie musiał ponownie zeznawać przed komisją śledczą ds. nielegalnych podsłuchów. Wcześniej może dojść do zmiany przewodniczącej Magdaleny Sroki, która nie radziła sobie na stanowisku.
Jeżeli zawiązana w nowym Sejmie koalicja będzie dysponować odpowiednią większością, to prezydent powinien wskazać jej kandydata na premiera i powierzyć mu misję tworzenia rządu – uważa prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista, Uniwersytet Warszawski.
Gdyby czytający skojarzył tytuł z uroczym wierszykiem Jana Brzechwy, wyjaśniam: nie chodzi tu o starszą siostrę Bronkę, co zamieniła się w skowronka, ani o to, że kaczka utopiła się w stawie, i tym podobne bzdury, tylko o panią marszałek Sejmu, Elżbietę Witek, która kłamie i oszukuje z najwyższego, sejmowego stolca.
Prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego, przypomniał, że w dniu, gdy marszałek Sejmu Elżbieta Witek „po zasięgnięciu opinii pięciu prawników” decydowała o reasumpcji głosowania przy debacie nad „lex TVN”, a jedna z opinii okazała się być jego - z 2018 roku - on sam w wywiadzie mówił, że „to kolejny akt niszczenia państwa, niszczenia parlamentu, kolejny etap kryzysu demokracji”.
- To jest nadużycie instytucji reasumpcji do osiągnięcia celu politycznego, którego nie udało się wcześniej osiągnąć. Posłowie nie decydowali o terminie, tylko o odroczeniu. Zarządzenie głosowania o odroczeniu jest jak najbardziej precyzyjne. Nie podano daty, ale głosowanie przyniosło wynik. Nie było żadnego powodu, żeby to powtarzać - uważa profesor Ryszard Piotrowski, na którego opinię w innej sprawie powołała się marszałek Sejmu decydując się na reasumpcję głosowania.
Emmanuel Macron wyznacza Europie kierunek walki z covidem. Restauracje, pociągi czy samoloty mają być we Francji dostępne tylko dla zaszczepionych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas