Jacek Kurski stracił stanowisko. „Otrzymałem pismo z Banku Światowego”

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że Bank Światowy potwierdził zakończenie współpracy z dwoma przedstawicielami Polski w tej instytucji - Jackiem Kurskim i Jakubem Kamińskim.

Aktualizacja: 27.12.2023 09:04 Publikacja: 27.12.2023 08:56

Jacek Kurski stracił stanowisko. „Otrzymałem pismo z Banku Światowego”

Foto: PAP/Leszek Szymański

„Otrzymałem pismo z Banku Światowego, potwierdzające zakończenie współpracy z panami Kurskim i Kamińskim” - napisał w środę Domański na Twitterze.

Odwołanie Kurskiego z międzynarodowych instytucji finansowych zapowiedział przed tygodniem premier Donald Tusk. – Oznacza to odwołanie Jacka Kurskiego z Banku Światowego i przywołanie go do Polski – przekazał szef rządu. Wyjaśnił, że w tej sprawie podjęta została uchwała, na mocy której minister finansów będzie wskazywał osobę, która będzie reprezentowała Polskę w światowych instytucjach finansowych.

Jacek Kurski odchodzi. Bank Światowy potwierdza

Decyzję rządu skrytykował Narodowy Bank Polski. W stanowisku, opublikowanym w mediach społecznościowych, bank centralny przekonywał, że „reprezentacja interesów Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowych instytucjach bankowych w tym Banku Światowym i EBOiR jest wyłączną kompetencją Prezesa NBP”, a „Rada Ministrów ma jedynie kompetencje do ewentualnego wskazania reprezentanta RP w międzynarodowych instytucjach mających status instytucji finansowych”.

Czytaj więcej

Donald Tusk ściąga Jacka Kurskiego z Banku Światowego do Polski

Po przyjęciu uchwały to minister finansów ma uprawnienia do powoływania polskich przedstawicieli we wszystkich międzynarodowych instytucjach finansowych, w których Polska jest akcjonariuszem. Chodzi nie tylko o Bank Światowy, ale także Międzynarodowy Fundusz Walutowy, czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Prezes NBP wyznaczył Jacka Kurskiego jako przedstawiciela szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Radzie Dyrektorów Banku Światowego pod koniec 2022 r. - niedługo po tym, gdy Kurski pożegnał się z TVP.

Czytaj więcej

Jak prezes PiS miał prezesa TVP na telefon i dlaczego to nie może się powtórzyć

Zgodnie z informacją Andrzeja Domańskiego, razem z Kurskim współpracę z Bankiem Światowym kończy jego doradca, 35-letni Kacper Jakub Kamiński, syn Mariusza Kamińskiego, byłego szefa MSWiA. W Banku Światowym był on zatrudniony od lipca 2018 roku.

Koniec kariery Jacka Kurskiego w Banku Światowym. Fala komentarzy

Wpis Domańskiego wywołał falę komentarzy na Twitterze. „Jacek Kurski nie jest już przedstawicielem Polski w Banku Światowym. Dzień dobry w środę!” - napisał Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy. „Kończy się przygoda Jacka Kurskiego w Banku Światowym. Teraz prezes Jarosław (Kaczyński — red.) może powierzyć telewizję osiedlową (TVP — red.) w ręce fachowca” - ironizował Tomasz Trela z tej samej partii. 

Polityka
Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
Polityka
Rządowe dylematy mieszkaniowe. Nowe pomysły w pakiecie
Polityka
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE – eurosceptycyzm w wersji light
Polityka
Gibała: Chcę pokazać, że w Krakowie nadszedł koniec epoki boomerów
Polityka
Marek Migalski: Toksyczne związki lewicy