Wyłączono kanały TVP. W budynku stacji nowy "przewodniczący rady nadzorczej"

Po godzinie 11 wyłączono sygnał stacji TVP Info, TVP1, TVP3 i TVP World. Nie działa także strona internetowa stacji TVP Info. W siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza pojawił się nowy szef rady nadzorczej TVP.

Publikacja: 20.12.2023 11:43

Wyłączono kanały TVP. W budynku stacji nowy "przewodniczący rady nadzorczej"

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Po godzinie 11 Telewizja Polska bez zapowiedzi wyłączyła stację TVP Info. Zamiast tego widzowie zobaczyli sygnał stacji TVP1. TVP Info nie można oglądać również przez internet.

W tym samym czasie wyłączono również stronę internetową TVP Info. Internauci przekierowywani są na stronę główną Telewizji Polskiej.

W siedzibie TVP w Warszawie pojawił się mecenas Piotr Zemła, który poinformował, że jest przewodniczącym rady nadzorczej.

Telewizja Polska wyłącza kolejne kanały

Po godzinie 12 w stacji TVP1 miał zostać wyemitowany program „Wiadomości”, jednak na ekranie pojawiło się tylko logo stacji. Zgodnie z program wyemitowano następnie „Agrobiznes”. W trakcie programu na antenie pojawił się dziennikarz „Wiadomości" TVP Adrian Borecki.

- Musimy przerwać „Agrobiznes” i rozpoczynamy specjalne wydanie „Wiadomości„. ”Wiadomości„, które będą nadawać do samego końca. Dokładnie o godzinie 11:18, z niewiadomych nam przyczyn, został wyłączony program TVP Info. ”Wiadomości" miały się rozpocząć punktualnie o godzinie 12. Również nie rozpoczęły się normalnie. Tego jeszcze w polskiej historii nie było. Zostały chyba przejęte polskie media — powiedział Borecki i po tych słowach program został przerwany.

Nie działa także stacja TVP3, która emituje program TVP2. Anglojęzyczna stacja TVP World emituje program TVP Polonia.

Dziennikarze TVP Info publikowali nagrania z gmachu przy ul. Woronicza na stronie stacji na Facebooku. W siedzibie TVP przy placu Powstańców Warszawy nie działają identyfikatory dziennikarzy „Wiadomości” TVP. 

PiS zapowiada mobilizację wokół TVP

- Jedziemy wszyscy na Woronicza - zapowiada w rozmowie z nami jeden z polityków PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego planuje zaangażowanie w sprawy mediów publicznych. "To będzie nasz cel od samego początku jako opozycji. Konsolidacja klubu wokół jednego tematu", przyznaje inny rozmówca z klubu partii Jarosława Kaczyńskiego. Politycy PiS spędzili noc w gmachu TVP przy ulicy Woronicza, teraz zapowiadają dalszą mobilizację właśnie wokół siedziby telewizji. Już wcześniej padły deklaracje, że politycy PiS będą dyżurować na Woronicza aż do skutku, również w trakcie Bożego Narodzenia. Nastroje w klubie są bojowe, padają deklaracje o walce do końca w sprawie mediów publicznych.

Jednocześnie politycy PiS przekonują, że wydarzenia wokół mediów publicznych to wręcz "zamach na demokrację". "Nie poddamy się. Nie pozwolimy na budowę dyktatury w Polsce" – napisał na Twitterze były premier Mateusz Morawiecki."

O godzinie 16 w siedzibie TVP w Warszawie ma odbyć się demonstracja w obronie mediów publicznych.

Funkcjonariusze policji przed budynkiem TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie

Funkcjonariusze policji przed budynkiem TVP przy ulicy Woronicza w Warszawie

PAP/Kalbar

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Media publiczne odbijane z rąk PiS. Kaczyński nie „obroni” TVP, bo nie ma Legionów

Minister kultury odwołuje prezesów mediów publicznych

Chwilę wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że "we wtorek minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze".

 „Konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 grudnia 2023 roku w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskie Agencji Prasowej”- czytamy w komunikacie opublikowanym przez resort kultury.

Czytaj więcej

Minister kultury odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP

Sejm przyjął uchwałę w sprawie mediów publicznych

We wtorek wieczorem Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. 

Za uchwałą głosowało 244 posłów, 84 polityków było przeciwnych, a 16 osób wstrzymało się od głosu. Uchwała dotyczy mediów publicznych, w tym m.in. telewizji TVP.

Czytaj więcej

Posłowie PiS przyjechali w nocy do siedziby TVP. Jarosław Kaczyński: To obrona polskiej niepodległości

Po głosowaniu do siedziby TVP przybyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, wśród nich prezes partii Jarosław Kaczyński

- Po pierwsze to jest obrona demokracji. Nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i bez silnych mediów antyrządowych. W każdej demokracji muszą być silne media antyrządowe. Tak się składa, że w Polsce to są media publiczne. To się w najbliższej perspektywie nie zmieni, więc musimy tych mediów bronić. Bronimy demokracji, bronimy prawa obywali do dostępu do informacji — mówił prezes PiS w rozmowie z reporterem TVP Info.

Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku