Robert Biedroń: Szanuję Szymona Hołownię, ale błądzi ws. aborcji. Piekło kobiet musi się skończyć

Bardzo szanuję Szymona Hołownię, ale w sprawie aborcji błądzi. Przyjmuje postawę, która ogranicza kobietom prawo do decydowania o swoim życiu i zdrowiu (…) Szymon Hołownia nie musi robić sobie aborcji, ale powinien zrobić wszystko, żeby kobiety, które chcą przerywać ciążę, miały do tego prawo - powiedział w rozmowie z Michałem Kolanką Robert Biedroń, europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Publikacja: 19.12.2023 10:44

Gościem Michała Kolanki był Robert Biedroń, europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Biedroń: Zmiany w mediach publicznych już wkrótce. Trwa zbieranie podpisów

Polityk podczas rozmowy zapytany został między innymi, czy Nowa Lewica oczekuje, że przed świętami dojdzie do zmian w mediach publicznych. - Jest takie oczekiwanie, nie tylko Lewicy, ale i większości polskiego społeczeństwa, które głosowało za tym, żeby media były pluralistyczne i rzetelne. I tak się stanie - powiedział Robert Biedroń. - Mogę dzisiaj zapowiedzieć, że trwa właśnie zbieranie podpisów większości parlamentarnej między innymi pod uchwałą dotycząca Rady Mediów Narodowych i generalnie mediów publicznych. Treść uchwały poznacie państwo na komisji kultury i środków masowego przekazu, ale właśnie w tym momencie parlamentarzyści z większości demokratycznej koalicji rządzącej się podpisują. Taka uchwała prawdopodobnie zostanie dzisiaj na komisji przedstawiona - dodał. - Ona będzie procedowana w trybie pilnym przez Sejm. Kolejna, która będzie procedowana dotyczy też między innymi nielegalności tych sędziów, którzy wybrani zostali nielegalnie do KRS. Ta machina może nie była zbyt szybka i naoliwiona, ale coraz więcej w te tryby dajemy i ona naprawdę zacznie szybko działać. Pod tą drugą uchwałą też się dziś podpisują parlamentarzyści - zaznaczył. 

- Chcemy, by pewne rzeczy zostały uporządkowane i żebyśmy wrócili do realnego trójpodziału władzy – żebyśmy wrócili do porządku konstytucyjnego. PiS to wszystko zdeptał i zniszczył, a my jako większość nie tylko to obiecaliśmy, ale musimy też to po prostu dowieźć - stwierdził Biedroń. - To test na to, czy dowozimy rzeczy. PiS w pewnym momencie dowoził różne kwestie i miał poparcie, później przestał i zaczął się zajmować sobą, więc przegrał te wybory. My nie możemy sobie pozwolić na taki błąd – dowieziemy wszystkie rzeczy, na które się umówiliśmy. To kolejny test na naszą wiarygodność - zaznaczył polityk.  

Europoseł mówił także o przyszłym szefie Telewizji Polskiej. - To będzie kandydatura, którą politycy nie powinni się zajmować i to nie politycy będą o tym decydować. To musi być osoba niezwiązana z partiami politycznymi, która nareszcie uporządkuje te kwestie i media będą rzetelne, obiektywne, obywatelskie i pluralistyczne - stwierdził Robert Biedroń. - Lewica po to jest też w tym rządzie, żeby pilnować odpartyjnienia – między innymi mediów publicznych. Nie możemy pozwolić na to, co było przez ostatnie osiem lat. Można było odnieść wrażenie, że prezentujący wiadomości byli działaczami jednej jedynej partii politycznej. To przypominało Koreę Północną i Białoruś. To były sceny, które gorszyły nas wszystkich. Do tego dojść już nie może – my jako Lewica będziemy pilnować, żeby media były oddzielone od polityków. Najwyższa pora, żeby zabrać politykom te zabawki - podkreślił Robert Biedroń. 

Czytaj więcej

Nowy sondaż: PiS najwięcej traci, partie Koalicji 15 Października zyskują, najbardziej Lewica

Robert Biedroń: Polska ma jedno z najbardziej barbarzyńskich praw, jeśli chodzi o zakaz aborcji. Piekło kobiet musi się skończyć 

Współprzewodniczący Nowej Lewicy wypowiedział się także na temat prawa aborcyjnego. - Ja bardzo szanuję Szymona Hołownię, ale w sprawie aborcji błądzi. Przyjmuje postawę, która ogranicza kobietom prawo do decydowania o swoim życiu i zdrowiu - stwierdził Robert Biedroń. - Nie chciałbym, żebyśmy popełniali błędy, które popełniał PiS. PiS ograniczał prawa kobiet, Polki mają mniej praw, niż kiedy wstępowaliśmy do UE. Jako większość demokratyczna obiecaliśmy inną Polskę i chciałbym, żeby to się stało. A Szymon Hołownia nie musi robić sobie aborcji. Ale powinien zrobić wszystko, żeby kobiety, które chcą przerywać ciążę, miały do tego prawo - dodał. 

Czy powinno odbyć się referendum ws. aborcji? - Referendum nie przeprowadza się w sprawie praw człowieka. Referendum jest obce w naszej kulturze prawnej, ono jest przeprowadzane w krajach anglosaskich, a nie krajach, gdzie prawa człowieka ustalane są w inny sposób - powiedział polityk. - To fundamentalne prawo człowieka. W świątyni demokracji, w Parlamencie Europejskim, nie ma co do tego już żadnego sporu. Tak jest to traktowane i chciałbym, żeby Polska dołączyła do tych europejskich standardów - zaznaczył. - Jak ktoś mówi o referendum to wyobrażam sobie, że ktoś inny zaraz pojawi się i powie, że chce referendum w sprawie wazektomii. Jestem przekonany, że Szymon Hołownia byłby pierwszym przeciwnikiem takiego referendum. Albo referendum w sprawie kary śmierci. Też mam nadzieję, że Szymon Hołownia byłby przeciwny. Ale kiedy nie dotyczy to Szymona Hołowni i facetów to oczywiście chętnie zrobią referendum w sprawie praw kobiet - dodał Biedroń. 

Jak powiedział europoseł, „Lewica oczekuje, że Sejm pochyli się nad tym projektem, bo każdy dzień braku obowiązywania tych regulacji to jest realne cierpienie kobiet”. - To jest aborcja, która jest oczywiście robiona w Polsce, ale w sposób nielegalny i zagrażający życiu kobiet. To piekło kobiet musi się wreszcie skończyć. będę zdeterminowany, żeby w tej sprawie walczyć i stanę na głowie, żeby przekonać Szymona Hołownię, że w tej sprawie błądzi, bo błądzi. I pan to czuje, ja to czuję i większość Polaków, którzy się opowiadają za to tym prawem to czuje - dodał. - Polska ma dziś jedno z najbardziej barbarzyńskich praw, jeśli chodzi o zakaz aborcji. To jest wielki błąd z takiego ludzkiego punktu widzenia. Bo realnie każdego dnia płacą za to kobiety w Polsce - podkreślił. 

Czytaj więcej

Antoni Macierewicz martwi się o wolność słowa i TVP. Liczy na opór społeczny

Wybory samorządowe i europejskie. Biedroń: Chciałbym, żebyśmy wystartowali w tych wyborach wspólnie

Polityk zapytany został także, czy Lewica w kampaniach samorządowej i europejskiej wystartuje samodzielnie. - Lewica podczas negocjacji koalicyjnych położyła na stole dwie propozycje – pierwsza dotyczyła paktu samorządowego, a druga europejskiego. To w praktyce oznacza, żebyśmy wystartowali w wyborach tak, jak wspólnie tworzymy rząd i bierzemy odpowiedzialność za Polskę. I wierzę, że tak się stanie - powiedział Biedroń. - Dziś tych rozmów nie ma, pewnie wrócimy do nich po świętach i nowym roku, ale chciałbym i nie wyobrażam sobie innego scenariusza, żebyśmy wystartowali w tych wyborach wspólnie - i samorządowych i europejskich. Bo taką tworzymy koalicję. Ludzie mogą nie zrozumieć dlaczego tworząc wspólny rząd startujemy osobno i apeluję do koleżanek i kolegów o rozsądek – żebyśmy takie decyzje podejmowali. Kiedy pójdziemy osobno, będzie to zarzewie konfliktów, będzie to prowadziło do podkreślania różnic między nami, a nie tego, co nas łączy. A łączy nas przecież bardzo wiele - dodał. 

Co zakładają pakt samorządowy i pakt europejski? - Uważamy, że powinniśmy startować do Sejmików wspólnie. Oczywiście te mniejsze koalicje – na poziomie gmin i powiatów – mogą być zawiązywane w rożny sposób. Wszystko zależy od decyzji samorządowców. To się rządzi innymi prawidłami, ale do Sejmików powinniśmy startować wspólnie i podobnie powinnismy startować do PE - powiedział polityk. - Zresztą tutaj w PE staramy się koordynować naszą współpracę, głosowania, rozmawiać, uwspólniać. Naturalną konsekwencją takiej współpracy powinien być wspólny start do PE - dodał. 

Co z kampanią prezydencką? - Myślę, że ze względu na ambicje liderów się to nie uda, żeby był jeden kandydat. Wiemy, że jeden z liderów chce startować, a mamy też deklarację Rafała Trzaskowskiego. Myślę, że dzisiaj się tego niestety nie uda uwspólnić - ocenił Robert Biedroń. - Zostało trochę czasu, może zmieni się sytuacja. Ale jeżeli tak się stanie, to Lewica jest gotowa wystawić swoją kandydatkę na prezydentkę i myślę, że to będzie jedna z liderek Lewicy - dodał. - Ja marzę, żeby głosować na taką kandydatkę, więc będę zachęcał, żeby to była kobieta. Będę walczył o to, żeby była to jedna ze wspaniałych liderek Lewicy - podkreślił w programie #RZECZoPOLITYCE Robert Biedroń, europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Gościem Michała Kolanki był Robert Biedroń, europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Biedroń: Zmiany w mediach publicznych już wkrótce. Trwa zbieranie podpisów

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS