Zrzutka na Grzegorza Brauna wyłączona. Wydano oświadczenie

Administratorzy strony Zrzutka.pl wydali oświadczenie w sprawie zbiórki pieniędzy zorganizowanej dla posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Przekazano, że wszystkie aktywne zbiórki zostały zablokowane. Podobne kroki zostaną podjęte wobec podobnych akcji w przyszłości.

Publikacja: 13.12.2023 16:26

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun

Foto: PAP/Marcin Obara

Po tym jak Grzegorz Braun użył w Sejmie gaśnicy, by zgasić menorę, w serwisie zrzutka.pl założono zbiórkę na rzecz posła Konfederacji. W ciągu kilku godzin zebrano w jej ramach ponad 73 tys. zł. 

Organizatorzy zbiórki w opisie napisali, że "prezydium Sejmu ukarało posła Grzegorza Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaką miało do dyspozycji - odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku".

"Zbiórka ma na celu udzielnie wsparcia 'działalności posła Grzegorza Brauna' oraz fundusze na pomoc prawną w postępowaniu jakie zostanie wszczęte po złożeniu zawiadomienia przez Hołownię do prokuratury" - głosił opis zbiórki.

Czytaj więcej

Zrzutka na Grzegorza Brauna: Od wtorkowego popołudnia zebrano ponad 70 tys. zł

Po zablokowaniu zbiórki pieniędzy na posła Konfederacji, administratorzy strony wydali oświadczenie, w którym poinformowano, że ta i podobne zbiórki pieniędzy "były przedmiotem pogłębionej analizy naszego zespołu prawnego".

Przypomniano, że regulamin strony "nie dopuszcza organizowania zbiórek związanych z pochwalaniem, wspieraniem lub propagowaniem nienawiści, przemocy, dyskryminacji, terroryzmu, faszyzmu lub innych ustrojów totalitarnych, publicznym pochwalaniem zbrodni lub przestępstw lub naruszeniem dóbr osobistych osób trzecich."

W ocenie członków zespołu prawnego, "kontekst organizacji wszystkich powyższych zbiórek, w ocenie naszego zespołu prawnego, rodził ryzyko zarówno naruszenia wskazanego wyżej fragmentu regulaminu, jak i w tym konkretnym przypadku, może z dużym prawdopodobieństwem prowadzić do naruszenia obowiązującego w Polsce prawa."

Zapowiedziano, że wszystkie aktywne zbiórki na rzecz posła Grzegorza Brauna zostały zablokowane oraz wszystkie nowe zrzutki na ten cel powstające w ciągu najbliższych dni również będą przerywane.

Jednocześnie Zrzutka.pl zachęca do wsparcia zbiórki "Rozpalmy nową świecę chanukową", która została założona w porozumieniu z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun użył gaśnicy, by zgasić menorę w Sejmie. Po zgaszeniu świec chanukowych Braun pojawił się na mównicy sejmowej. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) wykluczył Brauna z posiedzenia, zapowiedział skierowanie wniosku do prokuratury. Decyzją prezydium Sejmu Grzegorz Braun został pozbawiony połowy uposażenia na pół roku i diet poselskich na sześć miesięcy.

Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska zapowiedziała, że jej formacja złoży wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Mówiła, że Bosak nie poradził sobie z prowadzeniem obrad po incydencie z udziałem Brauna. Wniosek wpłynął do Sejmu, przedstawicielem wnioskodawców jest Tomasz Trela.

Czytaj więcej

Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna

We wniosku czytamy, że Bosak dopuścił Brauna do głosu po tym, jak poseł Konfederacji zgasił świece chanukowe. "Wicemarszałek Bosak umożliwił posłowi Braunowi wygłoszenie antysemickiego wystąpienia, w którym nazwał uroczystość zapalenia świec chanukowych »rasistowskim, dzikim, plemiennym, talmudycznym kultem« oraz »satanistycznym triumfalizmem«, na który - według posła Brauna - »nie ma miejsca w gmachu Sejmu RP" - czytamy we wniosku Lewicy o odwołanie wicemarszałka Bosaka.

W środę rano Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wydarzeń w Sejmie z udziałem posła Grzegorza Brauna. - Aktualnie trwają czynności procesowe, w trakcie których zabezpieczany jest materiał dowodowy - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna.

Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej
Polityka
Polscy europosłowie podzieleni ws. paktu migracyjnego. Media: Macron przed głosowaniem dzwonił do Tuska
Polityka
Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska