Orędzie Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu chce zmian w Kodeksie wyborczym

- Sejm będzie bliżej zwykłych, codziennych spraw - zadeklarował marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050) wygłaszając swoje pierwsze orędzie. Lider Polski 2050 zapowiedział zmiany w izbie niższej parlamentu. Wyjawił też, co powie w piątek prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Aktualizacja: 17.11.2023 07:05 Publikacja: 16.11.2023 11:38

Rozpoczynając orędzie Szymon Hołownia powiedział, że dzięki rekordowo wysokiej frekwencji w wyborach 15 października Sejm X Kadencji ma "najsilniejszy mandat w historii". Lider Polski 2050 podziękował za wybór na stanowisko marszałka Sejmu. Ocenił, że głosowanie - w którym pokonał kandydatkę PiS, byłą marszałek Elżbietę Witek - jest dowodem na "stabilność nowej większości".

Orędzie Szymona Hołowni. Sejm ma być "bliżej codziennych spraw"

Marszałek Hołownia mówił, że Sejm ma przede wszystkim służyć "tym Polakom, którzy na co dzień w nim nie bywają". - Będzie bliżej zwykłych, codziennych spraw - zadeklarował. Szymon Hołownia zaznaczył, że wprowadził już w Sejmie "pierwsze zmiany". - Zniknęły bariery, które od siedmiu lat niepotrzebnie odgradzały parlament od Polaków. Otwieramy znów Sejm na media - podkreślił.

W orędziu marszałek powiedział, że posłowie zdecydowali o poszerzeniu prezydium Sejmu (przegłosowano, by było sześciu wicemarszałków) tak, by mogli w nim zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów, "od Lewicy po Konfederację". Ocenił, że tego wymaga szacunek do głosów wyborców. - Bo demokracja to rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości - powiedział Szymon Hołownia.

Czytaj więcej

Kim jest nowy marszałek Sejmu? Tym zajmował się Szymon Hołownia przed polityką

Po porażce Elżbiety Witek miejsce dla reprezentanta PiS czeka w prezydium

Podczas głosowań nad obsadą stanowisk wicemarszałków wymaganego poparcia nie uzyskała kandydatka PiS, Elżbieta Witek, a posłowie wybrali pięcioro wicemarszałków.

Lider Polski 2050 w orędziu zapewnił wyborców Prawa i Sprawiedliwości, że miejsce na przedstawiciela PiS będzie czekało "tak długo, jak będzie trzeba". - Tak długo, aż klub PiS zgłosi kandydaturę posłanki lub posła, która spotka się z pozytywną oceną swojej dotychczasowej pracy przez większość koleżanek i kolegów z izby - zastrzegł.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński komentuje porażkę Elżbiety Witek. "Przepaść kulturowa"

Hołownia zapowiada zmiany w Sejmie

Wygłaszając orędzie marszałek Sejmu powiedział, że będzie więcej zmian w izbie niższej parlamentu, ale że będą to zmiany "bezpieczne". - Bardzo zależy mi na otwarciu Sejmu na rozmowę z ludźmi, którzy pełnią ważne dla Polaków funkcje - nieważne, przez którą partię zostali mianowani. Chcę wysłuchać ludzi, których głos w ostatnich latach nie był brany pod uwagę w wystarczający sposób - oświadczył Szymon Hołownia.

Co marszałek Szymon Hołownia powie prezydentowi Andrzejowi Dudzie?

Marszałek Sejmu zapowiedział także, że w piątek 17 listopada pojedzie do prezydenta Andrzeja Dudy, by zapewnić głowę państwa o "potrzebie szybkiego stworzenia nowego rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa".

W orędziu Hołownia dodał, że w najbliższych dniach zaprosi na spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich, z którym porozmawia o udziale "zwykłych obywateli" w pracy Sejmu.

Czytaj więcej

Marek Jakubiak ostrzega Szymona Hołownię. "Zwrócę mu uwagę"

- Podziękuję też przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej za sprawne przeprowadzenie wyborów i omówię z nim niezbędne zmiany w Kodeksie wyborczym. Zwrócę szczególną uwagę na konieczność usprawnienia głosowania Polek i Polaków mieszkających za granicą - powiedział marszałek.

Orędzie Szymona Hołowni. "Nie unikniemy sporu"

- Drodzy państwo, w najbliższych latach nie unikniemy sporu. On jest częścią życia każdego z nas i istotą polityki. Mój cel jest prosty. Chcę, by jakość debaty i jakość prawa stanowionego przez Sejm radykalnie wzrosła - mówił kończąc orędzie Szymon Hołownia. Wyraził życzenie, by Polacy za dwa lata patrzyli na Sejm jak na "wzór kultury wzajemnej relacji, a nie jak na jej zaprzeczenie" oraz by polityka "zaczęła wreszcie dawać nam wszystkim nadzieję, że może być normalnie".

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Skończyć w Sejmie z warcholstwem

Szymon Hołownia będzie marszałkiem Sejmu przez dwa lata

Było to pierwsze orędzie marszałka Szymona Hołowni. Hołownia został wybrany na marszałka w czasie inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, 13 listopada.

Kandydaturę Hołowni na marszałka poparło 265 posłów (bezwzględna większość, wymagana do wyboru, wynosiła 230). Kontrkandydatką lidera Polski 2050 była Elżbieta Witek, kandydatka PiS, marszałek Sejmu IX kadencji. Jej kandydaturę poparło 193 posłów (wyłącznie z klubu PiS).

Zgodnie z umową koalicyjną zawartą przez KO, Polskę 2050, PSL i Lewicę Hołownia ma być marszałkiem przez dwa lata, do 13 listopada 2025 roku. Po tym dniu Hołownię zastąpić na stanowisku ma lider Nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty.

Szymon Hołownia zapowiadał zmiany w regulaminie Sejmu

Hołownia po wyborze 13 listopada na stanowisko marszałka Sejmu prowadził już m.in. posiedzenie w czasie którego Sejm wybierał członków KRS spośród posłów. W czasie tego posiedzenia marszałek odebrał głos ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, gdy ten przekroczył przyznany mu na wypowiedź czas, a także wdał się w polemikę z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem po tym, gdy ten zwrócił się do niego per "marszałku rotacyjny".

Czytaj więcej

Szymon Hołownia po wtorkowych obradach Sejmu zapowiada zmiany w regulaminie

Po tym posiedzeniu Hołownia zapowiedział, że będzie chciał doprowadzić do zmiany regulaminu Sejmu, tak aby członkowie rządu nie mogli zabierać w nieograniczony sposób głosu w czasie obrad izby niższej parlamentu.

Szymon Hołownia w polityce od 2020 roku

Hołownia wszedł do polityki w 2020 roku, gdy zdecydował się na start w wyborach prezydenckich (zajął w nich trzecie miejsce, zdobywając 13,87 proc. głosów - w liczbach bezwzględnych było to 2 693 397 głosów).

Na bazie poparcia uzyskanego w tych wyborach Hołownia stworzył ruch Polska 2050, który w październikowych wyborach do Sejmu startował ze wspólnej listy z PSL jako koalicyjny komitet wyborczy Trzecia Droga.

Rozpoczynając orędzie Szymon Hołownia powiedział, że dzięki rekordowo wysokiej frekwencji w wyborach 15 października Sejm X Kadencji ma "najsilniejszy mandat w historii". Lider Polski 2050 podziękował za wybór na stanowisko marszałka Sejmu. Ocenił, że głosowanie - w którym pokonał kandydatkę PiS, byłą marszałek Elżbietę Witek - jest dowodem na "stabilność nowej większości".

Orędzie Szymona Hołowni. Sejm ma być "bliżej codziennych spraw"

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
PiS, KO i Lewica rzucają poważne siły na wybory do europarlamentu. Dlaczego?
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują wyraźnego faworyta
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego