Czytaj więcej
15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu połączone z ogólnokrajowym referendum. Oficjalne wyniki: PiS - 35,38 proc., KO - 30,7 proc., Trzecia Droga - 14,4 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.
Niemieckie media z napięciem obserwowały wybory parlamentarne w Polsce. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych stacje telewizyjne, radiowe i największe portale w Niemczech podały wyniki sondaży exit poll, według których rządząca partia PiS pozostała najsilniejszym ugrupowaniem politycznym, a Koalicja Obywatelska Donalda Tuska znalazła się na drugim miejscu. „Tym samym sojusz opozycji mógłby zastąpić partię rządzącą” – informowała telewizja publiczna ARD. Jej portal Tagesschau.de przypominał, że „temat migracji i ataki na rolę UE oraz Niemiec zdominowały kampanię wyborczą”.
Niemiecka agencja prasowa DPA podała, że „po wyborach w Polsce sojusz trzech proeuropejskich partii opozycyjnych uzyskał większość w parlamencie i chce zastąpić narodowo-konserwatywną partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) po ośmiu latach rządów”.
Niemcy komentują wybory do Sejmu. „Polska wybrała zmianę”
„Polska przed zmianą władzy. Wygrana opozycji w wyborach parlamentarnych” – zatytułował doniesienia z Polski największy niemiecki tabloid „Bild”.
„Partia PiS traci większość” – informował tuż po godzinie 21:00 drugi program niemieckiej telewizji publicznej ZDF. „Według pierwszych prognoz wybory wygrała proeuropejska opozycja i to pomimo tego, że kampania wyborcza w Polsce była obrzucaniem się błotem” – usłyszeli widzowie wieczornego wydania wiadomości. „Rządząca narodowo-populistyczna partia PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele używała wszelkich środków, aby obrzucić błotem kandydata opozycji, byłego premiera (Polski) Donalda Tuska” – wyjaśniała prezenterka ZDF. PiS „zarzucał Tuskowi bycie agentem Moskwy, przynajmniej Niemiec i z pewnością UE”, ale „kampania ta najwyraźniej nie podziałała”. Polska wybrała bowiem zmianę i „głosowała za Europą”.