Niemcy. Szefowa MSW chce przywrócenia kontroli na granicach z Polską i Czechami

Aby ograniczyć nielegalną migrację, niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser skłania się do krótkotrwałych pełnych kontroli bezpieczeństwa na granicach z Czechami i Polską.

Publikacja: 23.09.2023 11:45

Nancy Feaser

Nancy Feaser

Foto: AFP

amk

Stanowisko to szefowa niemieckiego MSW przedstawiła w wywiadzie z dziennikiem "Welt am Sonntag".

Faeser podkreśla, że te krótkoterminowe kontrole posłużyłyby jako kluczowy środek w walce z przemytnikami ludzi, którzy wykorzystują otwarte granice między Niemcami a krajami sąsiadującymi.

Wcześniej Faeser sprzeciwiała się idei pełnych kontroli na granicy z Czechami i Polską, uznając je za nieskuteczne. Podczas debat, które odbyły się na początku tego lata w Bundestagu, opowiadała się za wyrywkowymi kontrolami i tajnymi przeszukaniami jako bardziej realnymi opcjami.

Tajne przeszukania w Niemczech obejmują przeszukania przeprowadzane bez konkretnych podejrzeń, często z udziałem funkcjonariuszy policji w cywilu w nieoznakowanych pojazdach.

Czytaj więcej

Berlin zawiesił dobrowolne przyjmowanie migrantów z Włoch

Jednak w wywiadzie dla "Welt am Sonntag", który ukaże się w niedzielnym wydaniu gazety, Faeser proponuje pełne kontrole oraz rozmieszczenie niemieckich funkcjonariuszy policji na terytorium Czech. Ujawniła, że negocjacje w tej sprawie już trwają.

Ponadto Faeser zapowiedziała powołanie wspólnej czesko-niemieckiej grupy zadaniowej, której celem będzie zintensyfikowanie wysiłków na rzecz zwalczania przemytu ludzi. Współpraca ta obejmowałaby wspólną rejestrację przemytników ludzi i wzajemną wymianę kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa, a także rozszerzenie i intensyfikację wspólnych patroli.

Czytaj więcej

Afera wizowa. Niemcy żądają od Polski wyjaśnienia "poważnych" zarzutów

Ma to być współpraca wzorowana na tej ze Szwajcarią - funkcjonariusze policji federalnej, w ścisłej współpracy ze szwajcarską policją, mogą  kontrolować terytorium Szwajcarii i zapobiegać nieuprawnionemu wjazdowi.

Niemcy do końca roku spodziewają się 400 tysięcy wniosków wizowych

Faeser ujawniła również, że do końca sierpnia Niemcy otrzymały około 200 000 wniosków o azyl, a prognozy wskazują, że do końca roku liczba ta może osiągnąć 400 000. Niemieckie regiony wyraziły obawy co do swojej zdolności do opieki nad migrantami w obliczu tego napływu.

Faeser zaapelowała także o zacieśnienie współpracy z Turcją w kwestiach migracyjnych w przyszłości. - Tego właśnie potrzeba. W tej chwili umowa UE z Turcją nie działa wystarczająco dobrze - oceniła.

Przygraniczne landy dyskutują o przywróceniu kontroli

Kwestia kontroli granicznych zyskała na znaczeniu w okresie poprzedzającym wybory stanowe w Hesji i Bawarii, gdzie migracja i kontrole graniczne są tematami gorąco dyskutowanymi. Podczas gdy niektórzy konserwatywni przywódcy, jak minister-prezydent Hesji Boris Rhein, opowiadają się za odprawami granicznymi z Czechami i Polską, inni, jak bawarski odpowiednik Markus Söder, nie opowiadają się za nimi w przypadku Bawarii.

O przywrócenie pełnych kontroli granicznych, na wzór austriackiego wdrożonego w 2015 r., choć na wybranych przejściach granicznych, wzywali także przedstawiciele różnych regionów Niemiec oraz opozycyjna konserwatywna Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna.

Afera wizowa w Polsce

W piątek 15 września MSZ opublikowało komunikat, że "w związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz minister spraw zagranicznych zdecydował (...) zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą".

Kierowany przez Zbigniewa Raua resort poinformował też o przeprowadzeniu "nadzwyczajnej kontroli i audytu w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP", a także zdecydował się "wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego".

Afera wizowa zaczęła się od dymisji wiceszefa MSZ, Piotra Wawrzyka. Jakub Osajda to druga osoba w MSZ, która straciła pracę po nagłośnieniu afery.

Wiceminister Piotr Wawrzyk został odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego i stracił funkcję w MSZ 31 sierpnia, polityk zniknął też z list wyborczych PiS. Jak podawał Onet, Wawrzyk został zdymisjonowany, ponieważ miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Z publikacji Onetu wynikało, że Wawrzyk przygotowywał listy osób, którym wizy miały być przyznawane w pierwszej kolejności, po czym przekazywał je konsulom. W ramach takiego procederu wizy do Polski mieli - podawał portal - dostać fałszywi filmowcy z Indii, którzy odnaleźli się potem na granicy USA z Meksykiem.

31 sierpnia, na kilka godzin przed dymisją Wawrzyka, w MSZ mieli zjawić się funkcjonariusze CBA - informowała "Rzeczpospolita". Oficjalnym powodem dymisji wiceministra był "brak satysfakcjonującej współpracy".

Stanowisko to szefowa niemieckiego MSW przedstawiła w wywiadzie z dziennikiem "Welt am Sonntag".

Faeser podkreśla, że te krótkoterminowe kontrole posłużyłyby jako kluczowy środek w walce z przemytnikami ludzi, którzy wykorzystują otwarte granice między Niemcami a krajami sąsiadującymi.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Debata Donalda Trumpa z Kamalą Harris. Pierwsze komentarze
Polityka
Taylor Swift ogłosiła kogo popiera w wyborach prezydenckich w USA. Podpisała się: Bezdzietna kociara
Polityka
Debata Donald Trump - Kamala Harris. Pierwsze starcie kandydatów na prezydenta USA
Polityka
Wielka Brytania wprowadza opłatę za wjazd do kraju. Zapłacą też Polacy
Polityka
Rosja i Chiny zaczęły wspólne manewry na morzach. „To ostrzeżenie dla USA”
Polityka
Oczekiwana zmiana kursu rządu Olafa Scholza w polityce imigracyjnej