Grzegorz Schetyna: Wybory wygra opozycja, ale nie będzie to wielkie zwycięstwo

Opozycja wygra wybory, osiągnie niewielką przewagę - mówił w rozmowie z Polsat News były przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna pytany o to kto wygra wybory parlamentarne w Polsce.

Publikacja: 23.08.2023 08:04

Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna

Foto: TV.RP.PL

Schetyna był pytany o to, że w najbliższych wyborach będzie kandydował do Senatu i o to czy jest to dla niego forma degradacji?

Grzegorz Schetyna o starcie do Senatu: Każdy przewodniczący ma wizję drużyny parlamentarnej

- Senat (to) izba wyższa, izba refleksji, zadumy, a dla nas symbol zwycięstwa politycznego sprzed czterech lat. Budowałem pakt senacki stąd szczególnie traktuje Senat i samo kandydowanie - odparł były marszałek Sejmu.

- Proszę zaufać, że można i będziemy robić dobrą politykę w Senacie. Sejm jest kluczowy, ale we współpracy ze zwycięskim Senatem może więcej i tak będzie w następnej kadencji - dodał.

Czytaj więcej

Michał Kołodziejczak: Szymon, ułóżmy Polskę na nowo

- Rozmawialiśmy długo z przewodniczącym (Donaldem) Tuskiem i ustalaliśmy długo jak napisać scenariusz współpracy i obecności, także mojej, żeby to wzmacniało i dawało nową szansę. Każdy przewodniczący buduje swoją ekipę, ma wizję ustalania swojej drużyny parlamentarnej. Jest dużo nowych ludzi, jest nowe rozdanie personalne. Ja to rozumiem. Senat jest nowym doświadczeniem, ważnym - podsumował Schetyna.

A jak to się ma do postulatu likwidacji Senatu, jaki zgłaszała PO w 2004 roku?

- Tak rzeczywiście było, to było kilkanaście lat temu. Dzisiaj walczymy o demokrację parlamentarną, po to aby dać gwarancję wolności i normalności w Polsce. Dziś każda instytucja, która może reprezentować społeczeństwo w wolny, podmiotowy sposób jest ważna - odparł były przewodniczący PO.

Wybory trzeba wygrać. Trzeba zmobilizować wyborców na wsi i to jest zadanie Michała Kołodziejczaka

Grzegorz Schetyna, były przewodniczący PO

Michał Kołodziejczak w rządzie KO? Grzegorz Schetyna: Najpierw wygrajmy

Schetyna był też pytany o start Michała Kołodziejczaka, lidera Agrounii, z list KO.

- To jest wielkie wyzwanie polityczne. To nowy projekt, ale bardzo ofensywny. Ja rozmawiałem z Michałem Kołodziejczakiem cztery lata temu, gdy budowaliśmy listy. Byliśmy bliscy porozumienia w sprawie startu z listy Koalicji Obywatelskiej (w 2019 roku - red.). Przez cztery lata dużo się stało i dlatego te środowiska nasze są bliżej siebie, bo wiemy jak dużym zagrożeniem jest PiS. Te wybory będą o wszystko. Demokracja jest zagrożona - odparł.

- Wybory trzeba wygrać. Trzeba zmobilizować wyborców na wsi i to jest zadanie Michała Kołodziejczaka - dodał.

A czy po wyborach Kołodziejczak może zostać wiceministrem rolnictwa?

- Ja nie będę premierem po tych wyborach i nie będę meblował gabinetu premierowi Tuskowi. Poczekajmy, wygrajmy te wybory, a potem będziemy obsadzać stanowisko w rządzie - uciął temat Schetyna.

Schetyna wyraził przekonanie, że wybory wygra opozycja. - Nie będzie to wielkie zwycięstwo, ale jestem przekonany, że będzie i da nam to niewielką przewagę, wokół której będziemy budować najpierw te dwieście trzydzieści kilka mandatów, a potem będziemy budować tę większość - powiedział. - I oczywiście wygramy wybory do Senatu - dodał.

Schetyna był pytany o to, że w najbliższych wyborach będzie kandydował do Senatu i o to czy jest to dla niego forma degradacji?

Grzegorz Schetyna o starcie do Senatu: Każdy przewodniczący ma wizję drużyny parlamentarnej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jędrzej Bielecki: Bigos w Madrycie, czyli zjazd skrajnej prawicy
Polityka
Bogdan Zdrojewski: PO musi pozostać w środku
Polityka
Rosyjskie sabotaże w Polsce. Premier mówi zatrzymaniu podejrzanych
Polityka
Nowy sondaż: Które partie odpowiadają za podziały w Polsce? PiS i KO daleko przed innymi
Polityka
Daniel Obajtek wezwany przed komisję. Nie odebrał wezwania, więc wręczy je policja
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?