Sondaż: Połowa Polaków uważa, że wybory wygra PiS

"Jakim wynikiem Pani/Pana zdaniem zakończą się wybory parlamentarne?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 12.08.2023 06:16

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro

Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Sondaże: PiS wygra, ale nie będzie miał samodzielnej większości

Partie chcące wziąć udział w wyborach muszą do 28 sierpnia zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 6 września, do godziny 16:00, zgłosić listy kandydatów na posłów i senatorów.

Kampania wyborczy zakończy się 14 października o północy (rozpocznie się wówczas tzw. cisza wyborcza).

Większość przedwyborczych sondaży wskazuje, że wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik, który uzyska to ugrupowanie, nie da mu większości. Z niektórych sondaży wynika, że większość zdobyłoby Prawo i Sprawiedliwość wraz z Konfederacją, inne dają większość koalicji partii opozycyjnych - KO, Polski 2050 i Nowej Lewicy - które deklarują, że po wyborach będą współpracować.

Czytaj więcej

Sondaż: Koniec efektu marszu 4 czerwca. PiS może rządzić z Konfederacją

Zarówno w wyborach z 2015, jak i 2019 roku PiS uzyskał, jako pierwsza partia po 1989 roku, bezwzględną większość w Sejmie, ale jego rząd jest de facto rządem koalicyjnym - pod szyldem PiS za każdym razem do Sejmu wchodzili też przedstawiciele koalicjantów tej partii - Solidarnej Polski (dziś Suwerenna Polska) i Porozumienia (dziś nie jest już członkiem koalicji, zastąpiła je w koalicji Partia Republikańska).

Sondaż: 42,4 proc. badanych uważa, że po wyborach będzie rządził PiS

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jakim - ich zdaniem - wynikiem zakończą się wybory parlamentarne.

Najwięcej - 23,2 proc. respondentów - wskazało, iż wybory wygra PiS i utworzy rząd większościowy.

19,2 proc. badanych uznało, że wybory wygra PiS i utworzy rząd koalicyjny.

11,2 proc. respondentów jest zdania, że wybory wygra PiS, ale rząd utworzy koalicja partii opozycyjnych.

W wygraną KO i utworzenie przez tę formację rządu większościowego wierzy 8,7 proc. badanych.

13 proc. respondentów uważa, że wybory wygra KO, która utworzy rząd koalicyjny.

0,7 proc. badanych jest zdania, że wybory wygra KO, ale po wyborach powstanie rząd bez jej udziału.

Zdaniem 8,2 proc. respondentów nikt nie będzie w stanie stworzyć rządu większościowego i dojdzie do przedterminowych wyborów

15,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

32,9 proc.

Tylu respondentów uważa, że po wyborach rządzić będzie koalicja partii opozycyjnych

Łącznie o wyborczej wygranej PiS przekonanych jest 53,6 proc. badanych, a zdaniem 42,4 proc. respondentów PiS będzie po wyborach rządził - sam lub w koalicji. Z kolei o wygranej KO przekonanych jest 21,7 proc. respondentów, a zdaniem 32,9 proc. badanych po wyborach rządzić będzie koalicja partii dzisiejszej opozycji.

- Trzech badanych na dziesięciu w wieku między 25 a 34 lat oraz podobny odsetek (29%) osób z dochodem w przedziale od 4001 do 5000 zł netto uważa, że wybory parlamentarne wygra PiS i stworzy samodzielny rząd. Przekonani o tym, że Prawo i Sprawiedliwość utworzy rząd większościowy po wygranej w wyborach, najczęściej są respondenci z wykształceniem zasadniczym zawodowym (25%). Takiego samego zdania jest co trzecia osoba z miast o wielkości między 100 a 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 8-9 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.Prezydent ogłosił 8 sierpnia, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego samego dnia postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu opublikowano w Dzienniku Ustaw. Tym samym, formalnie, rozpoczęła się kampania wyborcza.

Sondaże: PiS wygra, ale nie będzie miał samodzielnej większości

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski dołączył do koła Kukiz'15
Polityka
Radosław Sikorski: Służba Polsce nie może być sposobem na bogacenie się
Polityka
Wybory w USA. Zaremba: Kamala Harris nie była kochaną przez USA polityczką
Polityka
Suchoń: Nasi wyborcy oczekują politycznego przyspieszenia
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Renta wdowia to największy projekt socjalny koalicji rządzącej