Sondaż: Co dalej z 500+? Największa grupa ankietowanych popiera pomysł Polski 2050 i PSL

Co czwarty ankietowany w sondażu, przeprowadzonym przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” chce podwyższenia kwoty świadczenia w ramach programu „Rodzina 500+”, ale nie dla wszystkich. Niewiele mniej respondentów chce likwidacji programu.

Publikacja: 06.08.2023 15:07

Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg i premier Mateusz Morawiecki

Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg i premier Mateusz Morawiecki

Foto: Daniel Gnap/KPRM

Po tym, jak w maju na konwencji programowej PiS prezes tej partii, Jarosław Kaczyński, obiecał waloryzację programu 500+, w parlamencie trwają prace nad realizacją tej zapowiedzi. Od stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego ma wzrosnąć z 500 zł do 800 zł. Wysokość wsparcia zmieni się z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Na pieniądze rodzice poczekają do końca lutego. Zostanie wypłacone z wyrównaniem za styczeń. Tak wynika z nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która pod koniec lipca zyskała akceptację Senatu.

Nowelizacja przewiduje, że minister rodziny za pośrednictwem ZUS będzie mógł przekazywać osobie otrzymującej świadczenie wychowawcze, na wskazany we wniosku o świadczenie adres zamieszkania lub adres poczty elektronicznej, informacje związane z uprawnieniami dla rodzin. Przepis ten ma wejść w życie nie z początkiem 2024 r., jak większość regulacji zawartych w nowelizacji, ale dzień po ogłoszeniu. Jeszcze przed wyborami ekipa rządząca będzie więc mogła poinformować na koszt podatników, ile zrobiła dla rodzin.

Czytaj więcej

Senat przyjął podwyżkę świadczenia 500+. Wypłata 800+ od stycznia 2024

Na majową zapowiedź Kaczyńskiego Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zareagował propozycją szybszego podwyższenia wsparcia do 800 zł - już od czerwca br. Z kolei Polska 2050 i PSL, które w jesiennych wyborach parlamentarnych mają wystartować w koalicji Trzecia Droga, chciałyby zwiększenia o 300 zł obecnej kwoty świadczenia, ale tylko dla rodziców pracujących. - 500 + jako podstawa dla wszystkich, ale jeśli jest propozycja waloryzacji, to dla pracujących, dla tych, którzy płacą podatki. To jest bardziej sprawiedliwe - tłumaczył Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes ludowców.

Program 500+. Jakie zmiany proponują partie?

Lewica natomiast zaproponowała, by świadczenie 500+ było waloryzowane o wskaźnik inflacji co roku. Konfederacja jest natomiast przeciwna podwyżce. - Nie mamy planów polegających na likwidacji 500+. Jesteśmy przeciwnikami rozszerzenia programu do 800+ oraz zwolennikami wprowadzenia obniżek podatkowych, zgodnie z propozycją zmiany ustawy o podatku dochodowym, którą przedstawił Sławomir Mentzen - mówił w maju w Radiu ZET Krzysztof Bosak, choć niedługo wcześniej sam Mentzen nazwał program 500+ „jedną z największych porażek w historii III RP”. - Jedyne, co można realnie zrobić, to przestać waloryzować to świadczenie. Żeby inflacja je zjadła. To zdanie Konfederacji, natomiast ja mam bardziej radykalny pogląd, ja bym zlikwidował 500+ - wyjaśniał swoje stanowisko w styczniu, w rozmowie z „DGP”, prezes Nowej Nadziei.

Która z tych propozycji cieszy się największym poparciem Polaków? O to zapytaliśmy w sondażu, przeprowadzonym przez agencję SW Research dla „Rzeczpospolitej”.

Sondaż: Podwyżka 500+? Prawie co czwarty Polak chce likwidacji programu

Respondentom zadane zostało pytanie: „W parlamencie trwają pracę nad zwiększeniem kwoty świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. Jak Pani/Pana zdaniem powinien zostać zmieniony ten program?”. W przygotowanych odpowiedziach nie zostało wskazane, która partia popiera jakie rozwiązanie. Największa grupa ankietowanych (25,9 proc.) wskazała, że kwota świadczenia powinna wzrosnąć do 800 zł, ale tylko dla rodziców pracujących - czyli zgodnie z propozycją Trzeciej Drogi.

- Zmianę w programie polegającą na podniesieniu wypłacanej kwoty do 800 zł jedynie dla rodziców pracujących częściej popierają kobiety (28 proc.) niż mężczyźni (24 proc.). Częściej niż pozostali takie rozwiązanie za słuszne uważają najmłodsi uczestnicy badania (29 proc.). Biorąc pod uwagę wykształcenie, odpowiedź tę najchętniej wskazują osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym – dwie piąte z nich. Podniesienie kwoty świadczenia uwarunkowane zatrudnieniem za najlepsze rozwiązanie uważa trzech na dziesięciu mieszkańców miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców i zbliżony odsetek badanych (28 proc.) o dochodach mieszczących się w granicach 2001 – 3000 zł netto - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, Wiceprezes Zarządu agencji badawczej SW Research.

23,9 proc. pytanych w sondażu opowiedziało się za całkowitą likwidacją programu „Rodzina 500+”. 15,3 proc. ankietowanych oceniło, że podwyżka świadczenia o 300 zł powinna być powszechna i bez dodatkowych zapisów. Z kolei 12,2 proc. odpowiadających chciałoby, oprócz podwyżki, dodania przepisów o automatycznej waloryzacji w przyszłości, w oparciu o wskaźniki ekonomiczne.

Co dziesiąty ankietowany (10,7 proc.) chciałby pozostawienia 500+ na niezmienionym poziomie. Zdania w sprawie programu nie ma 12 proc. respondentów.

Program „Rodzina 500+” realizowany jest w Polsce od kwietnia 2016 roku. Początkowo świadczenie, co do zasady, przysługiwało tylko rodzinom z co najmniej dwójką dzieci. Zmieniło się to w połowie 2019 roku, przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Rok później rząd Mateusza Morawieckiego w oficjalnym dokumencie po raz pierwszy przyznał, że celem programu nie jest zwiększenie liczby urodzeń.

Czytaj więcej

PAN: Program 500+ nie zwiększył dzietności, tylko inflację

Od połowy lipca br. rząd organizuje w Polsce pikniki, twierdząc, że to „kampania informacyjna dotycząca nowej odsłony programu Rodzina 500+”. Pikniki „Rodzina 800+” mają trwać przez całe wakacje w każdym województwie, do tego w trasę wyruszyły rządowe busy – dojadą do każdego polskiego powiatu. W piknikach biorą udział politycy PiS, w tym posłowie i ministrowie.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 1-2 sierpnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
Test dla białoruskiej opozycji. Ruszyły niezależne wybory
Polityka
Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra
Polityka
Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy