"Marsz miliona serc". Janusz Kowalski: Donald Tusk wykorzystuje tragedię kobiet

- Pierwszego października Donald Tusk wykorzystując tragedię kobiet chce wyprowadzić Polaków pod hasłem zabijania dzieci. To coś, czego jako katolik nie jestem w stanie zrozumieć - powiedział wiceminister Janusz Kowalski (Suwerenna Polska, klub PiS), pytany w RMF FM o sprawę interwencji policji wobec ciężarnej pani Joanny z Krakowa oraz zapowiedzianego przez lidera PO "marszu miliona serc" w Warszawie.

Publikacja: 20.07.2023 14:25

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski (Suwerenna Polska)

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski (Suwerenna Polska)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Polityk partii kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę był w RMF FM pytany o sprawę pani Joanny z Krakowa, która opowiedziała mediom o tym, jak - po tym, jak zażyła pigułkę wczesnoporonną, poczuła się gorzej i zadzwoniła do lekarza - stała się przedmiotem zainteresowania policji, która domagała się dostępu do jej telefonu i laptopa.

Sprawa pani Joanny z Krakowa

W pewnym momencie, w czasie gdy kobieta przebywała w placówce medycznej, dwie policjantki miały kazać jej rozebrać się do naga, robić przysiady i kaszleć (taką wersję zdarzeń przedstawiła kobieta). W związku m.in. z tą sytuacją przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wezwał do organizacji 1 października w Warszawie "marszu miliona serc".

Czytaj więcej

Sprawa Joanny z Krakowa. Joanna Mucha: Jak można tak potraktować kobietę?

- Jestem przekonany, że spotkamy się 1 października po to, żeby na kilka tygodni przed wyborami już nikt nie miał wątpliwości, że ludzi dobrych jest więcej - mówił w środę 19 lipca Tusk.

Janusz Kowalski: Politycy prawicy szanują kobiety

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł klubu PiS Janusz Kowalski został zapytany w RMF FM, dlaczego "politycy prawicy milczą w sprawie pani Joanny".  - Politycy prawicy szanują kobiety. Politycy prawicy nie wykorzystują tragedii kobiety do celów politycznych - odparł. - Dla prawicy kwestia obrony dzieci nienarodzonych jest rzeczą fundamentalną - dodał.

- My bronimy praw kobiet. M.in. minister Zbigniew Ziobro przyjął najważniejszą ustawę, jeżeli chodzi o zwalczanie przemocy domowej. Lewica i Platforma Obywatelska nigdy nie miały czasu, żeby się nad tą kwestią pochylić - powiedział Janusz Kowalski.

Poseł Suwerennej Polski przekonywał w wywiadzie, że "nikt więcej dla kobiet nie zrobił niż rządy Zjednoczonej Prawicy".

Czytaj więcej

Donald Tusk zapowiada "marsz miliona serc" 1 października w Warszawie

Janusz Kowalski zarzuca Donaldowi Tuskowi wykorzystywanie tragedii kobiet

Janusz Kowalski był pytany, czy podziela pogląd posła PiS Marka Suskiego, że w Polsce przepisy dotyczące aborcji są jednymi z bardziej liberalnych w Europie.

- 15 października jest Dzień Papieski, dzień pod hasłem cywilizacji życia. 1 października Donald Tusk wykorzystując tragedię kobiet chce wyprowadzić Polaków pod hasłem zabijania dzieci. To jest coś, czego nie jestem po prostu w stanie jako katolik zrozumieć - mówił wiceminister.

- Jestem zwolennikiem obrony życia, obrony praw człowieka. Poczęty człowiek, który się nie narodził, powinien być chroniony. Tak mówi również konstytucja uchwalona za czasów lewicy w 1997 roku. Ktoś, kto zabija dziecko, popełnia najcięższy grzech - powiedział w RMF FM Kowalski.

- Jedną z pierwszych obietnic Donalda Tuska było wprowadzenie aborcji na życzenie do 12 tygodnia ciąży. Nie ma na to zgody - oświadczył poseł partii Zbigniewa Ziobry.

Czytaj więcej

Marcin Horała o sprawie Joanny z Krakowa: Może powiedzieli jej co ma powiedzieć

"Donald Tusk feruje wyroki"

Janusz Kowalski wyraził szacunek dla funkcjonariuszy policji "że ratują życie i zdrowie". Pytany, czy według niego policjanci w sprawie pani Joanny z Krakowa nie popełnili błędów odparł, że opiera się na oficjalnych komunikatach policji i Izby Lekarskiej, ponieważ ma "szacunek do tej sprawy". - A nie jak Donald Tusk, który wychodzi, który feruje wyroki, który wykorzystuje tragedię kobiety, która miała zagrożenie życia, bo takie było zgłoszenie, po to, żeby walczyć o zabijanie dzieci - mówił polityk.

Dopytywany o sprawę ujawniania w komunikacie przez policję danych dotyczących stanu zdrowia pani Joanny minister odparł: - Moim zdaniem potrzebna jest zawsze ochrona interesu kobiety.

Janusz Kowalski dodał, że jego zdaniem "w takich sprawach trzeba zawsze postępować ostrożnie". - Natomiast nie ma zgody na to, żeby w taki - powiem wprost - szatański sposób Donald Tusk wyprowadzał Polaków - oświadczył wiceminister rolnictwa. - My bronimy kobiet, Donald Tusk chce zabijać dzieci. Na to nie ma zgody - powiedział.

Sprawa pani Joanny z Krakowa

Jak podały "Fakty" TVN, pod koniec kwietnia pani Joanna z Krakowa źle poczuła się po zażyciu tabletki poronnej. Środek przyjęła, ponieważ ciąża miała zagrażać jej życiu i zdrowiu.

Czytaj więcej

Minister o sprawie Joanny z Krakowa: Policja miała przeciwdziałać samobójstwu

Pani Joanna zawiadomiła swoją lekarkę o swym złym samopoczuciu fizycznym i psychicznym i udała się na oddział ratunkowy krakowskiego szpitala. Tam czekała już na nią policja, zaalarmowana zawiadomieniem lekarki, która poinformowała o sytuacji dyżurnego ratunkowego numeru 112.

Jak relacjonuje kobieta, funkcjonariusze kazali jej w szpitalu nago wykonywać przysiady. "Czterech mężczyzn pilnowało jednej przestraszonej kobiety. Utworzyło kordon wokół pacjentki, utrudniało nam to pracę. Oni nie byli w stanie podać, dlaczego ta pacjentka jest przez nich zatrzymywana" - relacjonował lekarz oddziału ratunkowego.

Polityk partii kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę był w RMF FM pytany o sprawę pani Joanny z Krakowa, która opowiedziała mediom o tym, jak - po tym, jak zażyła pigułkę wczesnoporonną, poczuła się gorzej i zadzwoniła do lekarza - stała się przedmiotem zainteresowania policji, która domagała się dostępu do jej telefonu i laptopa.

Sprawa pani Joanny z Krakowa

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Co czwarty wyborca PiS wierzy w rozpad PiS
Polityka
Awantura o LGBT. Wiceminister wyszedł ze studia, poseł kazał mu się pospieszyć
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?