Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie każemy podpisać oświadczeń o lewicowych poglądach, jak PO

Wyróżniamy się na opozycji: nie licytujemy się z PiS na świadczenia socjalne. Mamy wolność światopoglądową - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Publikacja: 29.06.2023 09:39

Jaki plan na dalszą część prekampanii wyborczej ma Trzecia Droga?

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska gospodarna kontra Polska marnotrawna

- W sobotę bardzo ważne wydarzenie: prezentacja programu dla przedsiębiorców, nasze pomysły dla tych, którzy dają miejsca pracy, dla tych, którzy tworzą polską gospodarkę. Polska gospodarna musi pokonać Polskę marnotrawną. My się nie licytujemy na świadczenia socjalne z PiS-em - tym się wyróżniamy na opozycji - odparł prezes PSL.

Czytaj więcej

PiS bliski porozumienia z Suwerenną Polską ws. list wyborczych

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Trzecia Droga uważa, iż świadczenie 500plus powinno być podniesione do 800 złotych tylko dla pracujących. - Podstawą bezpieczeństwa jest 500plus, wszystko ponad to to dla tych, którzy są aktywni zawodowo, ciężko pracują - dodał.

A co z deklaracją Szymona Hołowni, który mówił, że będzie głosował przeciwko 800plus?

- Popiera naszą poprawkę. Gdyby nie przeszła to będzie głosował przeciwko. My składamy poprawkę, która ma docenić pracę Polaków. Różnice są nie między PSL a Polską 2050, a między PiS i Suwerenną Polską. Jedni o KPO mówią, że to Plan Marshalla, a drudzy, że to jest zdrada. To jest dopiero rozjazd. Jakbyśmy poszukali też w Koalicji Obywatelskiej, pomiędzy Platformą a Zielonymi na przykład, to też znajdziemy sporo różnic. Nie sądzę, by PO popierała pomysł eutanazji, który mają w swoim programie Zieloni. To, że czasem w niektórych sprawach inaczej akcentujemy, to i tak największa spójność jest między PSL a Polską 2050 - odparł Kosiniak-Kamysz. 

Czytaj więcej

Sondaż: Referendum ws. relokacji uchodźców dzieli Polaków

- My się wyróżniamy. Stawiamy na dwie rzeczy - i takie są naszym zdaniem linie podziału w Polsce. Polska marnotrawna - i naprzeciwko tego my stajemy jako Polska gospodarna. Ale wyróżniamy się też na opozycji: nie licytujemy się z PiS na świadczenia socjalne. Mamy wolność światopoglądową i nikt nie będzie nikomu kazał podpisywać żadnych oświadczeń o tylko lewicowych poglądach, jak proponuje PO i Lewica - mówił też prezes PSL.

Wybory parlamentarne: Czy PSL może się znaleźć na listach z PO?

A czy możliwy jest jeszcze start PSL z list PO?

- My idziemy swoją drogą, z życzliwością patrzymy na inne formacje demokratyczne, zawsze z takim dobrym przesłaniem dla wszystkich. Idziemy swoją drogą, Trzecią Drogą. To jest jedyna szansa na odsunięcie PiS od władzy. To najcenniejszy głos, jaki może wyborca oddać. On waży dużo więcej, niż oddany na duże formacje. To my zdecydujemy. Jak my zajmiemy trzecie miejsce, to jest duże prawdopodobieństwo, że odsuniemy PiS od władzy. Jak trzecie miejsce zajmie Konfederacja - jest duże prawdopodobieństwo, że stworzy koalicję z PiS - odparł.

Prezes PSL był też pytany czy na listach Trzeciej Drogi może znaleźć się miejsce dla Artura Dziambora, byłego polityka Konfederacji, a obecnie lidera Wolnościowców.

- To jest jeden z posłów, których bardzo dobrze oceniamy. Szczególnie jego zaangażowanie w sprawy ekonomiczne, związane z podatkami. Mówił z nich (posłów Konfederacji - red.) najrozsądniej - odparł.

- To bardzo ciekawa postać dająca powiew dobrej dyskusji w parlamencie - dodał.

Jaki plan na dalszą część prekampanii wyborczej ma Trzecia Droga?

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska gospodarna kontra Polska marnotrawna

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży