Paweł Zalewski o relokacji uchodźców w UE: Polska 2050 i PSL są przeciwko przymusowi

Nie można zmuszać ludzi, którzy przeżyli koszmar we własnym kraju - i dlatego dostali azyl polityczny w Unii Europejskiej - aby mieszkali nie tam, gdzie chcą - mówił Paweł Zalewski, poseł Polski 2050, w rozmowie z Programem I Polskiego Radia.

Publikacja: 20.06.2023 11:58

Uchodźcy z Afryki i Bliskiego Wschodu przybywają do Europy szlakiem przez Morze Śródziemne

Uchodźcy z Afryki i Bliskiego Wschodu przybywają do Europy szlakiem przez Morze Śródziemne

Foto: AFP

Zalewski został zapytany o to, jaki stosunek do paktu migracyjnego i przymusowej relokacji mają Polska 2050 i PSL.

Poseł Polski 2050 Paweł Zalewski: Wiele argumentów przeciwko przymusowej relokacji uchodźców

- Jako Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i PSL, jesteśmy przeciwko przymusowej relokacji migrantów. Jest wiele argumentów przeciwko temu pomysłowi, ale dla nas najważniejszy jest aspekt humanitarny. Nie można zmuszać ludzi, którzy przeżyli koszmar we własnym kraju - i dlatego dostali azyl polityczny w Unii Europejskiej - aby mieszkali nie tam, gdzie chcą. Przymus polega właśnie na tym, iż migranci, którzy chcą mieszkać np. we Francji muszą mieszkać gdzieś indziej. To jest nie do zaakceptowania - stwierdził polityk.

Każdy kraj w UE ma prawo prowadzić własną politykę migracyjną, i to my decydujemy o tym, ilu przyjmujemy imigrantów z poszczególnych krajów

Paweł Zalewski, poseł Polski 2050

Co Paweł Zalewski sądzi o referendum ws. relokacji uchodźców

Jednocześnie, zdaniem posła, "pomysł referendum ws. paktu migracyjnego jest dziwny". Referendum takie zapowiedział w Sejmie Jarosław Kaczyński

- Referenda odbywają się w sprawach, które są kontrowersyjne. Nawet Lewica zapowiedziała, że jest przeciwko przymusowej relokacji. Polityka azylowa jest wspólną polityką Unii Europejskiej - są umowy, które to regulują. Propozycja, która została przyjęta przez Radę UE dotyczy zmiany dotychczasowej polityki w zakresie azylu. Elementem tej zmiany jest przymusowe przemieszczanie - temu się sprzeciwiamy. Każdy kraj w UE ma prawo prowadzić własną politykę migracyjną - i to my decydujemy o tym, ilu przyjmujemy imigrantów z poszczególnych krajów. Polski rząd przyjął już w ubiegłym roku 136 tysięcy imigrantów z Azji - głównie z krajów muzułmańskich. Pomysł relokacji nie może dotyczyć migrantów ekonomicznych, ponieważ jest to już kompetencja każdego kraju - uważa parlamentarzysta.

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Zmyłka z migrantami. Referendum nie ma najmniejszego sensu

Zalewski podkreślił, że "propozycja PiS by zorganizować referendum jest obliczona na wywołanie kolejnego konfliktu pomiędzy PiS-em i PO".

- Polityczny senes tego referendum jest wyłącznie taki. A praktyczny? Żaden, bo wszyscy są przeciwko propozycji Rady Europejskiej. Jarosław Kaczyński w bardzo wielu sprawach ważnych dla Polaków, np. nepotyzmu i złodziejstwa nie proponuje referendów. Wszyscy widzą, że PiS nie rozwiązał żadnych problemów Polaków - zaznaczył polityk.

Zalewski został zapytany o to, jaki stosunek do paktu migracyjnego i przymusowej relokacji mają Polska 2050 i PSL.

Poseł Polski 2050 Paweł Zalewski: Wiele argumentów przeciwko przymusowej relokacji uchodźców

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Krzysztof Gawkowski o CPK. „Ta inwestycja może być kontynuowana”
Polityka
Prezydent Duda: Odrodził się potwór, który nas pożerał
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Konwencja PiS. Znamy liderów list w wyborach do PE. Są Wąsik, Kamiński, Obajtek
Polityka
Orlen, stracone 1,6 mld zł i związki z Hezbollahem. Samer A. przerywa milczenie
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił