Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że obowiązkiem władz lokalnych jest zapewnienie mieszkańcom Ukrainy dostępu do schronów przez całą dobe.
Dla Japonii, która - zgodnie z konstytucją narzuconą jej po II wojnie światowej przez USA - jest krajem pacyfistycznym (Japonia formalnie nie posiada nawet armii - jej bezpieczeństwa strzegą Siły Samoobrony, które jednak, de facto, są jedną z najnowocześniejszych armii świata), dostawa trotylu do USA z przeznaczeniem na produkcję amunicji dla Ukrainy, byłaby testem gotowości udzielenia militarnego wsparcia Kijowowi.
Trotyl "podwójnego zastosowania" trafi do USA?
Obowiązujące w Japonii przepisy zakazują japońskim firmom eksportu broni - w tym również amunicji artyleryjskiej, której przygotowująca się do kontrataku Ukraina pilnie potrzebuje.
Z informacji Reutersa wynika, że USA i Japonia znalazły sposób na obejście przepisów, który umożliwi sprzedaż trotylu USA. W magazynach zachodnich sojuszników Ukrainy zaczyna brakować amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, której Ukraińcy intensywnie używają w walkach z Rosjanami, co rodzi potrzebę zwiększenia jej produkcji, do czego potrzebne są przede wszystkim dostawy trotylu.
- Jest sposób, by USA kupiły materiały wybuchowe od Japonii - twierdzi jeden z rozmówców agencji Reutera.