Aktualizacja: 10.05.2025 05:03 Publikacja: 10.05.2023 14:59
Zbigniew Ziobro
Foto: PAP/Szymon Pulcyn
Premier był pytany kogo kompromituje sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym, który - ze względu na bunt części sędziów przeciwko prezes TK, Julii Przyłębskiej - nie jest w stanie orzekać w sprawach, które wymagają pełnego składu (dziś co najmniej 11 sędziów).
- Mnie zależy na tym, aby instytucje państwa polskiego mogły normalnie działać. Kiedy dochodzi do tego, że część sędziów nie podejmuje swoich obowiązków, staramy się jako rządzący zaproponować rozwiązania, które mogłyby doprowadzić do tego, by Trybunał Konstytucyjny jako instytucja mógł normalnie działać. Stąd propozycja powrotu do takiego zapisu, w kontekście kworum, czyli liczby członków TK uprawnionych do podejmowania decyzji w pełnym składzie, do powrotu do liczby osób 9. To jest ta liczba, która obowiązywała w czasach rządów PO-PSL, wcześniej PiS czy SLD. A więc nie jest to przepis, który mógłby budzić jakieś obawy. Jest to potrzebne, aby Trybunał wydał wyrok w zasadniczej sprawie, która interesuje wszystkich Polaków. Pani prezes Julia Przyłębska robi wszystko co w jej mocy, aby ten wyrok wydać. Jaki będzie nie wiem, ale ważne jest, aby jakiś wyrok zapadł - odparł Morawiecki.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg z partii Razem uważa, że architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie...
9 maja – zaledwie tydzień przed ciszą wyborczą – odbyła się kolejna debata prezydencka. Którzy kandydaci i które...
PKW twierdzi, że nie wpłynęło do niej sprawozdanie finansowe partii Nowa Nadzieja Sławomira Mentzena – dowiedzia...
Większość Polaków sceptycznie podchodzi do wyjaśnień składanych przez Karola Nawrockiego w sprawie mieszkania Je...
Jak ujawnienie przez media sprawy drugiego mieszkania Karola Nawrockiego wpłynęło na poparcie dla „obywatelskieg...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas