Fogiel: Inflacja? Nie zakażemy przecież ustawą wzrostu cen, jak na Białorusi

- Nie zamykam oczu na rzeczywistość. Ale fakty są takie, że we wszystkich krajach, które sąsiadują z Ukrainą, inflacja jest ogromna - powiedział poseł PiS Radosław Fogiel. - Rząd nie zadekretuje, żeby inflacja była niższa, ale robi bardzo wiele na poszczególnych odcinkach - podkreślił.

Publikacja: 14.04.2023 13:04

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Radosław Fogiel, poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, w rozmowie z RMF FM pytamy był między innymi o to, dlaczego Jarosław Kaczyński zniknął ostatnio z polskiej polityki i czy PiS planuje jego powrót z przytupem. - Trwa rekonwalescencja po operacji kolana , wszystkie plotki dotyczące sepsy i innych rzeczy są z palca wyssane. Już je dementowano - powiedział polityk. - Im bliżej rozpoczęcia kampanii wyborczej, tym więcej będzie Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków PiS - dodał. 

Tematem rozmowy była też sytuacja polskich rolników. - Temat ukraińskiego zboża jest pewnym problemem. Minister Telus bardzo aktywnie działa, jeśli chodzi o Polskę i relacje dwustronne z Ukrainą. Będzie chciał w przyszłym tygodniu przekuć tę umowę dżentelmeńską ze stroną ukraińską dotyczącą wstrzymania transportu. Jesteśmy tuż przed podpisaniem tej umowy. Jednocześnie spotyka się ze swoimi odpowiednikami z czterech innych krajów UE, najbardziej dotkniętych tym problemem - powiedział. - Stoimy przed dużym dylematem. Jeśli chcemy o tym mówić poważnie, musimy na to poświęcić chwilę, bo to jest rzecz dużo bardziej skomplikowana i wielokierunkowa. Zrobimy wszystko, by rozwiązać ten problem, ale musimy sobie zdawać sprawę, że z jednej strony rzeczywiście faktem jest wojna w Ukrainie. Nie tylko Polska, a wszyscy, mieli na uwadze, by Ukraińcom pomóc - dodał. - Polski rząd działa zgodnie z regulacjami unijnymi. Jeżeli cała Unia zdejmuje cła, to Polska też. Dlatego apelujemy do KE, żeby to zmienić. Musimy skupić się na tym, żeby to zboże przez Polskę tylko przejeżdżało, żeby nic tu nie zostawało. Minister Telus działa intensywnie, ale musi się rozeznać. Na pewno są twarde decyzje dotyczące kontroli, dotyczące tego, że nie ma świętych krów, ale musimy pamiętać też o innych rzeczach. Wszyscy oczekują prostych rozwiązań, ale sytuacja na rynku się zmieniła - podkreślił Fogiel. 

Czytaj więcej

Fogiel o swoim nagraniu na TikToku: Cele zasięgowe osiągnęliśmy

Poseł PiS zapytany został także o inflację oraz o ostateczne dane o niej w marcu, które podał dziś GUS. Wynika z nich, że inflacja w Polsce zwolniła w marcu do 16,1 proc. rok do roku z 18,4 proc. w lutym, zamiast do 16,2 proc., jak wstępnie szacował GUS. Ta niewielka korekta danych nie zmienia szerszego obrazu – wzrost cen w Polsce będzie bowiem hamował bardzo wolno.

Polityk zapytany został między innymi o żywność, która drożeje znacznie szybciej, niż pokazuje inflacja. - Gdybym był dziś w opozycji prawdopodobnie też bym wykazywał  się takim samym zrozumieniem. Bardzo łatwo się atakuje rząd - powiedział, dodając, że „na te produkty, na które się da, obniżono VAT”. 

Czy zamiast 500+ będzie 700+? - A później przyjdzie profesor Balcerowicz i będzie mówił, że dawanie ludziom więcej pieniędzy to napędzanie inflacji. Musimy mówić sobie bolesną prawdę – co się da, to robimy, ale jaki jest podstawowy sposób zbijania inflacji? Stopy procentowe. To jest kwadratura koła. Zaraz przyjdzie jeszcze inny polityk i powie, że stopy wzrosły. A jak nie wzrastały, to opozycja mówiła, że muszą być podniesione - dodał Fogiel. 

Jak pokreślił polityk, „nie bagatelizuje tej sprawy”. - Ceny rosną. Jakimi metodami wsparcia dysponuje rząd? Chyba nie oczekuje się rozwiązania rodem z Białorusi, gdzie Łukaszenko powiedział, że ta inflacja mu się nie podoba i zakazał wzrostu cen ustawą - stwierdził. - Rolnicy są zirytowani tym, że są niskie ceny. Z drugiej strony jak wytłumaczyć społeczeństwu o ile więcej wzrosła cena mąki, jeśli ceny zboża byłyby inne? To jest system naczyń połączonych. Co może robić rząd? Może wspierać obywateli. Rząd będzie nadal podejmował wszelkie działania, żeby zostało jak najwięcej w kieszeni Polaków. Na przykład zamiast standardowo około 10 mld złotych ze zwrotu podatków, w tym roku będzie to około 17 mld. Dzięki reformie podatkowej, dzięki obniżce podatków, dzięki zwiększonej kwocie - zauważył.

- Nie zamykam oczu na rzeczywistość. Ale fakty są takie, że we wszystkich krajach, które sąsiadują z Ukrainą, inflacja jest ogromna - powiedział poseł PiS. - Rząd nie zadekretuje, żeby inflacja była niższa, ale robi bardzo wiele na poszczególnych odcinkach. Są poszczególne segmenty, gdzie rząd może działać, zostawiając więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli, mrożąc taryfy tam, gdzie jest to możliwe. Ale ostatecznym rozwiązaniem musi być generalna poprawa koniunktury globalnej - podkreślił Radosław Fogiel.

Radosław Fogiel, poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, w rozmowie z RMF FM pytamy był między innymi o to, dlaczego Jarosław Kaczyński zniknął ostatnio z polskiej polityki i czy PiS planuje jego powrót z przytupem. - Trwa rekonwalescencja po operacji kolana , wszystkie plotki dotyczące sepsy i innych rzeczy są z palca wyssane. Już je dementowano - powiedział polityk. - Im bliżej rozpoczęcia kampanii wyborczej, tym więcej będzie Jarosława Kaczyńskiego i innych polityków PiS - dodał. 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Tomasz Siemoniak: SOP analizuje to, jak doszło do zamachu na Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Patryk Jaki: Polska prawica powinna postawić na Trumpa. Tylko on postawi tamę
Polityka
Sondaż. Andrzej Duda liderem nowej prawicowej partii? Polacy zabrali głos
Polityka
Polska na czele UE od 1 stycznia. Jaka będzie ta prezydencja?
Polityka
Lewica ma problem z obsadzeniem stanowisk "swoich" wiceministrów
Polityka
Donald Tusk przegrywa w sprawie aborcji, To komplikuje plany koalicji