Pierwsze weto Joe Bidena. Zablokował republikański projekt

Prezydent USA Joe Biden zdecydował w poniedziałek o pierwszym wecie w czasie swojej prezydentury. Komentatorzy podkreślają, że to oznaka zmiany stosunków między Białym Domem a Kongresem, w którym od stycznia republikanie mają przewagę.

Publikacja: 20.03.2023 20:08

Pierwsze weto Joe Bidena. Zablokował republikański projekt

Foto: EPA/Yuri Gripas / POOL

Rezolucja, zablokowana przez Bidena, miała blokować zarządcom funduszy emerytalnych możliwość uwzględniania przy inwestycjach kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). Senat przyjął rezolucję po tym, jak dwóch demokratów zagłosowało w tej sprawie razem z kongresmenami Partii Demokratycznej.

Zwolennicy projektu, wprowadzającego limity inwestycyjne, przekonywali, że inwestycje w zakresie ESG pozwalają na dysponowanie pieniędzmi w oparciu o programy polityczne, takie jak walka ze zmianami klimatycznymi, a nie w celu uzyskania jak najlepszego zwrotu dla inwestorów.

635 razy

korzystał z weta Franklin Delano Roosevelt w latach 1933-1945

32. prezydent USA jest rekordzistą pod tym względem

Biden w nagraniu, opublikowanym przez Biały Dom powiedział, że zawetował projekt, ponieważ „zagroził on oszczędnościom emerytalnym osób w całym kraju”.

Weto jest spełnieniem obietnicy Bidena, który zapowiadał, że będzie wetował ustawy uchwalone przez Izbę Reprezentantów, kontrolowaną przez Partię Demokratyczną, z którymi się nie zgadza.

Teoretycznie sprzeciw Joe Bidena może zostać obalony w Kongresie, ale potrzebna byłaby do tego większość dwóch trzecich w obu izbach, którą republikanie nie dysponują.

Rekordzistą pod względem wetowania jest w USA Franklin Delano Roosevelt. W latach 1933-1945 korzystał z tego prawa aż 635 razy i tylko dziewięciokrotnie jego sprzeciw został obalony w Kongresie. XIX-wieczny prezydent Grover Cleveland podpisał 414 wet, a Harry S. Truman, następca Roosevelta - 250.

Polityka
Koniec epoki w brytyjskiej polityce. Boris Johnson odchodzi
USA
Donald Trump usłyszał 37 zarzutów. Tajne dokumenty trzymał w sypialni i pod prysznicem
Polityka
Kiedy na Białoruś trafi broń jądrowa? Putin podał termin
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Hiszpania: Polityk nazwała rywala "żydowskim nazistą". "Nie ma nic do Żydów"