Kiedy kontrola NIK w NCBR? Marian Banaś ujawnia, kiedy ruszą pierwsze czynności

Kontrola NIK w NCBR powinna zakończyć się przed wyborami parlamentarnymi - przekazał prezes NIK Marian Banaś. Dodał, że w najbliższym czasie zapadnie decyzja w sprawie ewentualnej kontroli NIK w MEiN ws. tzw. programu willa plus.

Publikacja: 02.03.2023 08:21

Prezes NIK Marian Banaś

Prezes NIK Marian Banaś

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Prezes Najwyższej Izby Kontroli był w czwartek w Polsat News pytany, czy uważa kontrolę w Narodowym Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) za priorytetową i pilną. - Jak najbardziej, uważam, że kwota 800 milionów, która została wydana na projekt Szybka Ścieżka - Innowacje Informatyczne wymaga, aby obywatele wiedzieli, na co wydawane są pieniądze - odparł Marian Banaś.

- W tym wypadku jedna firma w Białymstoku otrzymała 123 miliony. Chcemy wiedzieć, w jakich okolicznościach i co za to zostało zrobione. Firma ponoć dopiero co zaczęła swoją działalność, a taką kwotę już dostała, więc jest jak najbardziej potrzebne, aby taka kontrola miała miejsce - dodał.

Czytaj więcej

Joński: Afera w NCBR wysadziłaby niejeden rząd w powietrze

Kiedy zacznie się kontrola NIK w NCBR? - Została już podjęta decyzja, w przyszłym tygodniu rozpoczniemy pierwsze czynności kontrolne - zapowiedział Marian Banaś deklarując, że tematyka kontrolna została już opracowana. - Przeprowadzi to delegatura w Białymstoku - przekazał.

Prezes NIK mówił, że kontrolerzy Izby w przyszłym tygodniu pojawią się "w podmiocie, który otrzymał 123 miliony z NCBR".

Jest jak najbardziej potrzebne, aby taka kontrola miała miejsce.

Prezes NIK Marian Banaś

Poseł KO Michał Szczerba mówił w kontekście sprawy NCBR o powiązaniach personalnych nominatów Partii Republikańskiej. Pytany o wątpliwości dotyczące styku "polityki i pieniędzy" Marian Banaś powiedział w Polsat News, że to "ważne, abyśmy mieli pełną jasność i przejrzystość, jak wydawane są środki publiczne".

Pytany, kiedy może zakończyć się kontrola NIK w NCBR Marian Banaś odparł, że kontrole doraźne trwają zazwyczaj krócej niż planowe. - Podejrzewam, że ta kontrola powinna się zakończyć gdzieś w okolicach czerwca - oświadczył.

Czytaj więcej

"Willa plus" - sondaż. Jak Polacy oceniają decyzję ministra Czarnka?

Marian Banaś powiedział też, że do Izby wpłynęły wnioski o przeprowadzenie kontroli w Ministerstwie Edukacji i Nauki w kontekście konkursu nazywanego w mediach "willa plus". Prezes NIK ocenił, że jest to temat "wrażliwy społecznie". - Analizujemy w tej chwili ten materiał i w najbliższym czasie podejmiemy decyzję, czy ta kontrola będzie miała miejsce - powiedział. Dodał, że decyzji jeszcze nie ma, "bo wnioski w tej sprawie wpłynęły dosyć późno".

Polityka
Schreiber: Decyzje komisji ds. badania wpływów rosyjskich mogą zostać zaskarżone
Polityka
Sawicki o "lex Tusk": Duda wypisał się z grona demokratycznych prezydentów
Polityka
"Lex Tusk". Kwaśniewski: Niech Duda zacznie od sprawy rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą
Polityka
Rostowski o "lex Tusk": Co może bardziej działać na korzyść Rosji, niż konflikt?
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Nieoficjalnie: PiS od ubiegłego roku szuka dokumentów przeciw Tuskowi
Polityka
Rzecznik rządu: Polacy chcą dymisji Błaszczaka, bo są źle informowani