Błaszczak: Skompletowaliśmy batalion czołgów Leopard dla Ukrainy

- Polska posiada zbyt mało myśliwców nowoczesnych, by mogła uczestniczyć w programie (przekazywania ich Ukrainie) - mówił w Brukseli wicepremier i szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

Publikacja: 15.02.2023 14:20

Lloyd Austin i Mariusz Błaszczak

Lloyd Austin i Mariusz Błaszczak

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 357

Błaszczak brał udział w dwudniowym szczycie ministrów obrony NATO w Brukseli. Mówiąc o przebiegu spotkań drugiego dnia obrad Błaszczak stwierdził, że "uczestniczył w podpisaniu kilku inicjatyw NATO-wskich".

- Szczególnie ważne z punktu widzenia polskiego są dwie inicjatywy: inicjatywa związana z budową wspólnych, NATO-wskich magazynów uzbrojenia. Takie magazyny uzbrojenia budujemy w Polsce. I druga inicjatywa dotycząca wymiany informacji z rozpoznania satelitarnego - relacjonował.

Wicepremier mówił też, że Polsce "udało się skompletować batalion czołgów Leopard 2A4".

Czytaj więcej

Myśliwce dla Ukrainy? Brytyjski minister: Nie w ciągu miesięcy, a nawet lat

- To było zdanie, które postawiłem przed sobą i zakończyło się ono sukcesem. Do 14 czołgów Leopard, które przekaże Polska, dołączyła Norwegia w liczbie ośmiu czołgów, Kanada - czterech czołgów, no i Hiszpania cztery do sześciu czołgów. Również Finlandia będzie uczestniczyła w tym projekcie jako donator czołgów stanowiących wsparcie dla batalionu pancernego - wyliczał Błaszczak.

- Teraz trwa szkolenie w Polsce - polscy, norwescy i kanadyjscy instruktorzy biorą udział w szkoleniu załóg ukraińskich - dodał.

2 proc. PKB przeznaczone na obronność to minimum

Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej

Błaszczak mówił też, że "Sojusz Północnoatlantycki powinien koncentrować się na wzmacnianiu sił zbrojnych, budowaniu interoperacyjności". Jak dodał na forum szczytu mówił, iż "2 proc. PKB przeznaczone na obronność to minimum", a "cel powinien być znacznie wyższy".

Szef MON był też pytany czy w czasie obrad pojawiły się nowe deklaracje dotyczące ewentualnego przekazania Ukrainie zachodnich myśliwców.

- Nowe deklaracje się nie pojawiły, rozmowa ws. myśliwców toczyła się wczoraj, zobaczymy jak ten proces będzie dalej przebiegał. Polska posiada zbyt mało myśliwców nowoczesnych, by mogła uczestniczyć w takim programie. Natomiast są państwa, które posiadają dużą liczbę tych samolotów (F-16 - red.) - odparł.

A czy Polska mogłaby przekazać Ukrainie poradzieckie myśliwce MiG-29?

- Wszystkie takie działania uzależniamy od zgody sojuszniczej - stwierdził Błaszczak. 

Polityka
Najnowszy sondaż: KO dogania PiS, o większości zdecyduje Konfederacja
Polityka
Posłanka odchodzi z Nowej Lewicy. "Niezwykle trudna dla mnie decyzja"
Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach