W ramach konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania” resort przeznaczył 40 mln zł na wsparcie 42 organizacji. Ponieważ niektóre dotacje dotyczą zakupu nieruchomości na Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie w Warszawie, część mediów określa sprawę jako „program willa plus”.

Opozycja, w tym Konfederacja, krytykują Czarnka i „rozdawanie z pieniędzy na edukację pieniędzy dla swoich działaczy partyjnych” - jak ujął Krzysztof Bosak. Lewica chce głosowania ws. wotum nieufności dla ministra, którego w obronę wzięli politycy PiS, w tym premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział w czwartek, że zamierza podziękować Czarnkowi. Na konferencji prasowej przekonywał, że minister edukacji „stara się według jasnych i transparentnych kryteriów wspomagać organizacje pozarządowe”.

Czytaj więcej

Dotacje ministra Czarnka na zakup willi. Morawiecki: Zamierzam mu podziękować

W obronę wzięły w piątek Czarnka także media związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. W „Informacjach dnia”, głównym programie informacyjnym TV Trwam, można było w piątek usłyszeć, że „liberalno-lewicowa opozycja kolejny raz atakuje ministra edukacji i nauki”, który „został oskarżony o dofinansowanie organizacji patriotycznych i prospołecznych, a nie tych, które demoralizują i niszczą wartości”.

W pięciominutowym materiale znalazły się zapewnienia, że „dzięki dotacji Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowie Lubelskim mogła zakupić autobus, aby dowozić dzieci z całej gminy do szkół”, z kolei o Fundacji „Pod Damaszkiem”, która dostała ponad milion złotych na zakup lokalu nowoczesnym apartamentowcu w Lublinie, powiedziano, że „organizuje m.in. bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dzieci i dorosłych”. Zaprezentowano również wypowiedzi przedstawicieli tych organizacji. Nie wskazano natomiast, że fundatorem „Pod Damaszkiem” jest ks. Mirosław Matuszny, który zasłynął z otwartych ataków na społeczność LGBT. Nie poinformowano także o kontrowersjach dotyczących innych organizacji, będących beneficjentami programu.

W materiale znalazły się krótkie wypowiedzi posłanek Katarzyny Lubnauer i Krystyny Szumilas z Koalicji Obywatelskiej. Podkreślono, że „w ataku na ministra Przemysława Czarnka opozycję wspiera telewizja TVN”.

Czytaj więcej

„To nie węgiel, a bilety PKP i Willa Plus są problemami PiS tej zimy”

Ostatnie dwie minuty materiału „Informacje dnia” poświęciły natomiast „miejscom, gdzie to politycy opozycji decydują o przeznaczeniu środków publicznych”. Według stacji o. Rydzyka tam „wspierane są głównie organizacje liberalno-lewicowe”. - Na przykład w Warszawie w 2020 roku za - bagatela - ponad 3,5 mln złotych ratusz sfinansował organizacji Biennale Warszawa szkolenie dla lewackich aktywistów z organizowania i przeprowadzania protestów oraz walk ulicznych. Rok później Rafał Trzaskowski przeznaczył 130 tys. zł z publicznych pieniędzy na spektakl promujący homoseksualizm oraz dewiacje erotyczne. Tzw. teatr feministyczny niejednokrotnie kpi z patriotycznych symboli i pieśni - czytał lektor TV Trwam.

Na koniec wskazano na „wydarzenia organizowane przez Rafała Trzaskowskiego, takie jak Campus Polska Przyszłości”, prezentując wypowiedź posła Sławomira Nitrasa o „opiłowywaniu katolików z przywilejów”. TV Trwam podkreśliła, że Campus „finansuje założona przez Georga Sorosa Fundacja Stefana Batorego”.

Przemysław Czarnek jest jednym z najczęściej zapraszanych przez Radio Maryja i TV Trwam polityków. Porównywalnie często o opinie proszeni są w mediach o. Rydzyka jedynie politycy Solidarnej Polski oraz Antoni Macierewicz. Przedstawicieli opozycji w programach takich jak „Polski punkt widzenia” w TV Trwam czy „Aktualności dnia” lub „Rozmowy niedokończone” nie ma w ogóle.