Irański serwis informacyjny Mizan, który jest powiązany z wymiarem sprawiedliwości w Teheranie, poinformował, że 23-latek został oskarżony o użycie maczety, zranienie funkcjonariusza policji i "udział w blokadzie ulicy w Teheranie 25 września z zamiarem zabicia, sianie terroru i pozbawienie ludzi wolności i bezpieczeństwa”.
Mohsen Shekari został skazany na śmierć. Wyrok wykonano w czwartek rano.
Czytaj więcej
Irański sąd skazał młodą Kurdyjkę na 15 lat więzienia za posiadanie kartki z wypisanym nazwiskiem Mahsy Amini.
Tysiące osób wyszło na ulice w Iranie w ostatnich miesiącach, aby zaprotestować przeciwko opresyjnemu reżimowi Chameneiego i domagać się praw kobiet po śmierci 22-letniej Mahsy Amini.
Młoda Kurdyjka, zatrzymana przez Policję Moralności za niewłaściwie nakrycie głowy, zmarła we wrześniu, pobita podczas "przesłuchania".
Śmierć dziewczyny wywołała protesty niewidziane w Iranie od ponad 30 lat. Na ulice wyszły początkowo kobiety, które zrzucały hidżaby i obcinały włosy manifestując przeciwko opresyjnej Policji Moralności, ale demonstracje szybko przerodziły się w gwałtowne protesty przeciwko rządzącemu reżimowi.
Teheran agresywnie rozprawił się z demonstrantami - zginęło ponad 470 osób, a według niektórych raportów ponad 18 000 zostało aresztowanych za protesty.
Nie jest jasne, ilu demonstrantów zostało skazanych za udział w protestach. Według organizacji pozarządowej Iran Human Rights, cytowanej przez Reutersa, od zeszłego miesiąca co najmniej 20 osób zostało skazanych na śmierć .
W wyniku zamieszek Iran zdecydował o rozwiązaniu Policji Moralności, ale władze zapowiedziały, że nie rezygnują z kontrolowania kobiecych strojów. Będzie ich pilnować "technologia".
Czytaj więcej
Trzeci miesiąc krwawych protestów wymógł na władzach Iranu decyzję o likwidacji Policji Moralności. "Hidżab i czystość" muszą być jednak szanowane, więc kontrolowanie poprawności kobiecego ubioru Teheran powierzy technologii.