Jak powiedział w rozmowie z Michałem Kolanko wiceszef ministerstwa finansów Artur Soboń, rząd nie planuje żadnych zmian w wydatkach społecznych. Polityk mówił w tym kontekście między innymi o programie 500+. - To program, na który wydajemy każdego roku około 40 mld złotych i który przyniósł swoje efekty w zakresie likwidacji ubóstwa oraz marginalizacji części rodzin poprzez potężny transfer pieniężny - powiedział. - Gdybyśmy spojrzeli na taki klin podatkowy – klin, który uwzględnia nie tylko podatki i składki, ale i transfery pieniężne – to widać wyraźnie, jak zmniejszył się on dla rodzin. Te zobowiązania i transfery spowodowały, że pozycja rodzin po roku, w którym wprowadziliśmy 500+, radykalnie  się poprawiła - zaznaczył Soboń. 

Czytaj więcej

Soboń: Incydent w Przewodowie nie wpłynął negatywnie na kurs złotego

Wiceszef ministerstwa finansów jednocześnie mówił także o „niedosycie demograficznym”. - Ale tutaj wchodzą w grę inne czynniki. Stąd nasze decyzje o rozbudowie oferty dla rodzin o kolejne programy, takie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy lub Maluch +. Tego rodzaju programy sprawiają, że rodzinom jest dzisiaj w Polsce łatwiej, więc idziemy raczej w tym kierunku, aby tę ofertę dla rodzin poszerzać, a nie zredefiniować program 500+ - podkreślił. 

Artur Soboń odniósł się także do doniesień mówiących, że oprócz 13. i 14. emerytury, jeszcze przed wyborami, emerytom jednorazowo wypłacona zostanie także „piętnastka”. - Nie ma tego typu prac. Nie planujemy wprowadzenia kolejnego świadczenia emerytalnego. Potwierdzam jednak, że chcielibyśmy, żeby 14. emerytura była gwarantowana ustawowo - zapewnił polityk.