Stanisław Ciosek. Dobry człowiek po złej stronie

Stanisław Ciosek, jako były wieloletni ambasador Polski w Moskwie miał wielką wiedzę na temat Rosji, którą doceniali nawet jego polityczni przeciwnicy. Odszedł dyplomata, człowiek dialogu o dużej kulturze i klasie. Jeden z architektów obrad Okrągłego Stołu. Komunista z ludzką twarzą.

Publikacja: 19.10.2022 21:59

Stanisław Ciosek

Stanisław Ciosek

Foto: PAP/Rafał Guz

- Bronią, dachem nad głową, czym się da trzeba pomagać Ukraińcom. Oni rzeczywiście mają szansę!- tymi słowami Stanisława Cioska zakończył swój ostatni wywiad, goszcząc 4 października w telewizji News 24. Do końca wypowiadał się jako ekspert od spraw polityki międzynarodowej i wschodniej. Był pod wrażeniem pomocy, jaką Polacy udzielają Ukrainie i opowiadał się za bezwzględnym osądzeniem Władimira Putina. Wcześniej opowiadał się przeciwko izolowaniu Rosji. - Jestem przeciwnikiem myśli, która izoluje Rosję w Europie. Pierwsze co dzisiaj robi prezydent Rosji to nie jest czytanie doniesień co się w Polsce dzieje, tylko czyta indeks cen ropy naftowej. Powinniśmy wyciągać rękę do Wschodu, tym bardziej, że jesteśmy w zjednoczonej Europie- mówił podczas wywiadu z „Rzeczpospolitą” w 2016 roku.

Czytaj więcej

Nie żyje Stanisław Ciosek

Był absolwentem ekonomii w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Od 1959 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od grudnia 1971 do lutego 1980 był zastępcą członka Komitetu Centralnego PZPR. Od czerwca 1975 do listopada 1980 był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Jeleniej Górze. Od lutego 1980 do lipca 1981 był członkiem KC PZPR.  W latach 1972–1985 sprawował mandat poselski na Sejm PRL VI, VII i VIII kadencji.

Wraz z Jerzym Urbanem i generałem Władysławem Pożogą przygotował poufne raporty, w których przedstawiał krytycznie sytuację polityczną w kraju, proponując gruntowną reformę systemu socjalistycznego. Wtedy też uczestniczył w pierwszych tajnych rozmowach z przedstawicielami Kościoła i opozycji komunistycznej. - Zdecydowanie ważniejszą rolę odegrały tu memoriały, które tzw. mała trójka, czyli Stanisław Ciosek, Władysław Pożoga i Jerzy Urban, przygotowywali dla Wojciecha Jaruzelskiego. W latach 1987-1988 wprost pisali, że system zaczyna się rozsypywać i proponowali różne wyjścia- mówił w TVN 24 historyk prof. Andrzej Paczkowski o tym, jak w Polsce upadał komunizm.

Stanisław Ciosek uczestniczył w rozmowach w Magdalence, a w 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu, które przygotowywał. Od 1989 r. był ambasadorem PRL w ZSRR. Misję ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej kontynuował po upadku ZSRR, aż do 1996 r.

Podczas prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego był jego doradcą ds. międzynarodowych i polityki wschodniej. Od 1993 r. był przewodniczącym Rady Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Zasiadł w zarządzie Klubu Wschodniego – Stowarzyszenia Wspierania Współpracy Gospodarczej ze Wschodem oraz w Radzie Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”. Był także członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy. W 2020 r. był doradcą ds. międzynarodowych kandydata na prezydenta RP Roberta Biedronia. Autor książki „Wspomnienia (niekoniecznie) dyplomatyczne”.

Do końca bronił obrad Okrągłego Stołu i bezkrwawego oddania władzy. - 4 czerwca powinien być świętem narodowym. Wolność wypowiedzi to jest konsekwencja tamtych wydarzeń. Wtedy doszło do przełomu – mówił Stanisław Ciosek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. - Można patrzeć w ten sposób, że komuniści sobie zagwarantowali dostatnie życie, ale mieliśmy rozwiązać to krwawym sposobem? My Polacy potrafimy każdy sukces przekuć w nieszczęście. Z tego rodzaju mentalnością nigdy nie osiągniemy sukcesu – odpowiadał krytykom Okrągłego Stołu. Sam krytykował sposób przeprowadzenia rozmów w Magdalence. – To był piekielny pomysł Kiszczaka-  mówił o rozmowach w Magdalence przy alkoholu, które były filmowane i fotografowane, a następnie upubliczniane. - Gdyby do porozumienia nie doszło, system by trwał, ale w końcu i tak by upadł- dodawał w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” w 2019 roku.

Potrafił docenić politycznych przeciwników, jak Lecha Wałęsę czy Lecha Kaczyńskiego. - Zdecydowanie należy się ten pomnik – bronił decyzji o postawieniu pomnika śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Stanisław Ciosek zmarł w wieku 83 lat.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego