Citizen Lab w niedzielę stwierdził, że telefony należące do dwóch dziennikarzy i działacza na rzecz praw człowieka zostały zainfekowane Pegasusem w latach 2019-2021.

Lopez Obrador zdobył urząd w 2018 roku po kampanii wyborczej, w której zobowiązał się do położenia kresu szpiegowaniu obywateli przez rząd, a później zapowiedział, że nie będzie używał Pegasusa.

Pegasus należy do izraelskiej firmy szpiegowskiej NSO Group, która sprzedaje oprogramowanie tylko rządom lub organom ścigania.

Czytaj więcej

Meksyk: Prezydent się zmienił, inwigilacja przy użyciu Pegasusa trwa

Na pytanie, czy wiedział o zakupie Pegasusa, który może być używany do zdalnego włamywania się do telefonów, Lopez Obrador powiedział: "Nie jest prawdą, że dziennikarze lub przeciwnicy są szpiegowani".

Wojsko prowadziło prace wywiadowcze, które "nie były szpiegowaniem" - powiedział na konferencji prasowej, oskarżając przeciwników o wykorzystanie zarzutów dotyczących Pegasusa do zdyskredytowania jego rządu.

Wykorzystanie Pegasusa przez Meksyk zostało wcześniej wykryte przez Citizen Lab w 2017 roku za czasów poprzedniego prezydenta Enrique Peny Nieto.

Ministerstwo Obrony Meksyku ogłosiło we wtorek, że wykorzystywało oprogramowanie od czerwca 2011 roku do sierpnia 2013 roku i zaprzeczyło zarzutom o szpiegostwo.