Wystawa o lasach w PE. Beata Kempa namawia Unię do naśladownictwa Lasów Polskich

Dziś w Parlamencie Europejskim europosłanka PiS Beata Kempa otworzyła wystawę "Ochrona bioróżnorodności i gospodarka leśna na przykładzie polskich lasów". Mówiła, że ochrona bioróżnorodności w Polsce jest zorganizowana i zinstytucjonalizowana, a Lasy Państwowe chronią "bezcenne zasoby flory i fauny".

Publikacja: 31.08.2022 22:52

Otwarcie wystawy w Parlamencie Europejskim

Otwarcie wystawy w Parlamencie Europejskim

Foto: grupaekr.pl

W inauguracji udział wzięli sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka oraz przedstawiciele Lasów Państwowych na czele z dyrektorem generalnym Józefem Kubicą.

Europosłanka PiS mówiła podczas otwarcia wystawy, że tradycje ochrony przyrody w Polsce zaczęły się już w XVI wieku, a dziś kontynuują je Lasy Polskie, "które nie tylko chronią, lecz również rozwijają bazę leśną i środowiskową w Polsce, zarządzając terenem obejmującym prawie 1/3 obszaru Polski, ochraniając jej bezcenne zasoby flory i fauny".

Kempa zauważyła, że wystawa została zorganizowana w czasie, gdy UE kształtuje nową, "niekoniecznie korzystną dla lasów w Polsce i Europie", politykę bioróżnorodności. Polityka ta, nakierowana na utrzymywanie starych lasów i upowszechnianie ochrony ścisłej powoduje zmniejszenie pochłaniania CO2 przez lasy oraz ograniczenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz gospodarki leśnej.

- Warto podkreślić, że w ramach gospodarki leśnej corocznie w lasach wprowadza się nowe drzewa na obszarze ok 65 tysięcy hektarów. To prawie 20 razy więcej niż wynosi powierzchnia Brukseli  - poinformowała Kempa.

Europosłanka namawiała do wykorzystania niemal 100-letnich doświadczeń Lasów Polskich, jeśli chodzi o organizację lasów państwowych.

Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka przekonywał, że wystawa " dokładnie pokazuje, jak polscy leśnicy dbają o lasy wnosząc istotny wkład w leśnictwo europejskie. Działalność leśników przyczyniła się do zwiększenia lesistości kraju, która obecnie wynosi blisko 30 proc.".

- W Polsce większość obszarów chronionych w ramach europejskiej sieci Natura2000 znajduje się na terenach leśnych, a działania podejmowane na rzecz ochrony klimatu poprawiają jakość życia mieszkańców – powiedział Siarka.

Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej
Polityka
Piątek: Komisja weryfikacyjna ma na celu ukrycie powiązań PiS-u z Rosją
Polityka
Ambasador Rosji zostanie wydalony z Polski? Morawiecki: Połowa mnie uważa, że tak powinniśmy zrobić