Wiceminister środowiska: Decyzja Morawieckiego o dymisji była emocjonalna i błędna

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba uważa, że odwołanie ze stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska było decyzją "emocjonalną i błędną". Zdecydował o tym premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 17.08.2022 11:35

Wiceminister środowiska: Decyzja Morawieckiego o dymisji była emocjonalna i błędna

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

- Niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie, prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie. 12 sierpnia na moje polecenie, jako prokuratora generalnego, powołany został duży zespół śledczych składający się z siedmiu doświadczonych prokuratorów i pięciu policjantów, który prowadzi niezwykle intensywne czynności procesowe nie zważając na porę dnia i dni wolne od pracy. Sprawa wymaga działań nadzwyczajnych i tak pracuje prokuratura. 

Zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak poinformował, że zawiadomienie w sprawie zanieczyszczenia Odry zostało złożone 10 sierpnia, a dzień później wszczęto postępowania.

Czytaj więcej

Kontrola w państwowej spółce. Media wiosną informowały o martwych rybach

- Wszystkie czynności są prowadzone w ścisłej współpracy z departamentem zwalczania przestępczości środowiskowej GIOŚ. W toku śledztwa prokuratorzy skupili się na zabezpieczenia materiału dowodowego - przekazał Sierak. W ciągu czterech dni przesłuchano 228 świadków, przeprowadzono 12 oględzin miejsc na różnych odcinkach Odry, wydano siedem postanowień o powołaniu biegłych, wydano 24 postanowienia o żądaniu wydania rzeczy od instytucji, zabezpieczono monitoring przyrzeczny. 

- Aktualnie uzyskiwane są wyniki badań próbek pobieranych przez WIOŚ oraz załączane są wyniki kontroli w zakładach umiejscowionych wzdłuż brzegu Odry - mówił Sierak. - Na obecnym etapie nie wynika co było przyczyną zmian chemicznych w wodzie - dodał.

- Musimy włączyć hipotezę związaną z działalnością przestępczą, ale również musimy znaleźć przyczynę, jeśli do śnięcia doszło z przyczyn naturalnych - mówił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Czytaj więcej

Katastrofa na Odrze. Posłowie KO przeprowadzają kontrole w KPRM i RCB

- 3 sierpnia minister Michał Mistrzak, niestety trochę emocjonalnie został odwołany, błędnie odwołany ze stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, wysłał pisma o konieczności podjęcia działań we współpracy z innymi służbami. Główny Inspektor Ochrony Środowiska nie jest organem, który może podjąć działania w terenie. To wojewoda ponosi odpowiedzialność za zarządzanie kryzysowe. To pismo nie spotkało się z odpowiednią reakcją - mówił wiceminister.

- Zgadzam się z panem premierem, ze zbyt późno informacja do niego dotarła. Dzisiaj mowa jest o tym, aby prześledzić łańcuch odpowiedzialności. Dzisiaj jest moment na wyjaśnienie tej sprawy - kontynuował.

Dziennikarze dopytywali później Zbigniewa Ziobrę, czy decyzja premiera Morawieckiego o odwołaniu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska była błędna. - Nie mówimy o błędach, mówimy o presji, w jakiej znalazły się różne osoby. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem katastrofy ekologicznej - mówił prokurator generalny.

- Nie jesteśmy od tego, aby kwestionować decyzje podjęte przez premiera, ale z całą pewnością popieramy pana premiera w tym zakresie, że ta chłodna ocena tej sprawy wymaga rzetelnej oceny działań urzędników - dodał. - Jeżeli jest tak, jak powiedział minister Ozdoba, że jedynym organem, który podejmował działania, był GIOŚ, a jest główną ofiarą polityczną tej sytuacji, to sprawa wymaga dalszego ciągu - kontynuował.

Ziobro pytany był również o ewentualną dymisję wojewody dolnośląskiego, który w ostatnim czasie miał przebywać na urlopie i przez kilkanaście dni nie zareagował na pismo WIOŚ. - To są decyzje i kompetencje pana premiera, by dokonać oceny politycznej i merytorycznej - odpowiedział lider Solidarnej Polski. 

Polityka
Prokuratura bada podpisy komitetu Pawła Tanajny. Ponad 50 osób do przesłuchania
Polityka
Sondaż: Polacy za zwiększeniem liczby podpisów przy rejestracji kandydata na prezydenta
Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne