Wspólna konferencja prasowa szefowej KE oraz polskiego premiera i prezydenta RP odbyła się na terenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą. Poprzedziły ją spotkania z Mateuszem Morawieckim w Kancelarii Premiera i z Andrzejem Dudą w Belwederze.
W trakcie swojego przemówienia Ursula von der Leyen przedstawiła „trzy zobowiązania, które zostały przekute w kamienie milowe”. Muszą one „być wypełnione zanim jakiekolwiek wypłaty zostaną dokonane”.
Czytaj więcej
Czy ta ustawa przywraca praworządność? Ona zmienia etykietę w Izbie Dyscyplinarnej. Szuka się fałszywej etykiety, by stworzyć wrażenie, że się gra fair - mówiła prof. Ewa Łętowska w TVN24 o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym, która zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną i zastąpi ją nową izbą.
- Wszystkie nasze plany w ramach UE są powiązane z reformami i poprawa tego planu jest związana z zobowiązaniem Polski do zapewnienia niezawisłości sądownictwa. Po pierwsze, obecna Izba Dyscyplinarna zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym, niezawisłym sądem na podstawie istniejącego prawa, po drugie, reżim dyscyplinarny wymaga reform, musi być zreformowany. Kontrowersyjne wykroczenia dyscyplinarne, które zostały zgłoszone do TSUE, na przykład jeśli chodzi o status sędziów, muszą zostać wycofane, a po trzecie, sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku Izby Dyscyplinarnej, mają prawo by ich sprawa została poddana rewizji przez nową izbę - powiedziała szefowa KE.
- Pierwsza wypłata będzie możliwa w momencie, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone i będzie odnosić się do wszystkich tych wymagań - podkreśliła von der Leyen. - Najpierw kamienie milowe, a później wydatkowanie środków - dodała.