#RZECZoPOLITYCE Gliński: ŚDM? Ryzyko jest

Mogę powiedzieć tylko, że ryzyko jest. Jesteśmy na to kulturowo odporni, ale mamy ustawę, która idzie naprzeciw tym zagrożeniom. Atakowanie tej ustawy to jest nieodpowiedzialność – mówił w programie #RZECZoPOLITYCE wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Publikacja: 15.07.2016 08:28

#RZECZoPOLITYCE Gliński: ŚDM? Ryzyko jest

Foto: rp.pl

#RZECZoPOLITYCE: Piotr Gliński o WOŚP

Na początku rozmowy red. Jacek Nizinkiewicz zapytał wicepremiera o zamach terrorystyczny, do którego w nocy doszło w Nicei. Jak mogło do niego dojść? - Mogło dojść, bo świat jest bezradny wobec zagrożenia terroryzmem – mówił minister Gliński. Wśród przyczyn wymienił „naiwny multikulturalizm”.

Minister kultury wskazywał, że nie wszystkie państwa w Europie są tak łatwowierne. - Nie wszędzie tak jest, polityka Davida Camerona wykluczała taki radykalizm – mówił.

Czy jesteśmy bezpieczni podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży? - Mogę powiedzieć tylko, że ryzyko jest. Jesteśmy na to kulturowo odporni. Po trzecie mamy ustawę, która idzie naprzeciw tym zagrożeniom. Atakowanie tej ustawy to jest nieodpowiedzialność – wspominał o ustawie antyterrorystycznej Gliński.

O zapowiedzi Owsiaka, że to będzie przedostatni przystanek Woodstock. - Nie ma nic przeciwko tej imprezie, ale na przystanku Woodstock musi bezpiecznie. Jak każda impreza musi spełniać pewne wymogi – mówił Gliński.

O pogłoskach, że zbliża się koniec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Dzięki niej świadomość społeczeństwa, że trzeba pomagać innym się podniosła – powiedział wicepremier. - Z drugiej strony trzeba się zastanowić czy jest sens przeznaczać tak duże środki na jedno przedsięwzięcie. Od pewnego czasu przyrost świadomości jest niewielki. W czasach gdy ta świadomość była niewielka to akcja miała sens. To akcja, która nie potrafi się rozliczać. Nie wiem czy do końca jest to transparentne – dodawał.

Minister bronił decyzji, że troje członków PiS ma zasiąść w Radzie Mediów Narodowych. - Od dawna było wiadomo, że Rada Mediów Narodowych będzie się składała z polityków – mówił Gliński. - Przyjęto taką formułę, która jest transparentna i nie jest obłudna. Wszędzie na świecie jest tak, że politycy nadzorują takie rzeczy.

O wstydliwej wypowiedzi szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej w programie „Kropka nad i”. - Proszę nie oczekiwać, że będę recenzował pracę koleżanki z rządu, tym bardziej, że nie oglądałem tego programu – mówił Gliński.

- Antysemityzm istnieje w każdej kulturze, zawsze można go rozbudzać i eskalować – mówił o Pogromie Kieleckim Gliński. - Najprawdopodobniej Polacy byli autorami tych zbrodni.

Minister mówił, że nie sugeruje się tym co piszą zagraniczne media. - Część ludzi, którzy utracili władzę, wpływają na zagraniczne media – mówił Gliński. - Ja byłem przedstawiony w zagranicznych mediach, jako osoba, która prowadzi stalinowską i sowiecką politykę kulturową, co jest brutalnym atakiem na polski rząd.

Padło też pytanie o film „Smoleńsk”, którego premiera się opóźnia. - Z tego co wiem to głównym problemem jest postprodukcja, która jest bardzo kosztowna. Chodzi o opracowanie komputerowe. Jesienią będzie premiera – zapewnił wicepremier.

O innej produkcji, filmie „Wołyń”, minister kultury powiedział, że spodziewa się różnych reakcji. - Zapowiada się na piękny film, ale pewnie żadnej strony nie zadowoli, bo to film bardzo trudny, mocny, więc reakcje pewnie będą różne.

Polityka
Sławomir Mentzen informuje o groźbach, jakie otrzymuje. Grozić mają Ukraińcy
Polityka
Zbrodnia na UW: Donald Tusk wnioskuje o odznaczenie dla interweniującego strażnika
Polityka
Tajemnicze konta wydały na reklamy kandydatów więcej niż oficjalne komitety. NASK ostrzega przed prowokacją
Polityka
Jarosław Kaczyński: Nawrocki realnie miał jedno mieszkanie
Polityka
Dr Kucharczyk: Zdziwiłbym się, gdyby sprawa mieszkania Nawrockiego nie odegrała jakiejś roli