Rusza nowa prawicowa partia - Przyszłość 5.0

Środowisko, budowane m.in. przez byłych polityków PiS, założyło ugrupowanie. Wcześniej powstało stowarzyszenie i instytut, które tworzą program.

Aktualizacja: 25.02.2021 10:18 Publikacja: 24.02.2021 19:34

W zarządzie stowarzyszenia Przyszłość 5.0 znalazł się m.in. Dawid Jackiewicz, były minister skarbu w

W zarządzie stowarzyszenia Przyszłość 5.0 znalazł się m.in. Dawid Jackiewicz, były minister skarbu w rządzie Beaty Szydło.

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Przyszłość 5.0 – tak nazywa się jedno z najnowszych ugrupowań w Polsce. 13 stycznia do ewidencji partii politycznych wpisał ją sąd. Lista partii liczy około 90 pozycji, z czego większość jest nieaktywna lub nieznana. Przyszłość 5.0 czymś się od nich jednak różni – związkami z prominentnymi politykami prawicy.

Geneza nowej partii sięga czerwca 2019 roku, gdy w Warszawie ogłoszono powstanie fundacji Instytut Jana Olszewskiego. Prezesem został Wojciech Sadren, były czołowy działacz Ruchu Odbudowy Polski Olszewskiego, a do zarządu weszli m.in. Tomasz Markowski i Dawid Jackiewicz. To byli politycy ROP i PiS, dziś już poza polityką. Jackiewicz był nawet ministrem skarbu w rządzie Beaty Szydło. Jeszcze więcej znanych nazwisk jest w radzie Instytutu Olszewskiego. To m.in. obecni posłowie PiS Bartosz Kownacki i Zbigniew Girzyński oraz poseł KO Paweł Poncyljusz.

Osoby związane z instytutem założyły rok później stowarzyszenie Przyszłość 5.0. W jego zarządzie znów pojawiają się nazwiska Sadrena, Markowskiego i Jackiewicza. Następnie osoby związane ze stowarzyszeniem założyły partię Przyszłość 5.0.

Formalnie wśród inicjatorów nowej partii nie ma znanych polityków. Przewodniczącym komitetu założycielskiego jest Krzysztof Kalinowski, członek zarządu Stowarzyszenia Przyszłość 5.0. Inne osoby z zarządu instytutu i stowarzyszenia nie kryją jednak, że partia jest z nimi związana. – Działamy w stowarzyszeniu, a niektóre osoby spośród nas postanowiły iść krok dalej i zarejestrować partię – mówi Tomasz Markowski.

Jakie są jej cele? Od inicjatorów partii dostaliśmy oświadczenie, z którego wynika, że „Przyszłość 5.0 to nowa inicjatywa, której celem jest budowanie wspólnoty, równowagi i profesjonalizmu w życiu publicznym". „Nasi koledzy powołali do życia stowarzyszenie będące think-tankiem o tej samej nazwie. My postanowiliśmy pójść krok dalej i będziemy namawiać ich do praktycznej realizacji postulatów wypracowanych w stowarzyszeniu już na niwie czysto politycznej" – głosi oświadczenie.

– Trudno zaprzeczać, że jeśli jakaś organizacja zakłada partię, to nie ma celów politycznych – mówi Tomasz Markowski. – Jednak budowanie perspektywy politycznej wymaga czasu, a w sytuacji, gdy toczy się wyniszczająca bitwa między dwiema armiami, ciężko między nie wchodzić – dodaje.

Wyjaśnia, że póki co jego środowisko skupia się na tworzeniu programu. – Chcemy pokazać, że mamy ciekawe propozycje. Nad poszczególnymi elementami pracują zespoły. Potrzebujemy jeszcze czasu, by zaprezentować ich owoce – dodaje.

Czy w ewentualną inicjatywę polityczną zaangażują się aktywni posłowie obecni np. w radzie programowej Instytutu Jana Olszewskiego? Oni sami twierdzą, że nie.

– Jestem byłym członkiem ROP, a to premier Olszewski skłonił mnie do zaangażowania się w politykę. Działam w instytucie, lecz o aktywności partii nie mam wiedzy – zaznacza Zbigniew Girzyński.

Z kolei Paweł Poncyljusz mówi, że o partii dowiaduje się od nas. – Nigdy nie rozmawiałem z nikim z instytutu o powstaniu jakiejś inicjatywy politycznej – zapewnia.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.