USA. Krajowy terroryzm wyzwaniem dla nowego prokuratora

Pięć lat temu republikanie zablokowali jego nominację do Sądu Najwyższego, teraz został szefem Departamentu Sprawiedliwości.

Aktualizacja: 12.03.2021 06:01 Publikacja: 11.03.2021 18:38

Merrick Garland objął jedno z czołowych stanowisk w USA

Merrick Garland objął jedno z czołowych stanowisk w USA

Foto: materiały prasowe

Korespondencja z Nowego Jorku

Jednym z największych wyzwań Merricka Garlanda jako prokuratora generalnego będzie zagrożenie ze strony krajowego ekstremizmu, które w ostatnim roku znacznie wzrosło, dając znać o sobie oblężeniem Kapitolu 6 stycznia.

– Ma duże zadanie przed sobą, ale jest w stanie sobie z tym poradzić jak nikt inny – powiedział sen. Richard Durbin, przewodniczący senackiej komisji sądowniczej.

Garland będzie musiał też odbudować wiarę w Departament Sprawiedliwości, który uwikłany był w serię politycznych kontrowersji za czasów Donalda Trumpa. Były prezydent podważał wiarygodność tego departamentu i próbował wykorzystywać go do swoich celów politycznych i osobistych.

– To będzie kulminacja kariery, którą poświęciłem temu, aby prawo naszego kraju było sprawiedliwie i wiernie przestrzegane i prawa wszystkich Amerykanów chronione – powiedział podczas przesłuchań w Senacie nowy prokurator generalny (stoi na czele Departamentu Sprawiedliwości).

68-letni sędzia Garland ma dekady doświadczenia w prawie. Przez lata pracował jako federalny prokurator i prowadził jedno z najgłośniejszych dochodzeń w historii kraju – w sprawie zamachu bombowego w budynku federalnym w Oklahoma City w 1995 r., w którym z rąk antyrządowych ekstremistów zginęło co najmniej 168 osób. Dwa lata później został nominowany do sądu apelacyjnego w DC.

W 2016 r. prezydent Barack Obama nominował go na członka Sądu Najwyższego, ale jego kandydatura była przez osiem miesięcy blokowana przez senatora Mitcha McConnella, wówczas przewodniczącego większości w Senacie, który utrzymywał, że odchodzący prezydent nie powinien nominować członka SN w roku wyborczym. W ostateczności dało to możliwość Donaldowi Trumpowi nominowania konserwatywnego sędziego Neila Gorsucha w 2017 r.

Tym razem McConnell był wśród 20 republikańskich senatorów głosujących za zatwierdzeniem kandydatury Garlanda na prokuratora generalnego. Wyraził nadzieję, że Garland będzie miał „rozsądne podejście do wyzwań stojących przed krajem" i „poprowadzi Departament Sprawiedliwości umiarkowaną, centrową drogą".

Garland będzie bezpośrednio nadzorował mocno polityczne śledztwa, w tym federalne dochodzenia w sprawie oszustw podatkowych, o które posądzany jest syn Joe Bidena – Hunter Biden. Jego departament będzie też zaangażowany w sprawy cywilne i kryminalne, które bardzo podzieliły Stany Zjednoczone – dotyczące systemowego rasizmu, działalności policji, przepisów regulujących funkcjonowanie dużych firm technologicznych, praw LGBT i innych grup społecznych.

Korespondencja z Nowego Jorku

Jednym z największych wyzwań Merricka Garlanda jako prokuratora generalnego będzie zagrożenie ze strony krajowego ekstremizmu, które w ostatnim roku znacznie wzrosło, dając znać o sobie oblężeniem Kapitolu 6 stycznia.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Boris Johnson chciał zagłosować w wyborach. Nie mógł przez wprowadzoną przez siebie zmianę
Polityka
Tajna kolacja Scholza i Macrona. Przywódcy Francji i Niemiec przygotowują się na wizytę Xi
Polityka
Bloomberg: Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem
Polityka
Co zrobi Moskwa, jeśli Zachód zabierze Rosji 300 miliardów dolarów?
Polityka
Charles Michel wyjaśnia dlaczego UE musi się rozszerzać
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił