Keita był prezydentem Mali od września 2013 roku do sierpnia 2020. W czasie jego rządów władze utraciły kontrolę nad częścią terytorium kraju na rzecz islamskich rebeliantów, w kraju dochodziło też do konfliktów na tle etnicznym.

W 2020 roku, w związku z podważanymi wynikami wyborów, pogłoskami o korupcji i złą sytuacją gospodarczą kraju, na ulice stolicy Mali, Bamako, wyszły dziesiątki tysięcy osób domagających się odejścia Keity z urzędu.

Ostatecznie prezydent został obalony w wyniku wojskowego zamachu stanu, którego autorzy pozostają przy władzy w kraju do dziś, pomimo sprzeciwów społeczności międzynarodowej.

Tymczasowy rząd Mali wydał w dniu śmierci Keity oświadczenie głoszące, że "Rząd Mali i malijscy obywatele oddają hołd pamięci znamienitego zmarłego".

Przyczyny śmierci Keity nie podano. Jego były doradca poinformował, że Keita, który miał problemy ze zdrowiem i często wyjeżdżał na leczenie poza granice Mali, zmarł w swoim domu w Bamako.

Czytaj więcej

Czwarty prezydent Mali obalony w wojskowym zamachu stanu

Keita po zamachu znalazł się w areszcie domowym, z którego jednak został zwolniony pod presją społeczności międzynarodowej.

W 2013 roku Keita doszedł do władzy obiecując walkę z korupcją. W latach 90-tych był premierem, który wsławił się twarda postawą wobec strajkujących związków zawodowych.

Kiedy zdobył urząd prezydenta mógł liczyć na poparcie społeczności międzynarodowej, w tym m.in. Francji, która w przeszłości kontrolowała Mali jako swoją kolonię. Keita mógł liczyć na wsparcie finansowe i militarne ze strony Francji w trwającym od 2012 roku konflikcie wewnętrznym, w którym siły rządowe walczyły z powiązanymi z Al-Kaidą dżihadystami na północy kraju.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Rząd Mali wydał w dniu śmierci Keity oświadczenie głoszące, że "Rząd Mali i malijscy obywatele oddają hołd pamięci znamienitego zmarłego"

Walki z dżihadystami doprowadziły do wybuchu walk etnicznych w kraju.

W 2014 roku Bank Światowy i MFW zamroziły przekazanie Mali blisko 70 mln dolarów, po tym jak MFW wyraziło zaniepokojenie zakupem przez Mali za 40 mln dolarów samolotu dla prezydenta oraz brakiem transparentności wydatków Mali na obronność.

Kiedy Keita został obalony w 2020 roku ludzie świętowali na ulicach. Wojsko obaliło go obiecując walkę z nepotyzmem i korupcją.