Polacy chcą paszportów covidowych i wprowadzania lokalnych lockdownów. Sprzeciwiają się natomiast zamknięciu szkół - wynika z sondażu, opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Prawie 60 proc. ankietowanych opowiedziało się za promocją szczepień i wprowadzeniem paszportów covidowych oraz związanych z tym ograniczeń dla osób niezaszczepionych.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało projekt poszerzający możliwości dla pracodawców. Projekt został zapowiedziany przez posłów Czesława Hoca i Pawła Rychlika, którzy przekonują, że chcą dać pracodawcom szansę na walkę z niekontrolowanym wzrostem zakażeń. Projekt opiera się na trzech filarach: umożliwieniu pracodawcom sprawdzania certyfikatów, zwolnieniu firm z restrykcji, jeśli wszyscy pracownicy będą zaszczepieni, oraz umożliwieniu szefom placówek leczniczych wprowadzenia obowiązku szczepień.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków popiera obostrzenia, w tym lokalne lockdowny

Zwolennikami poszerzenia zastosowań paszportów covidowych są partie lewicowe. - Koncerty, mecze, restauracje, miejsca, gdzie spotykają się pod dachem duże grupy ludzi - wszędzie tam powinien być wymagany przy wejściu certyfikat szczepienia - mówił w niedzielę Adrian Zandberg w TVN24. Na Twitterze podkreślał później, że „za jest Lewica i większość wyborców PiS, przeciw - p. (poseł Anna Maria) Siarkowska i fanatycy z Konfederacji”. „Czy PiS wybierze dobro swoich wyborców, czy obsługę obsesji p. Siarkowskiej?” - pytał.

Wywołana przez polityka Razem posłanka PiS odpowiedziała, że „troska o ludzi pracy wg skrajnej lewicy polega na dawaniu narzędzi przedsiębiorcom i pracodawcom do szantażu klientów i pracowników”. „Chcą wymusić na nich czynność medyczną, którą uważają za szkodliwą dla swojego zdrowia. Gwałt na prawach obywatelskich to dla lewaków nie pierwszyzna” - przekonywała.

Zandberg zwrócił natomiast uwagę, że „dzięki szczepieniom możemy zmniejszyć liczbę niepotrzebnych śmierci”. „Uratować tysiące ludzi. Czy raczej - moglibyśmy, gdyby polityką rządu nie sterowały w praktyce postaci takie jak p. Siarkowska” - napisał. Dodał, że „dziś, wyraźniej niż kiedykolwiek, widać kto tak naprawdę jest »cywilizacją śmierci«”.

Siarkowska w odpowiedzi stwierdziła, że „skrajna lewica zawsze gardziła wolnością”. „Uważacie, że jak coś wg was jest dobre, to macie prawo wszystkich do tego zmuszać. Zamordyzm, dyskryminacja i prześladowania to wasza odpowiedź na sprzeciw. Macie to we krwi. I nic się w tym względzie nie zmienia” - napisała.

Według sondażu „Rzeczpospolitej” wśród zwolenników wykorzystania paszportów covidowych najwięcej jest wyborców Koalicji Obywatelskiej i Lewicy – po 77 proc. Wśród wyborców PiS popiera to 63 proc. ankietowanych. Zwolennicy tego rozwiązania są także wśród elektoratu sceptycznej wobec pandemii Konfederacji – 43 proc. popiera to rozwiązanie.