Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje, że konieczność przywrócenia korony zamkniętej jest "absolutna i uzasadniona", gdyż nawiązuje do najświetniejszych czasów polskiej państwowości.
MS uzasadnia, że zamknięcie korony, zgodnie z zasadami heraldyki, stanowi o niezawisłości i suwerenności państwa nie jest zatem "zbędnym anachronizmem i pedanterią, a przedsięwzięciem współcześnie jak najbardziej potrzebnym i koniecznym wynikającym zarówno z polskiej tradycji i kultury, jak i najnowszych wydarzeń".
W piśmie podpisany pod nim wiceminister sprawiedliwości Michał Woś nawiązuje również do ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał Konstytucję RP za nadrzędną wobec przepisów Unii Europejskiej zawartych w podpisanych przez Polskę traktatach:
"Odnotowanie w formie i treści symboli narodowych szeroko pojętej suwerenności Polski, w tym m.in. obrazu jej porządku prawnego, w którym najwyższe miejsce zajmuje Konstytucja RP jest wyczekiwaną od upadku systemu komunistycznego i transformacji ustrojowej koniecznością, znajdującą także pośrednie potwierdzenie w ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt: K 3/21), w którym TK orzekł ustanawiając granicę podstaw do ingerencji w polski porządek prawny" - czytamy.
Woś zauważa też, że przywrócenie krzyża jako wyrazu historycznej treści świeckiej, odzwierciedlającej suwerenność państwa, nie powinno budzić sprzeciwu tej części społeczeństwa, która nie deklaruje przynależności do jednego z kościołów chrześcijańskich.