Morawiecki przed szczytem UE spotka się z Macronem i Merkel

Przed rozpoczynającym się dziś szczytem UE, premier Mateusz Morawiecki spotka się m.in. z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel i prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem.

Publikacja: 21.10.2021 12:10

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: AFP

arb

Jak poinformował na Twitterze rzecznik rządu, Piotr Müller, Morawiecki spotka się też z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem oraz premierami rządów Grupy Wyszehradzkiej (a więc Czech, Słowacji i Węgier).

Przedmiotem szczytu UE w Brukseli będzie m.in. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października. Orzekając na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego Trybunał stwierdził, że niektóre elementy Traktatu o UE są sprzeczne z polską konstytucją. Zdaniem Brukseli wyrok ten podważa fundamenty, na których zbudowana jest Unia Europejska. Polski rząd nie zgadza się z taką oceną podkreślając, że wyrok jest jedynie potwierdzeniem, iż konstytucja ma prymat w obszarach, w których państwa członkowskie nie przekazały kompetencji Brukseli.

Wyrokowi TK była poświęcona debata w Parlamencie Europejskim - 19 października premier Mateusz Morawiecki na tym forum przedstawił polskie stanowisko zarzucając Brukseli, że ta stosuje wobec polski szantaż, a instytucje europejskie w sposób pozatraktatowy rozszerzają swoje kompetencje.

Reuters zapowiadając szczyt UE w Brukseli podkreślił, że wśród przywódców państw UE, którzy są najbardziej zdeterminowani, by nie wspierać środkami z Unii Europejskiej "konserwatywnych społecznie polityków podważających prawa człowieka gwarantowane w systemach prawnych zachodnich demokracji liberalnych", są prezydent Francji, Emmanuel Macron i premier Holandii, Mark Rutte.

Rano minister ds. europejskich Francji, Clement Beaune, na antenie LCI TV oświadczył, że możliwe jest podjęcie sankcji finansowych wobec Polski, jeśli dialog z władzami w Warszawie na temat prymatu prawa europejskiego nad prawem krajowym nie przyniesie rezultatów. W czasie debaty w PE część eurodeputowanych apelowała do Komisji Europejskiej, aby ta uruchomiła mechanizm warunkowości uzależniający wypłatę środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności przez kraje członkowskie.

Komisja Europejska nadal też nie zatwierdziła polskiego Krajowego Planu Odbudowy, bez czego Polska nie może uzyskać środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Zdaniem strony polskiej KE nie ma żadnej podstawy, by blokować wypłatę tych środków.

Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Szczyt Trójmorza: Geopolityka cierpi w czasie kampanii wyborczej
Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego