Meczety w mieście położonym nad brzegiem Renu będą mogły wzywać wiernych do modlitwy w piątki przez pięć minut między południem a godziną 15.

"Wielu mieszkańców Kolonii to muzułmanie. Moim zdaniem jest to oznaka szacunku, aby zezwolić na wezwanie muezina" - napisała na Twitterze burmistrz miasta Henriette Reker.

W krajach muzułmańskich muezini wzywają wiernych do modlitwy pięć razy dziennie. Tradycyjnie muezini nawoływali do modlitwy z minaretu meczetu, ale obecnie nawoływanie to jest zazwyczaj transmitowane przez głośniki.

Pilotażowy projekt w Kolonii umożliwiłby takie transmisje w czasie głównej cotygodniowej modlitwy, która odbywa się w piątek po południu.

Czytaj więcej

Czarnek o „zaczynaniu od islamu” w podręcznikach

Reker podkreśliła, że chrześcijanie są wzywani do modlitwy za pośrednictwem dzwonów ze średniowiecznej katedry. - Każdego, kto przybywa na dworzec główny w Kolonii, wita katedra i dźwięk jej kościelnych dzwonów - powiedziała.

Burmistrz dodała, że wezwanie muezina i dzwony kościelne "pokazują, że różnorodność jest zarówno doceniana, jak i akceptowana w Kolonii".

Meczety, które chcą wziąć udział w akcji, będą musiały dostosować się do wytycznych dotyczących limitu dźwięku, które są ustalane w zależności od tego, gdzie znajduje się budynek. Również okoliczni mieszkańcy zostaną o tym wcześniej poinformowani.

Projekt spotkał z krytyką z różnych stron. Dziennikarz "Bild" Daniel Kremer powiedział, że kilka meczetów w Kolonii zostało sfinansowanych przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, "człowieka, który sprzeciwia się liberalnym wartościom naszej demokracji".

- Błędem jest porównywanie dzwonów kościelnych z wezwaniem do modlitwy. Dzwony są sygnałem bez słów, a muezin woła "Allah jest wielki!" i "Nie ma Boga prócz Allaha". To duża różnica - dodał.

Kolonia nie jest pierwszym miastem w Nadrenii Północnej-Westfalii, które zezwoliło meczetom na transmitowanie wezwania do modlitwy.

W regionie z dużą społecznością tureckich imigrantów, meczety w Gelsenkirchen i Düren nadawały wezwanie już w latach 90-tych ubiegłego wieku.