O tym, że Polska może kupować gaz z Nord Stream 2, Czaputowicz miał mówić w czasie konferencji "Polska w świecie kryzysów" zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego - czytamy w Onecie.

- Będziemy kupować (gaz) najtaniej, być może ze Stanów Zjednoczonych, być może z Niemiec - powiedział w czasie dyskusji Czaputowicz na pytanie skąd Polska będzie kupować gaz, gdy wygaśnie umowa wiążąca nas z Gazpromem przy jednoczesnym nie ukończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę z Danią. Szef MSZ był pytany czy w takim przypadku Polska będzie gotowa kupić gaz od Rosjan dostarczany przy granicy niemieckiej.

Czaputowicz zaznaczył, że ma nadzieję, iż do scenariusza, w którym Polska będzie musiała kupować gaz z Nord Stream 2 nie dojdzie.

Jak czytamy w Onecie "niemiecka infrastruktura gazociągów pozwala co prawda na import surowca innego niż rosyjski, ale równocześnie struktura sieci jest taka, że w pobliżu granicy z Polską głównym źródłem gazu dla Niemiec jest punkt wejścia gazociągu Nord Stream w Greiswaldzie".

Umowa na dostawy gazu podpisana przez Polskę z Gazpromem wygasa w 2022 roku.

Onet zauważa, że słowa Czaputowicza wskazują, iż istnieją obawy, że projekt Baltic Pipe nie zostanie zrealizowany do tego czasu i Polska znów będzie skazana na rosyjski gaz.