Reforma Gowina niekonstytucyjna?

Regulować strukturę organizacyjną sądów powinno się za pomocą ustawy, nie rozporządzenia – wynika z opinii dla Biura Analiz Sejmowych.

Publikacja: 18.01.2013 00:03

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Choć od 1 stycznia 2013 roku weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, przekształcające 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe, PSL nie składa broni.

Jak dowiedziała się „Rz", PSL zaprosiło w najbliższy wtorek do Sejmu starostów  ze wszystkich powiatów, w których likwidowane są sądy.

Ludowcy od początku sprzeciwiali się reorganizacji małych sądów, argumentując m.in., że jest to zabijanie prowincji. Mimo wejścia w życie reformy nadal pilotują w Sejmie obywatelski projekt ustawy, który gwarantuje istnienie wszystkich sądów w dotychczasowym kształcie.

Nad projektem pracuje obecnie Komisja Sprawiedliwości. Posłowie Platformy apelują, by wstrzymać prace do czasu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Ten ma rozpatrzyć wniosek PSL oraz Krajowej Rady Sądownictwa, które mają wątpliwości, czy można zmieniać strukturę sądów za pomocą rozporządzenia, a nie ustawy.

Ostatnio wniosek o odroczenie prac nad obywatelskim projektem złożył poseł Platformy Damian Raczkowski. Wniosek przepadł, prace toczą się nadal. W tym samym czasie poseł Raczkowski zwrócił się w imieniu Komisji Ustawodawczej do Biura Analiz Sejmowych z prośbą o zlecenie zewnętrznej analizy prawnej na ten temat.

Opinię prawną, do której dotarła „Rz", sporządził prof. Bogusław Banaszak z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista prawa konstytucyjnego i prawa administracyjnego. Wnioski są dość jednoznaczne: „Konstytucja wymusza ustawową regulację struktury organizacyjnej i właściwości rzeczowej, miejscowej oraz instancyjnej sądów powszechnych i dopuszcza jedynie powierzanie do regulacji w drodze rozporządzenia organom władzy wykonawczej spraw szczegółowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zaliczenia danej sprawy do kategorii spraw szczegółowych obowiązuje zasada wyłączności ustawy".

– Ta opinia prawna utwierdza nas w przekonaniu, że Trybunał Konstytucyjny zaneguje tryb znoszenia sądów poprzez rozporządzenie. To wzmocnienie wniosku PSL do Trybunału – mówi „Rz" Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL.

– Nie zapoznałem się jeszcze z tą opinią, więc trudno jest mi komentować – mówi Raczkowski. – Zleciłem sporządzenie tej opinii, bo posłowie wszystkich partii mieli sporo wątpliwości, w jaki sposób powinny być regulowane te kwestie. Chcieliśmy to wiedzieć, jeszcze zanim będziemy dysponować wyrokiem Trybunału – dodaje.

To nie pierwsza próba storpedowania prac nad obywatelskim projektem dotyczącym małych sądów. W listopadzie podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości posłowie PO przegłosowali wniosek o zablokowanie prac nad obywatelskim projektem. Wykorzystali do tego nieobecność części posłów PiS. Ludowcy nie mieli wątpliwości, że doszło do cichego porozumienia PiS z Gowinem. Tamto głosowanie przesądziło, że obywatelskiego projektu nie udało się uchwalić przed końcem ubiegłego roku, czyli zanim reforma Gowina weszła w życie.

Choć od 1 stycznia 2013 roku weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, przekształcające 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe, PSL nie składa broni.

Jak dowiedziała się „Rz", PSL zaprosiło w najbliższy wtorek do Sejmu starostów  ze wszystkich powiatów, w których likwidowane są sądy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Polityka
Akcja Demokracja i KO związane z reklamami na Facebooku? Dyrektor NASK: Możliwa prowokacja
Polityka
Sondaż. Braun z największym wzrostem poparcia, Mentzen z największym spadkiem
Polityka
Sondaż dla TVP Info: Niewielka różnica między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim
Polityka
Sondaż przed pierwszą turą: Karol Nawrocki dogania Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Sondaż: Który z kandydatów na prezydenta był największym pozytywnym zaskoczeniem?