– Różnimy się i powinienem zapytać Radę Ministrów, przedstawiając wszystkie różnice, jaką drogą iść dalej – powiedział po spotkaniu minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Zapowiedział, że 22 maja przedstawi sprawę Radzie Ministrów.
Strona kościelna nie zgadza się na zaproponowany jeszcze przed rozpoczęciem rozmów w komisji konkordatowej odpis w wysokości 0,3 proc. podatku. Episkopat na ostatnim posiedzeniu przypomniał, że proponował 1 proc., a w czasie rozmów jego przedstawiciele proponowali 0,6, a nawet – 0,5 proc. odpisu od podatku.
Strony nie porozumiały się także w sprawie długości okresu przejściowego, w którym państwo wyrównywałoby różnicę pomiędzy tym, co przyniesie odpis, a sumą 100 mln zł, bo niemal taki budżet ma w tej chwili Fundusz Kościelny. Rząd mówi o dwuletnim okresie przejściowym, Kościół o dłuższym. Jakie będzie stanowisko Rady Ministrów?
– Bardziej niż zwiększanie wysokości odpisu możliwe jest wydłużenie okresu przejściowego – powiedział minister Michał Boni. – Jeśli nie uda się nam osiągnąć porozumienia, zachowane zostanie dotychczasowe status quo – stwierdził.
Obie strony zgodziły się na sporządzenie bilansu zysków i strat Kościoła po drugiej wojnie światowej oraz podpisanie umowy w sprawie przekształcenia Funduszu. Warunkiem jest jednak ustalenie wysokości asygnaty.