Europoseł uważa, że zaostrzenie kar za pedofilię jest konieczne, ale ma wątpliwości co do stosowania ostrzejszego prawa, a szczególnie, czy będzie ono stosowane "jednoznacznie i równo wobec wszystkich".

Legutko ocenił, że głównym problemem Kościoła jest homoseksualizm.

– To jest ta mafia lawendowa, z którą jest niesłychanie trudno walczyć - stwierdził.

czytaj także: Abp Głódź przeprasza: użyłem niewłaściwych słów

Tym trudniej, że, jak mówił Legutko, że Parlament Europejski wywiesił tęczową flagę, a "ideologia homoseksualna jest rzeczą świętą". Dowodził, że przez tę ideologię "jesteśmy szantażowani".

- Jeżeli ksiądz popełnia czyn naganny i okazuje się, że jest homoseksualistą, to aby go skazać czy potępić, nie można nazwać go homoseksualistą, tylko nazywa się go pedofilem - mówił Legutko.

Tymczasem, dowodził, znakomita większość  nadużyć seksualnych wśród duchownych dotyczy chłopców.

- Ponad 80 procent przypadków owych nadużyć dotyczy chłopców w wieku od 12 do 17 lat, no to przepraszam bardzo, co to jest za pedofilia? To nie jest żadna pedofilia, to jest pederastia po prostu - uważa Ryszard Legutko.

Wypowiedzi Legutki to pokłosie filmu Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który miał premierę w serwisie YouTube 11 maja. Film opowiada historie osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży Kościoła katolickiego.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Bracia Sekielscy ujawnili m.in. nieznane dotychczas fakty dotyczące czynów pedofilskich, jakich dopuszczali się były kapelan prezydenta Lecha Wałęsy, ks. Franciszek Cybula oraz honorowy kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej ksiądz Eugeniusz M.

Czytaj także:

Pedofilia wchodzi w kampanię

Kościół nie ma swoich więzień

Strajk wiernych to nie jest dobry pomysł

Prymas Wojciech Polak mówiąc o filmie Sekielskich podkreślał, że film nie jest atakiem na Kościół. - Wręcz przeciwnie, (...) to jest jeszcze jeden element do naszej walki, do naszego zmagania się z pedofilią - przekonywał.

Z kolei kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" i Onetem przeprosił "osoby pokrzywdzone za ból, łzy, za cierpienie". - Każdy kadr, każda scena, każda historia opowiedziana w tym filmie wbija w fotel. Poruszyła mnie ogromna tragedia, ogromny ból osób skrzywdzonych - mówił.

Po premierze filmu opozycja zaczęła domagać się powołania niezależnej komisji z udziałem świeckich ekspertów, która miałaby zająć się sprawą pedofilii w Kościele.

Press Club Polska przyznał braciom Sekielskim nagrodę specjalną za film "Tylko nie mów nikomu".