23:50
Na tym kończymy relację na żywo z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
23:40
Z udziałem obu par prezydenckich w Białym Domu rozpoczęło się przyjęcie z okazji wizyty gości z Polski.
23:10
Aktualizacja: 13.06.2019 00:30 Publikacja: 12.06.2019 18:13
11 zdjęć
ZobaczFoto: AFP
23:50
Na tym kończymy relację na żywo z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
23:40
Z udziałem obu par prezydenckich w Białym Domu rozpoczęło się przyjęcie z okazji wizyty gości z Polski.
23:10
Efektem wizyty Andrzeja Dudy w USA ma być zwiększenie współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w dziedzinie energetyki. Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz sekretarz energii Rick Perry podpisali w Waszyngtonie protokół uzgodnień (memorandum of understanding) w dziedzinie cywilnego wykorzystywania energii jądrowej.
Podczas wizyty prezydenta RP, członkowie zarządów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Venture Global LNG podpisali porozumienie o zwiększeniu zakupu skroplonego gazu ziemnego LNG o 1,5 mln ton rocznie. Jak poinformowało PGNiG, w uroczystości w Eisenhower Executive Office Building Białego Domu udział wzięli Piotr Naimski oraz Rick Perry.
Zgodnie z zapisami porozumienia, wolumen LNG odbieranego z terminalu Plaquemines począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (czyli z 1,35 do 3,38 mld metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie - 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton - z terminalu Plaquemines.
- Zwiększamy nasz portfel LNG w zakresie wolumenów, które odbierać będziemy z USA po 2022 roku, czyli po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego. Dzięki dobrym relacjom z naszymi amerykańskimi partnerami i skutecznym negocjacjom uzyskaliśmy możliwość pozyskania dostaw LNG z terminalu Plaquemines na bardzo konkurencyjnych warunkach - powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA.
Sekretarz Perry ocenił, że Polskę i USA łączy strategiczny sojusz, i że oba państwa rozumieją, że "prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne osiąga się poprzez różnorodność energetyczną". - Pod kierownictwem prezydenta Trumpa nasze narody rozpoczęły strategiczny dialog energetyczny. Oczekujemy jeszcze więcej w nadchodzących miesiącach i latach - oświadczył sekretarz.
22:25
Podpisanie przez Polskę i USA deklaracji w sprawie zacieśniania współpracy w zakresie obronności skomentował na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Oświadczył, że zwiększenie wojskowej obecności USA w Polsce wita z zadowoleniem. Ocenił, że ruch USA pokazuje silne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w kwestię bezpieczeństwa w Europie oraz świadczy o sile więzi transatlantyckiej.
22:15
Umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości podpisał w imieniu Polski wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski.
Wdrożenie zapisów umowy jest jednym z warunków włączenia Polski przez USA do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program). Innym warunkiem, który musi spełnić strona polska jest to, by wskaźnik odmów wiz turystyczno-biznesowych liczony w okresie październik-wrzesień spadł poniżej poziomu 3 procent. W ostatnim okresie wskaźnik wynosił mniej niż 4 proc.
W celach biznesowych i turystycznych USA bez wiz mogą odwiedzać obywatele 38 państw, w tym większości krajów Unii Europejskiej.
22:05
Obaj prezydenci byli pytani o sprawę wiz do USA. Donald Trump powiedział, że USA w kwestii wiz "pracują" z kilkoma krajami, a decyzji w sprawie Polski można oczekiwać w ciągu najbliższych 90 dni.
Andrzej Duda stwierdził, że z optymizmem patrzy na sprawę, a administracja Donalda Trumpa jest w jego ocenie pierwszą, która do tematu podeszła "tak poważnie". - Wierzę, że objęcie Polaków programem ruchu bezwizowego (Visa Waiver) będzie możliwe przed końcem pierwszej kadencji pana Trumpa - podkreślił polski prezydent.
21:55
Andrzej Duda został zapytany o stan polskiej demokracji w kontekście "wysyłania na przymusową emeryturę" sędziów Sądu Najwyższego.
Polski prezydent odrzekł, że trudno mu na to odpowiedzieć, bo wielu ludzi w Europie Zachodniej i USA może nie rozumieć specyfiki problemu, bo nie doświadczyli życia w sowieckiej strefie wpływu, w której ludzie byli otwarcie czy skrycie katowani i zabijani za poglądy polityczne.
Andrzej Duda dodał, że jeśli Polska ma być demokratyczna i suwerenna, to ludzie, którzy wydawali wyroki w stanie wojennym powinni odejść w stan spoczynku. Prezydent dodał, że "jak widać" wpływy tych ludzi nadal są duże.
Prezydent kategorycznie stwierdził też, że Polska jest krajem w pełni demokratycznym. Podkreślił, że w Polsce jest wolność słowa, wolność zgromadzeń, wolne i uczciwe wybory oraz wszystkie niezbędne standardy konstytucyjne. - Respektujemy prawo do demonstracji, bo jest jednym z fundamentalnych w demokracji - podkreślił i dodał, że w Polsce nie wysyła się policji z gazem na demonstrujących. Prezydent zachęcił zadającą pytanie osobę, by odwiedziła Polskę i nie powielała kalek na temat Rzeczpospolitej.
Andrzej Duda dodał, że Polska ma dziś konserwatywny rząd, z którym nie każdy się zgadza, ale tak wygląda demokracja, że raz rządzą jedni, a raz drudzy. Prezydent podkreślił, że realizowanie obietnic przedwyborczych to obowiązek polityka "i to w Polsce się dzieje".
21:45
Prezydent Polski został spytany, czy uważa Rosję za sojusznika, czy wroga Polski. Odpowiedział iż chciałby, by Rosja była przyjacielem Polski, "bo jest wielkim naszym sąsiadem". Andrzej Duda oświadczył, że Rosja ma większy potencjał od Polski pod wieloma względami, ale jest cecha, której to Polacy mają więcej. - Uważam, że jest w nas więcej męstwa - mówił prezydent, przypominając historię polskiego oręża, Monte Cassino i Powstanie Warszawskie. Wspomniał o zaborach, o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., o ataku bolszewickiej Rosji z 1919 r., o wygranej przez Polskę w 1920 r. Andrzej Duda mówił też o napaści ZSRR na Polskę z 1939 r. oraz o zbrodni katyńskiej. Mówił o agresji Rosji wobec Gruzji i Ukrainy. Zadeklarował, że Polska chciałaby być przyjacielem Rosji, ale dodał, że Rosja pokazuje swoje imperialne oblicze, a Polska nie chce być w rosyjskiej strefie wpływów. Andrzej Duda zadeklarował, że Polska politycznie chce być częścią Zachodu. Przypominając chrzest Polski prezydent stwierdził, że nasz kraj od zawsze kulturowo należy do cywilizacji zachodniej.
Donald Trump dodał, iż ma nadzieję, że i Polska, i USA będą miały bardzo dobre relacje z Rosją, a także innymi państwami.
21:35
Andrzej Duda był pytany o to, kiedy dodatkowi amerykańscy żołnierze znajdą się w Polsce. - Ja to rozumiem w ten sposób, że realizujemy spokojną, konsekwentną politykę w zakresie bezpieczeństwa - powiedział polski prezydent. Dodał, że do tej pory w Polsce stacjonowało 4500 amerykańskich żołnierzy. Ocenił, że podpisana dziś deklaracja o zacieśnieniu współpracy "przenosi nas do innej epoki".
Prezydent wyraził nadzieję, że obecność sił USA w Polsce będzie się rozwijać. Dodał, że tysiąc nowych żołnierzy to nie jedna jednostka, lecz komponent wojsk specjalnych, logistyka, dowództwo dywizyjne. - A więc tych form obecności wojsk USA będzie coraz więcej - mówił prezydent. - To będą różne formy współpracy, to współpraca o charakterze całościowym - podkreślił. Przypomniał budowaną bazę rakietową w Redzikowie.
21:30
Donald Trump ciepło wyrażał się o polskiej parze prezydenckiej, podkreślając, że jego i jego żonę łączą z polską pierwszą parą bardzo dobre relacje.
Donald Trump nie odpowiedział jednoznacznie, czy będzie we wrześniu w Polsce.
21:27
Donald Trump pytany był o swoją wcześniejszą wypowiedź na temat Niemiec i Nord Stream 2 oraz to, czy próbuje wywrzeć na ten kraj presję w kwestii wydatków na obronność. Wcześniej Trump mówił, że w kwestii wydatków na NATO Niemcy nie robią tego, co powinny.
Na konferencji przed Białym Domem Donald Trump ocenił, że Niemcy popełniają "ogromny błąd", uzależniając się od dostaw gazu z Rosji. - Ale oni prowadzą swoje własne sprawy - zastrzegł. Stwierdził, że był krytyczny wobec rurociągu łączącego Niemcy i Rosję. - Ogromna część potrzeb energetycznych będzie transportowana tym rurociągiem - dodał.
Prezydent USA mówił też, że Polska to "wspaniałe miejsce i infrastruktura". - Polska jest naszym ogromnym przyjacielem - oświadczył.
21:25
Po wygłoszeniu oświadczeń, prezydenci odpowiadali na pytania dziennikarzy.
21:20
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że z pożytkiem dla Polski uda się zrealizować umowę o współpracy w zakresie cywilnej energetyki nuklearnej.
21:15
Odnosząc się do zakupu gazu LNG z USA polski prezydent ocenił, że transakcja oznacza dla Polski rozwijanie bezpieczeństwa gazowego, ale też dobry interes. Przypomniał, że o dostawach gazu rozmawiał z Trumpem w 2017 r., a teraz "ten gaz stał się faktem", a amerykańskie gazowce przypływają do Świnoujścia. - Dziękuję, że tych dostaw będzie więcej - mówił Andrzej Duda.
21:10
Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za to, że oba państwa podpisały umową o wspólnym zapobieganiu i ściganiu najgroźniejszych przestępstw, co "zbliża nas do ruchu bezwizowego'.
21:05
Prezydent Duda wspomniał o podpisanych dziś dwóch umowach i dwóch protokołach uzgodnień (memorandum of understanding). Jak dodał, jeden dokument podpisał osobiście. - Będzie więcej żołnierzy amerykańskich w Polsce, będzie to trwała obecność, która będzie się, mam nadzieję, rozwijała pod względem liczby żołnierzy oraz infrastruktury - mówił prezydent.
21:00
Prezydent Polski dziękował przywódcy USA za wizytę z 2017 r. i "ważne przemówienie" pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Andrzej Duda określił Donalda Trumpa mianem polityka, dla którego najważniejsze są czyny, nie słowa.
20:55
Andrzej Duda mówił o historii Polski - II wojnie światowej, czasach uzależnienia od ZSRR oraz odzyskaniu niepodległości "dzięki wielkiemu ruchowi Solidarność" i przy wsparciu USA. Dodał, że Polska wyrwała się zza Żelaznej Kurtyny i dziś może rozwijać się jako suwerenny kraj, który chce budować wspólnotę europejską, ale też i euroatlantycką, "jako kluczowy element pokoju na świecie".
20:53
Prezydent Duda zaprosił Donalda Trumpa do Polski na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.
20:50
Prezydent Andrzej Duda podziękował za zaproszenie i możliwość złożenia drugiej w ciągu 10 miesięcy oficjalnej wizyty w Białym Domu. - To pokazuje, jak bliskie i dobre są relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi - ocenił.
20:45
Jak oświadczył przywódca USA, Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę dotyczącą budowy elektrowni atomowej, "co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski" oraz "pogłębi relacje handlowe" między Polską a USA. W 2019 r., kontynuował Trump, Polska i USA wchodzą na wysoki poziom wzajemnych relacji, a między oboma krajami otwierają się niesamowite perspektywy. Prezydent dodał, że nadchodzący czas będzie okresem prosperity dla Polski i USA. Podkreślił, że relacje między Rzeczpospolitą a Stanami Zjednoczonymi są wyjątkowe i pozostaną takie przez dłuższy czas.
20:40
Donald Trump poinformował, że podpisał z prezydentem Dudą deklarację w sprawie zakupu przez Polskę 2 mld sześciennych gazu LNG z USA za 8 mld dolarów.
Odniósł się też do zniesienia wiz do USA dla Polaków. Oświadczył, że "czeka nas jeszcze wielka praca" ale Polska wykonała bardzo ważne kroki ku realizacji tego celu.
20:35
Trump mówił też o zapisach deklaracji o zacieśnieniu współpracy obronnej podkreślając, że to Polska poniesie koszty związane ze zwiększeniem obecności żołnierzy USA nad Wisłą.
- Polska zadeklarowała chęć kupienia od USA 32 myśliwców F-35 - oświadczył Trump. Dodał, że bardzo cieszy go, że polska armia chce się modernizować.
Chwilę wcześniej nad Białym Domem odbył się zapowiadany wcześniej przelot F-35. Myśliwce te Donald Trump nazwał "doskonałymi".
Pochwalił Polskę za to, że - podobnie jak USA i 6 innych państw NATO - przeznacza 2 proc. PKB na obronność.
20:30
Donald Trump zapewnił, że sojusz USA i Polski jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Prezydent przypomniał śmiałość żołnierzy polskich walczących z tyranią niemiecką. Wspomniał też o swojej wizycie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Mówił, że Polskę i USA łączy wspólna historia, cywilizacja i prawo.
20:25
Prezydenci Duda i Trump wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
20:20
Polska zobowiązała się do zapewnienia i utrzymania niezbędnej infrastruktury, "bez kosztów dla USA". Więcej informacji o zapisach deklaracji można znaleźć tutaj.
20:15
19:53
Kancelaria Prezydenta informuje o podpisaniu deklaracji o zacieśnieniu współpracy obronnej.
19:35
Pod przewodnictwem obu prezydentów rozpoczęły się rozmowy delegacji Polski i USA.
19:10
Donald Trump podziękował Polsce za to, że przeznacza 2 proc. PKB na wydatki obronne.
19:00
Jeden z dziennikarzy spytał lidera USA, czy Rosja stanowi zagrożenie dla Polski i Europy. - Mam nadzieję, że nie - odparł Trump. - Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem - dodał.
Prezydent USA powiedział też, że Polska to wspaniały kraj, który "na nieszczęście dużo ucierpiał, zbyt dużo ucierpiał". - Rosja, Polska, Niemcy, wszyscy powinni się dogadywać - mówił.
18:50
USA rozważają wysłanie do Polski 2 tys. żołnierzy. Byliby oni przebazowani z innego kraju w Europie, prawdopodobnie z Niemiec - powiedział prezydent Trump. Nie zadeklarował, czy obecność ta będzie stała, czy nie.
18:37
Lider USA mówił też, że trwają rozmowy o wysłaniu dwóch tysięcy amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski.
18:35
Prezydent Trump oświadczył, odpowiadając na pytanie dziennikarki, że nie troszczy się o stan demokracji w Polsce. Dodał, że Polska pewnie nigdy nie radziła sobie gospodarczo tak dobrze jak teraz i że ma mnóstwo pieniędzy, za które może kupować amerykański sprzęt wojskowy.
- Ktoś panią oszukał - dodał Andrzej Duda do dziennikarki podkreślając, że żadnego problemu z demokracją w Polsce nie ma.
18:32
Prezydent USA zadeklarował, że w odpowiedzi na zaproszenie polskiego prezydenta przyjedzie do Polski, ale "nie wybraliśmy jeszcze daty". Donald Trump wspomniał jako bardzo udaną swoją wizytę w Polsce oraz przemówienie, które wygłosił nad Wisłą.
18:27
- Świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych maszyn bojowych na świecie - powiedział prezydent USA Donald Trump, cytowany przez agencję Reuters, podczas spotkania obu prezydentów z dziennikarzami przed rozmowami par prezydenckich.
18:18
Biały Dom oficjalnie wita polską parę prezydencką.
18:10
Biały Dom potwierdził na Twitterze informację o przelocie myśliwców F-35 nad Białym Domem.
18:05
Prezydent USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią Trump oficjalnie przywitali prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę w Białym Domu.
18:00
Spotkanie par prezydenckich USA i Polski ma się lada chwila rozpocząć.
17:55
- Budowanie partnerstwa z największym mocarstwem na świecie jest z pewnością korzystne dla kraju i nie mam co do tego żadnych wątpliwości - mówił w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem z Donaldem Trumpem Andrzej Duda.
17:50
CNN informowało, że podczas wizyty polskiej pary prezydenckiej nad Białym Domem przelecą myśliwce F-35. Pytany o to minister Szczerski oświadczył, że byłby to "bardzo duży gest".
17:40
- Wszystkie szczegóły porozumienia będą ogłoszone w momencie podpisania go przez obu prezydentów. Dzisiaj w Białym Domu to się wydarzy - mówił minister Szczerski.
17:30
- Porozumienie zawiera wszystkie komponenty niezbędne do tego, żeby mówić o jakościowej i ilościowej zmianie, jeśli chodzi o obecność wojsk amerykańskich w Polsce; w ramach NATO, dla potrzeb regionu, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszego kraju - mówił szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski.
17:20
Andrzej Duda i Donald Trump mają podpisać umowę o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce.
17:10
Prezydent Andrzej Duda składa kolejną oficjalną wizytę w USA. Zapraszamy do relacji na żywo.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl, CNN, TVP Info, TVN24
Na tym kończymy relację na żywo z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Z udziałem obu par prezydenckich w Białym Domu rozpoczęło się przyjęcie z okazji wizyty gości z Polski.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
"Jak ocenia Pani/Pan kończącą się prezydenturę Andrzeja Dudy?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Po kongresie Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w sobotę w Przysusze, i połączeniu z Suwerenną Polską, ogłoszono zmiany we władzach partii.
Założenia polityki migracyjnej rządu oznaczają odrzucenie prawa Unii Europejskiej i ignorowanie przyjętych przez Polskę międzynarodowych zobowiązań, w tym Konwencji Genewskiej - głoszą niektóre komentarze po wypowiedzi Donalda Tuska.
Zgodnie z przewidywaniami podczas kongresu PiS w Przysusze nastąpiło zjednoczenie Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Ogłosił to Patryk Jaki, zastępca Zbigniewa Ziobry, lidera SP.
Wiceprezydent Kamala Harris, kandydatka Demokratów w wyborach prezydenckich w USA, opublikowała w sobotę list od swojego lekarza, który stwierdził, że jej stan zdrowia jest dobry i może sprawować wysokie stanowisko, starając się kontrastować ze swoim odpowiednikiem, Donaldem Trumpem.
"Jak ocenia Pani/Pan kończącą się prezydenturę Andrzeja Dudy?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Król Wielkiej Brytanii Karol III potwierdził, że decyzja w sprawie pozostania monarchią lub zrezygnowania z tego statusu należy do mieszkańców Australii.
Po kongresie Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w sobotę w Przysusze, i połączeniu z Suwerenną Polską, ogłoszono zmiany we władzach partii.
Założenia polityki migracyjnej rządu oznaczają odrzucenie prawa Unii Europejskiej i ignorowanie przyjętych przez Polskę międzynarodowych zobowiązań, w tym Konwencji Genewskiej - głoszą niektóre komentarze po wypowiedzi Donalda Tuska.
Po sobotnim przemówieniu prezesa PiS wiemy już, że jedynym wnioskiem jaki wyciągnął Kaczyński z wyborczej porażki jest to, że potrzeba jeszcze więcej tego samego, by powrócić do władzy.
Wiceprezydent USA Kamala Harris, kandydatka demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich, opublikowała w sobotę list od swojego lekarza z Białego Domu, który stwierdził, że jest w „doskonałym zdrowiu” i skutecznie radzi sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi.
Zgodnie z przewidywaniami podczas kongresu PiS w Przysusze nastąpiło zjednoczenie Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Ogłosił to Patryk Jaki, zastępca Zbigniewa Ziobry, lidera SP.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski może w nadchodzących dniach przedstawić rodakom Plan Zwycięstwa - zapowiedział w weekend Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) poinformował, że od początku października do północnej Strefy Gazy nie dostarczono żywności, co naraża milion mieszkańców na głód.
Ogromna liczba turystów, zwłaszcza w szczycie wakacyjnego sezonu, często bywa przyczyną licznych opóźnień na najpopularniejszych lotniskach. Pasażerom nie raz utrudniają życie także strajki personelu lotniczego. Dla podróżnych czasami oznacza to długie godziny spędzone w oczekiwaniu na lot. W jakich sytuacjach należy nam się odszkodowanie?
Wiceprezydent Kamala Harris, kandydatka Demokratów w wyborach prezydenckich w USA, opublikowała w sobotę list od swojego lekarza, który stwierdził, że jej stan zdrowia jest dobry i może sprawować wysokie stanowisko, starając się kontrastować ze swoim odpowiednikiem, Donaldem Trumpem.
"Jak ocenia Pani/Pan kończącą się prezydenturę Andrzeja Dudy?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Na stole przywódców państw zachodnich leżą obecnie dwie opcje. Jedna oznaczałaby wojnę NATO z Rosją. Druga skazałaby Ukrainę na upadek. Świat poszukuje dla Kijowa trzeciej drogi. Ale czy jest ona możliwa?
Od kilku lat zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, wystawiane jest wyłącznie w formie elektronicznej. Dzięki temu dokument trafia bezpośrednio na konto pracodawcy w ZUS. Pracownik nie musi dostarczać go osobiście do miejsca pracy. A czy musi informować pracodawcę o chorobie? W tej kwestii przepisy są jednoznaczne.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Król Wielkiej Brytanii Karol III potwierdził, że decyzja w sprawie pozostania monarchią lub zrezygnowania z tego statusu należy do mieszkańców Australii.
Na polskich drogach uruchomiono kolejny odcinkowy pomiar prędkości (OPP). Tym razem pod Łodzią, a dokładniej na drodze wojewódzkiej nr 485 między Pabianicami a Bełchatowem. To piąty, ale nie ostatni system w województwie Łódzkim. Planowane są kolejne.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Skoda przedstawiła strategię dotyczącą aut elektrycznych w 2023 roku. Według niej do 2026 r. na rynku powinny pojawić się cztery zupełnie nowe modele elektryczne w tym kombi, które prawdopodobnie w dłuższej perspektywie miało zastąpić Octavię. Jednak teraz Klaus Zellmer, szef Skody odwołał planowany termin startu tego modelu.
To, co widzieliśmy w sobotę wieczorem na Stadionie Narodowym, nosi potoczną nazwę: „wybijanie piłki z głowy”. Swoboda, z jaką Portugalczycy ogrywali Polaków byłaby radością dla oczu, gdyby nie to, że w roli ofiar, czy dzieci we mgle - jak kto woli - wystąpili najlepsi polscy piłkarze.
Polacy przegrali z Portugalią 1:3, a jedynym zwycięzcą po stronie gospodarzy był kibic, który wbiegł na boisko i zrobił sobie zdjęcie z Cristiano Ronaldo.
Z inicjatywy Polski grupa 34 państw uczestniczących w misji pokojowej UNIFIL w Libanie wydała wspólne oświadczenie potępiające ostatnie ataki na bazę sił tej misji.
Po kongresie Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w sobotę w Przysusze, i połączeniu z Suwerenną Polską, ogłoszono zmiany we władzach partii.
Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie realizowany będzie wspólny niemiecko–ukraiński projekt badawczy dotyczący historii masowej przemocy.
Założenia polityki migracyjnej rządu oznaczają odrzucenie prawa Unii Europejskiej i ignorowanie przyjętych przez Polskę międzynarodowych zobowiązań, w tym Konwencji Genewskiej - głoszą niektóre komentarze po wypowiedzi Donalda Tuska.
Nie będziemy orzekać z neosędziami. Wydawanie wyroków przez nielegalne izby Sądu Najwyższego to oszukiwanie obywateli. Podtrzymujemy także apel o rezygnację Małgorzaty Manowskiej – mówi Andrzej Kompa, przewodniczący Rady Ławniczej SN.
Po otrzymaniu wyroku w postępowaniu przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym kontynuujemy pracę z doradcami prawnymi w celu wypłaty zasądzonych kwot. Naszym celem jest możliwość zapewnienia zwrotu akcjonariuszom – wielu z nich jest Polakami – zapowiada Ben Stoikovich, prezes GreenX Metals w pierwszym komentarzu po wygranym arbitrażu międzynarodowym z polskim rządem. Spór dotyczył m.in. koncesji na wydobycie węgla koksującego na Lubelszczyźnie.
Po sobotnim przemówieniu prezesa PiS wiemy już, że jedynym wnioskiem jaki wyciągnął Kaczyński z wyborczej porażki jest to, że potrzeba jeszcze więcej tego samego, by powrócić do władzy.
Deputat węglowy dla kolejarzy to świadczenie, które w przeszłości przysługiwało pracownikom kolei. Po przejściu na emeryturę osoby te mają prawo do deputatu węglowego w formie ekwiwalentu pieniężnego.
Wiceprezydent USA Kamala Harris, kandydatka demokratów w nadchodzących wyborach prezydenckich, opublikowała w sobotę list od swojego lekarza z Białego Domu, który stwierdził, że jest w „doskonałym zdrowiu” i skutecznie radzi sobie z drobnymi problemami zdrowotnymi.
Zgodnie z przewidywaniami podczas kongresu PiS w Przysusze nastąpiło zjednoczenie Prawa i Sprawiedliwości z Suwerenną Polską. Ogłosił to Patryk Jaki, zastępca Zbigniewa Ziobry, lidera SP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas