Mariusz Błaszczak: Radosny pochód w Gdańsku 1 września? Szokujące

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uważa, że pomysł obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku jest szokujący. Wczoraj miasto informowało, że odbędzie się "radosny pochód". Dziś komunikat został zaktualizowany.

Aktualizacja: 31.07.2019 08:59 Publikacja: 31.07.2019 08:38

Mariusz Błaszczak: Radosny pochód w Gdańsku 1 września? Szokujące

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku odbędzie się Marsz Życia. Wczoraj pojawiła się również informacja o planowanym "radosnym pochodzie oraz pokazie tradycyjnego tańca i wspólnym przeżywaniu rocznicy". Dziś komunikat został zmieniony.

"Do Gdańska przyjedzie ponad 200 obywateli RFN, którzy chcą zademonstrować poczucie odpowiedzialności za trudną historię ich ojców i dziadków - sprawców krzywd II wojny światowej" - informują przedstawiciele miasta. 

"Organizacja tego wydarzenia oraz jego planowany wydźwięk i wymowa jest inicjatywą organizacji pozarządowej Fundacja Pojednanie, która stawia sobie za cel "pojednanie między narodami, w szczególności między narodem polskim, żydowskim i niemieckim". W ramach swej działalności, 7 lipca w Kielcach zorganizowała ona Marsz życia, którego celem było "wyrażenie pamięci o trudniej historii relacji polsko-żydowskich, uhonorowanie Ocalałych z Holokaustu, publicznego okazania naszej solidarności z narodem żydowskim oraz sprzeciwem wobec antysemityzmu". Także wówczas elementami wydarzenia były: okolicznościowy koncert, tradycyjny taniec i poczęstunek składający się z charakterystycznych potraw. Jeszcze wcześniej, 12 maja, Marsz życia o podobnym charakterze odbył się w Warszawie" - czytamy.

O planowanych w Gdańsku wydarzeniach mówił minister Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem jest to "szokujący pomysł".

- Szokujący w kontekście zbrodni dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Widać, że ci, którzy rządzą dziś Gdańskiem, zaprzeczają sprawom oczywistym - powiedział szef MON.

- To jest niewątpliwie bardzo przykre, ale ja jestem przekonany o tym, że zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i wszyscy ci, co cokolwiek pamiętają z lekcji historii, doskonale wiedzą, że Polacy byli ofiarą II wojny światowej, a katami byli Niemcy - dodał Błaszczak.

- Trzeba o tym pamiętać, trzeba wyciągać z tego wnioski, trzeba przede wszystkim mówić prawdę. Temu także służy ustawa, która została przeprowadzona przez parlament. Ustawa, na podstawie której na Westerplatte powstanie muzeum, aby upamiętnić ofiary, bo przecież żołnierze na Westerplatte byli pierwszymi ofiarami II wojny światowej, aby nadać temu miejscu należny mu charakter - ocenił.

Polityka
Rusza kampania billboardowa o 800 Plus
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Echa "lex Tusk". Z rady przy prezydencie odchodzi marszałek woj. kujawsko-pomorskiego
Polityka
Marek Kozubal: Wyciągajmy wnioski z błędów
Polityka
Spot PiS z Auschwitz. Suski: Jak my cokolwiek zrobimy, to jest afera na niemalże cały świat
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
PO składa do prokuratury wniosek ws. premiera po publikacji "Rzeczpospolitej"
Polityka
Politycy państw NATO chcą Ukrainy w Sojuszu. "To wzmocni pokój w Europie"