W Nowoczesnej Petru kontra Lubnauer

Trwa intensywna kampania wewnątrz partii Ryszarda Petru. Obecny lider jest pewny dobrego wyniku.

Aktualizacja: 22.11.2017 07:44 Publikacja: 21.11.2017 18:49

W Nowoczesnej Petru kontra Lubnauer

Foto: Reporter, Andrzej Iwańczuk

25 listopada w Warszawie odbędzie się konwencja wyborcza Nowoczesnej, w trakcie której 300 delegatów wyłoni nowego przewodniczącego. W ubiegły piątek swój start ogłosiła obecna szefowa Klubu Katarzyna Lubnauer, a później posłowie Paweł Pudłowski i Kamila Gasiuk-Pihowicz. We wtorek jednak oboje wycofali swoje kandydatury i poparli Lubnauer. – Cała nasza trójka kandydatów podzielała diagnozę i główne recepty na naprawę obecnej sytuacji. To naturalne, że w takich momentach siada się do stołu i rozmawia o podjęciu współpracy – mówi „Rzeczpospolitej" o swojej decyzji Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Ryszard Petru był takim obrotem sprawy zaskoczony. – Gasiuk-Pihowicz i Lubnauer deklarowały, że będą lojalne i że kandydować nie będą – przyznał na konferencji prasowej. Dodał też, że cały czas liczy na dobry wynik.

Starcie rozgrywa się teraz między Petru i Lubnauer, chociaż wciąż kandyduje też poseł Piotr Misiło.

Jak słyszymy w nieoficjalnych rozmowach, większość liderów regionów deklaruje swoje poparcie dla obecnego przewodniczącego. Sytuacja jest jednak bardzo nieprzewidywalna.

– Do końca nikt nie może być niczego pewny. Zdarzyć się może wszystko, a rozmowy z delegatami będą trwać do samego końca – mówi nam rozmówca z partii.

Ryszarda Petru we wtorek poparł na antenie Radia Kraków poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

Nasi rozmówcy podkreślają, że sprawę komplikuje także panujący chaos wynikający z tego, że są to pierwsze tego typu wybory w krótkiej historii Nowoczesnej jako ogólnokrajowej formacji. I wciąż otwarte pozostaje pytanie, jak niespodziewanie emocjonująca kampania wpłynie na dalszą sytuację partii.

W sobotę najpewniej odbędzie się więcej niż jedna tura głosowania. Niektóre delegacje mogą się wewnętrznie podzielić mimo deklaracji poparcia ich liderów dla konkretnego polityka. Największe regiony to m.in. Warszawa, Wielkopolska i Górny Śląsk.

Na to wszystko nakłada się dyskusja o przyszłości całej opozycji. – Musimy odsunąć wszelkie obawy, i rozpocząć złączoną aktywność w opozycji. Scalenie dwóch dużych partii opozycyjnych może zwiększyć nasz elektorat – przekonywał w #RZECZoPOLITYCE Bogdan Borusewicz. Na razie nie wiadomo, jak na zjednoczenie opozycji wpłynie rozgrywka wewnątrz Nowoczesnej.

Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne