Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego

Na warszawskich Powązkach Wojskowych pochowany został Władysław Bartoszewskiego

Aktualizacja: 04.05.2015 18:26 Publikacja: 04.05.2015 11:47

Foto: Jerzy Dudek / Fotorzepa

Dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji.

16.00

Prof. Władysław Bartoszewski spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb odbył się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Zmarłego na warszawskim cmentarzu żegnały tłumy.

Uroczystościom na cmentarzu przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Modlitwę odmówił też naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

W uroczystości na cmentarzu wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, premier Ewa Kopacz, szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

15:08

14:35

14:15

"Szanowny panie profesorze, nie jest trudno dziś wymienić pańskie zasługi. Od piątku 24 kwietnia przypominamy je sobie nieustannie. Trudniej jest pracować, a dla najbliższych - po prostu żyć bez pana. Trudno jest przyjąć, że wszystko, co było dobrodziejstwem dnia każdego, staje się testamentem mądrości" - powiedziała szefowa rządu Ewa Kopacz.

Jak mówiła, wciąż uczyła się od Bartoszewskiego odważnie stawiać czoła przeciwnościom. "Mam nadzieję, że dobrze odczytałam te nauki, jak pomagać, rozstrzygać, rozmawiać, iść do celu świadomie, głosząc poglądy czasem niepopularne. W każdym zdaniu, panie profesorze, przekazywał pan, jak nie dać się złamać i nie szukać zemsty, nie zamykać się na siebie, być orędownikiem ojczyzny (...). O tym wszystkim zaświadczył pan własnym życiem" - podkreśliła Kopacz.

14:06

Żegnamy człowieka wielkiego, wartego spiżu i marmuru, ale człowieka z krwi i kości - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Władysława Bartoszewskiego przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. 

"Nikt nie ma wątpliwości, że żegnamy dzisiaj człowieka wielkiego, człowieka wartego spiżu i marmuru, ale ci wszyscy, którzy go blisko znali, wiedzą, że był człowiekiem z krwi i kości, i że tak naprawdę ci wszyscy, którzy go znali, kochali go nie tylko ze względu na jego zasługi, ale dlatego, że wszędzie tam, gdzie był, dawał wszystkim bardzo dużo radości i światła" - powiedział Tusk.

14:03

13:55

Profesor Władysław Bartoszewski to cztery różne epoki, różne, ale w każdej z tych epok zawsze był po dobrej stronie; był po stronie po stronie prawdy, po stronie Polski, po stronie porozumienia" - podkreślił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. 

Marszałek Senatu wspominał, że w latach 70., kiedy Bartoszewski rozpoczynał wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, on został jego studentem. "Mówił o Polskim Państwie Podziemnym, o tym, że w czasach strasznych, najgorszych, trwała praca nad nową Polską, nad Polską demokratyczną, tolerancyjną, otwartą na innych" - podkreślił Borusewicz.

13:41

W mszy uczestniczył ks. Wojciech Lemański, który jest suspendowany. – Na razie mogę powiedzieć, że jest to w dużym stopniu inicjatywa ks. Lemańskiego, nie uzgodniona z osobami, z którymi powinien to uzgodnić – powiedział serwisowi gosc.pl rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki

13:34

13:25

Jako Europejczycy żegnamy jednego ze świadków XX-go wieku - mówił Gauck

13:20

Bartoszewski nawet w najtrudniejszych czasach trwał przy wizji niepodległej Polski. Jako Niemcy żegnamy człowieka, który był naszym przyjacielem i nie wahał się wyciągnąć do nas dłoni, gdy nie było to mile widziane - powiedział prezydent Niemiec Joahim Gauck

13:10

Jak podkreślił prezydent, Władysław Bartoszewski całym życiem świadczył o prawdziwości własnych słów, że patriotyzm polski nie polega na mówieniu, tylko na służbie.

13:05

- Żegnamy dzisiaj Władysława Bartoszewskiego, człowieka, któremu historia postawiła niezwykle trudne, wręcz karkołomne zadania, a on je wszystkie podjął i to podjął zwycięsko - powiedział prezydent Bronisław Komorowski

12:59

Mszy przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

12:45

Biskup Ryś przypomniał, że Władysław Bartoszewski najczęściej określał się jako świadek. Widział bowiem okupację, Holocaust i Auschwitz, walczył też w Powstaniu Warszawskim. Kaznodzieja zwrócił jednak uwagę, że zmarły potrafił wykorzystać te doświadczenia, aby mówić o pojednaniu. Była do tego potrzebna wiara w Boga, ale i w człowieka, w to, że może zwrócić się ku dobru. 

12:40

Życie Władysława Bartoszewskiego najlepiej objaśniają słowa Chrystusa: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój". Tak mówił o zmarłym historyku, pisarzu i dyplomacie biskup pomocniczy krakowski Grzegorz Ryś, który wygłosił homilię podczas mszy pogrzebowej.

12:24

Dokument „Opowieść o „Żegocie” to nie tylko historia ludzi dobrej woli ratujących w czasie II wojny Żydów, ale także ostatni film z udziałem prof. Władysława Bartoszewskiego. Emisja dziś w TVP 1 o 22.10.

12:10

12:05

Żona zmarłego - Zofia Bartoszewska przed mszą żałobną w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie

12:02

Profesor Bartoszewski zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz. 14.15. Wcześniej odbędzie się - zamknięte dla mediów - pożegnanie w Domu Pogrzebowym.

12:00

W uroczystościach pogrzebowych biorą udział m.in.: premier Ewa Kopacz, szef Rady Europejskiej Donald Tusk i były prezydent Lech Wałęsa.

11:57

Angela Merkel i Bronisław Komorowski podkreślili w rozmowie zasługi Władysława Bartoszewskiego na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

11:55

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck

11:50

„Tej książki nie można tylko czytać – ją się przeżywa" – pisał kardynał Stefan Wyszyński. „Powstała z pasji i pedanterii" – dodawał Antoni Słonimski. Wśród 1500 publikacji Władysława Bartoszewskiego trudno znaleźć takie, które nie byłyby przynajmniej znaczące.

11:47

Zapamiętałem go z lata 2000. roku, gdy jako szef polskiej dyplomacji uczestniczył w kolejnej rundzie negocjacji o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej - wspomina Jędrzej Bielecki

11:39

Choć rodzinnie znał dobrze braci Kaczyńskich, to stał się mentorem Platformy. Wraz ze śmiercią Władysława Bartoszewskiego PO traci jedynego polityka, który był autorytetem dla całej partii - pisze Andrzej Stankiewicz

11:35

Anonimowy oficer SB pisał o nim w notatce sporządzonej na potrzeby MSW w 1970 roku: „Charakteryzując osobowość Bartoszewskiego należy stwierdzić, że jest on zażartym, wojującym antykomunistą. W gronie zaufanych osób ustrój komunistyczny określa mianem 'chamskiego kierunku', a o sobie mówi, że jest antykomunistą od kolebki, bo już od kolebki niania straszyła go bolszewikami. Twierdzi, że 'uzbrojony w żydowski medal podstawia komunistom nogę gdzie tylko może'". Rzeczywiście podstawiał, wyjątkowo konsekwentnie - komentarz Bugusława Chraboty

Władysław Bartoszewski był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Doktor honoris causa m.in. Uniwersytetów: Warszawskiego i Hajfy oraz Hebrew College w Baltimore, honorowy obywatel m.in. Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Autor ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

25 lutego 2011 powołany został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w skład Kapituły Orderu Orła Białego, która wybrała go na funkcję Kanclerza.

Dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji.

Prof. Władysław Bartoszewski spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pogrzeb odbył się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Zmarłego na warszawskim cmentarzu żegnały tłumy.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej