Ulga w PIT: Nagroda Nobla uwolniona od podatku

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od nagrody Nobla. Ani żaden inny polski noblista, o ile dostanie nagrodę do końca 2021 r.

Aktualizacja: 13.12.2019 15:14 Publikacja: 13.12.2019 14:42

Nagroda Nobla

Nagroda Nobla

Foto: Adobe Stock

Już od kilku tygodni ministerstwo finansów zapowiadało wydanie rozporządzenia, które uwolniłoby polską laureatkę od podatku dochodowego z tytułu tej prestiżowej nagrody. W opublikowanym w piątek projekcie przewidziano stosowne zaniechanie poboru podatku. Ma ono być „wyrazem podziękowania za wysiłek twórczy, zaangażowanie docenione w skali globalnej i rozsławienie Polski na arenie międzynarodowej". Tak sformułowano uzasadnienie do projektu.

Zaniechanie poboru PIT ma dotyczyć „potencjalnych przyszłych noblistów". Prawdopodobnie jednak Olga Tokarczuk będzie jedyną adresatką tego rozporządzenia. W projekcie przewidziano bowiem, ze ma ono dotyczyć dochodów uzyskanych od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. Nie da się oczywiście wykluczyć, ze w ciągu najbliższych dwóch lat ktoś z Polaków taką nagrodę otrzyma, ale praktyka pokazuje, że ten prestiżowy laur przypada naszym rodakom znacznie rzadziej. Wisława Szymborska otrzymała nagrodę w 1996 roku, a wcześniej Lech Wałęsa w 1983 r.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem