Mimo iż klimatyzacja nie uchodzi za rozwiązanie ekologiczne, fiskus w niektórych przypadkach zgadza się na objęcie jej ulgą termomodernizacyjną. Pozytywną interpretację otrzymał właściciel domu jednorodzinnego, który w 2019 r. zainwestował w kilka rozwiązań termomodernizacyjnych. Zamontował instalację fotowoltaiczną, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego oraz klimatyzację z funkcją grzania (pompa ciepła powietrze-powietrze). Napisał, że klimatyzacja ma wszystkie cechy pozwalające zaklasyfikować ją do grupy „pompy ciepła", np. identyczną sprężarkę. Zapytał, czy może skorzystać z ulgi.

Czytaj też: Ulga termomodernizacyjna w PIT 2019: trzeba oddać dom do użytkowania

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przysługuje mu odliczenie na wszystkie wydatki. Powołał się na załącznik do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju w sprawie wykazu materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W części 1 w punkcie 11 została wskazana „pompa ciepła wraz z osprzętem". Zamontowane przez podatnika urządzenie ogrzewające dom (klimatyzacja z funkcją ogrzewania) posiada wszystkie cechy pozwalające na zakwalifikowanie go do grupy „pompa ciepła". Jak wynika z wniosku o interpretację, pompa ciepła powietrze-powietrze stanowi integralną część systemu klimatyzacji z funkcją grzania. Ponadto termomodernizacja zmniejszyła zapotrzebowanie na zużycie energii do ogrzewania budynku.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki. Wnioskodawca skorzysta więc z ulgi w zeznaniu za 2019 r.

Przypomnijmy, że przepisy obowiązujące od początku 2019 r. pozwalają odliczyć do 53 tys. zł na termomodernizację, np. docieplenie domu. Nie każdy remont daje jednak prawo do ulgi. Właściciel musi sprawdzić, czy kupione przez niego materiały lub usługi znajdują się na liście wydatków uprawniających do preferencji.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-2.4011.812.2019.2.AKU