[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Jego interpretacja z 23 lipca 2008 r. (nr IPPB2/415-650/08-2/MK)[/b] potwierdza stanowisko podatnika, który wystąpił o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawy o PIT). Chciał bowiem wiedzieć, czy dodatek za rozłąkę, który otrzymuje jako żołnierz zawodowy, podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca jest żołnierzem zawodowym zamieszkałym w L. W 2006 r. został przeniesiony służbowo z L. do W., podczas gdy rodzina pozostała w L. Z tego tytułu przysługuje mu dodatek za rozłąkę.
Od wypłacanego zaś dodatku w wysokości 23 zł dziennie jednostka wojskowa, w której jest zatrudniony, pobiera zaliczkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zdaniem wnioskodawcy otrzymywany przez niego dodatek za rozłąkę jest wolny od PIT. Bo w myśl art. 21 ust. 1 pkt 18 wolny od PIT jest dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym – do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.[b]Dyrektor izby skarbowej w Warszawie uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe[/b]. Powołał się przy tym nie tylko na przepisy ustawy podatkowej (art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1 oraz art. 21 ust. 1 pkt 18 i ust. 4 oraz art. 12 ustawy o PIT), ale i [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170976]ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (DzU z 2003 r. nr 179, poz. 1750 ze zm.[/link]). Na podstawie zaś art. 37 tej właśnie ustawy żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby stałej bądź kontraktowej pełni tę służbę na stanowiskach służbowych przez czas określony kadencjami.
Natomiast w myśl art. 86 tej ustawy żołnierzowi zawodowemu przeniesionemu do pełnienia zawodowej służby wojskowej w innej miejscowości albo skierowanemu do wykonywania zadań służbowych poza stałym miejscem pełnienia służby lub miejscem zamieszkania przysługują należności za przeniesienia i podróże służbowe.
Co więcej, w myśl § 2 pkt 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174058]rozporządzenia ministra obrony narodowej z 28 maja 2004 r. w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe (DzU nr 140, poz. 1487 ze zm.[/link]) przeniesienie służbowe oznacza wyznaczenie żołnierza na stanowisko służbowe poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz zajmował ostatnio stanowisko służbowe.